Unia Zachodnioeuropejska - cele, zadania, znaczenie

Głównymi celami Unii Zachodnioeuropejskiej były:
1. obrona państw Europy zachodniej w przypadku zagrożenia,
2. kontrola zbrojeń Republiki Federalnej Niemiec (posiadania i produkcji broni),
3. wspieranie wzajemnych stosunków między krajami Europy zachodniej w sferze politycznej, społecznej, kulturalnej.

Unia Zachodnioeuropejska - znaczenie

Znaczenie Unii Zachodnioeuropejskiej polegało na tym, iż była to organizacja, która stanowiła swego rodzaju system wzajemnego bezpieczeństwa – działała na zasadzie sojuszu i zbrojna napaść na państwo członkowskie obligowała do udzielenia mu pomocy. Warto podkreślić, iż w przypadku Unii Zachodnioeuropejskiej środki pomocy były jasno określone jako siły wojskowe – jest to charakterystyczną cechą odróżniającą Unię Zachodnioeuropejską od ustaleń NATO (brak określenia rodzaju środków). Poza tym jednak Unia deklarowała bardzo ścisłą współpracę z NATO – własna słabość i dominacja Sojuszu Północnoaltantyckiego sprawiła, że to właśnie NATO zajmowało się kwestiami wojskowymi, a Unia Zachodnioeuropejska pozostawała w cieniu.

Ograniczona działalność Unii trwała do momentu powstania Unii Europejskiej, ponieważ wówczas Unia Zachodnioeuropejska została uznana za instytucję polityczno-obronną w ramach UE i jej znaczenie wzrosło. Było to jednak rozwiązanie czasowe i – pomimo wzrostu aktywności w latach 90.- działalność Unii była stopniowo wygaszana, aż do oficjalnego rozwiązania w 2010 r.

Polecamy również:

  • Europejska Wspólnota Węgla i Stali - informacje, państwa członkowskie - WOS

    Europejska Wspólnota Węgla i Stali powstała w 1952 r. jako ponadnarodowa organizacja gospodarcza. Głównym jej celem było sprawowanie kontroli nad przemysłem stalowym i wydobyciem węgla – strategicznymi sferami gospodarki zwłaszcza w sytuacji konfliktu zbrojnego. Organizacja ta – w związku... Więcej »

  • Rada Europy - cele, kompetencje, zadania

    Rada Europy rozpoczęła swoje działanie w 1949 r. jako międzynarodowa organizacja rządowa. Utworzyło ją 10 państw: Belgia, Dania, Francja, Holandia, Luksemburg, Irlandia, Szwecja, Norwegia, Niemcy i Włochy poprzez podpisane tzw. Traktatu Londyńskiego. Więcej »

  • EWG i Euratom - członkowie, cele, powstanie - WOS

    Europejska Wspólnota Gospodarcza została zapoczątkowana w 1957 r. podpisaniem Traktatu ustanawiającego EWG (później zwanym Traktatem o funkcjonowaniu Unii Europejskiej). Do podpisania traktatu doszło w Rzymie – podpisało go 6 krajów: kraje Beneluksu oraz Francja, RFN i Włochy. Więcej »

  • Jednolity Akt Europejski - geneza, postanowienia, cele, znaczenie

    Podpisanie w 1986 r. Jednolitego Aktu Europejskiego (JAE) było wyrazem pragnienia kontynuacji integracji europejskiej i oznaczało dokończenie budowy wolnego rynku w granicach Wspólnoty Europejskiej i wykonanie kolejnego kroku związanego z rynkiem wewnętrznym. Jednolity Akt Europejski został podpisany w... Więcej »

  • Plan Schumana w procesie integracji - informacje, założenia

    Plan Schumana został zaprezentowany w dniu 9 maja 1950 r. przez francuskiego ministra spraw zagranicznych Roberta Schumana (zaprezentowana deklaracja powstała we współpracy z Jeanem Monnetem). Zakładał on intensyfikację współpracy państw europejskich w zakresie wydobycia węgla... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 5 =
Ostatnio komentowane
super
• 2024-12-21 22:05:33
ok
• 2024-12-15 19:31:35
Ciekawe i pomocne
• 2024-12-03 20:41:33
pragnę poinformować iż chodziło mi o schemat obrazkowy lecz to co jest napisane nie jest ...
• 2024-11-28 16:29:46
ciekawe, oczekiwałem tylko kraj-stolica. miłe zaskoczenie ;)
• 2024-11-20 18:11:07