Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Znaczenie i ochrona ssaków

Ostatnio komentowane
wew
wewe • 2019-10-17 19:56:19
No elo
Elo • 2019-10-16 18:14:00
nie fajne
wertyuiop[] • 2019-10-16 16:41:14
Podobno pan Erwin oprócz żony miał wiele związków nieformalnych z innymi kobietami. R...
Marcin • 2019-10-16 12:12:31
Podobno Alessandro Volta był bardzo pobożny. Codziennie uczęszczał na Mszę Świętą...
Marcin • 2019-10-16 12:06:53
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Znaczenie ssaków:

Pozytywne:

1. Udomowione zwierzęta gospodarskie są dla człowieka źródłem:

mięsa (głównie trzoda chlewna i bydło);
mleka (owce, kozy, wielbłądy);

Mleko
Mleko

skór (cielęta, świnie);
wełny (owce, wielbłądy, lama, alpaka);

Strzyża wełniana
Strzyża wełniana

futra (lisy, króliki, tchórzofretki, nutrie, norki, szynszyle);
nawozu naturalnego używanego w rolnictwie;

2. Ssaki dziki żyjące (dziki, jelenie, lisy, króliki itp.) odgrywają dużą rolę w łowiectwie – dla wielu myśliwych są dochodowym źródłem (poławiane dla mięsa, futer, ciosów itp.) Dla innych głównie trofea są obiektem satysfakcji, a polowania są rodzajem sposobu spędzania wolnego czasu.

3. Ssaki głównie kopytne (konie, bawoły, osły, muły, jaki, renifery), ale również psy wykorzystywane są jako siła pociągowa.

4. Wiele ssaków pełni rolę laboratoryjną (głównie białe myszy, szczury, chomiki, króliki) – testuje się na nich leki, przeprowadza różne ekskrementy genetyczne, pozyskuje surowicę.

5. Niektóre ssaki człowiek wykorzystuje do obrony, w pasterstwie, w polowaniach (psy), do pomocy w walce z gryzoniami (koty) oraz w znajdywaniu rosnących pod ziemią trufli (świnie).

6. Liczne ssaki człowiek hoduje się dla towarzystwa i własnej przyjemności

Polecamy również:

 • Budowa i szkielet ssaków

  Ssaki są bardzo zróżnicowaną grupą zarówno pod względem budowy jak i funkcjonowania. Ich ciało składa się z głowy, wyodrębnionej szyi, tułowia oraz dwóch par kończyn (czworonogi). Na głowie znajduje się para oczu z powiekami i rzęsami, nozdrza  zewnętrzne... Więcej »

 • Układ krwionośny i oddychanie ssaków

  Ssaki posiadają zamknięty układ krwionośny. Serce jest czterodziałowe. Składa się z dwóch przedsionków (prawego i lewego) oraz dwóch komór (prawej i lewej) oddzielonych całkowitą przegrodą. Dzięki temu krew natlenowana jest całkowicie oddzielona w sercu od... Więcej »

 • Układ pokarmowy, wydalniczy i nerwowy ssaków

  Układ pokarmowy ssaków składa się z jamy gębowej, gardzieli, przełyku, żołądka, jelita cienkiego i grubego zakończonego odbytnicą. Jama gębowa otoczona jest wargami. Więcej »

 • Rozmnażanie i rozwój ssaków

  Ssaki są rozdzielnopłciowe. Układ rozrodczy męski składa się z parzystych jąder i nasieniowodów oraz prącia, które jest narządem kopulacyjnym. Na ogół jądra umieszczone są z skórnym worku, czyli mosznie. Więcej »

 • Systematyka ssaków

  Ssaki dzielimy na dwie grupy (podgromady): prassaki oraz ssaki właściwe. Do pierwszej z nich zaliczamy jeden rząd: stekowce, druga reprezentowana jest przez torbacze i łożyskowce. Więcej »

Komentarze (1)
4 + 1 =
Komentarze
Hammered • 2016-10-06 16:23:45
Świetny opis.