Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Skutki kontrreformacji - pozytywne i negatywne

Pozytywne skutki kontrreformacji

Pozytywnym skutkiem kontrreformacji było uporządkowanie i potwierdzenie dogmatów katolickich oraz przywrócenie dyscypliny wśród duchowieństwa (w tym podniesienie poziomu wykształcenia kleru). Zaowocowało to odnową moralną i obyczajową oraz wewnętrznym scaleniem Kościoła. Wzmocnieniu uległa także pozycja papiestwa w Europie. Zreorganizowanemu Kościołowi udało się zahamować postęp reformacji, a nawet doprowadzić do jej regresu w krajach, gdzie była silnie rozwinięta (np. w Polsce).

Jednym z najbardziej znamiennych przejawów reformy katolickiej było odrodzenie życia zakonnego. Szczególną rolę w kontrreformacji odegrało nowopowstałe Towarzystwo Jezusowe (zakon jezuitów). Jego członkowie stali się elitą intelektualną Kościoła katolickiego. Duży nacisk położyli na organizację szkolnictwa i stworzyli system edukacji oparty o kolegia zakonne. Program nauczania bazował na naukach humanistycznych wśród których prym wiodła literatura klasyczna i filozofia. Młodzież wychowywana była w duchu surowej moralności oraz wierności Kościołowi katolickiemu. Szkoły jezuickie były również miejscem upowszechniania postanowień Soboru Trydenckiego.

Kontrreformacji zawdzięcza

Zobacz również

 • Sobór trydencki - przyczyny, postanowienia, reformy

  Sobór Trydencki był odpowiedzią na potrzebę reformy Kościoła w związku z rozwijającą się od 1517 r. reformacją. Został zwołany do północnowłoskiego miasta Trydent przez papieża Pawła III. Odbywał się łącznie w 3 sesjach w latach: 1545-47, 1551-52 i 1562-63. Kościół katolicki uważa go za dziewiętnast...

  Więcej
 • Gallikanizm we Francji - historia

  Gallikanizmem (łac. Gallus – Gal, Francuz) nazywa się nurt polityczny-religijny obecny w katolicyzmie francuskim od XIII w. do XIX w., którego zwolennicy dążyli do ograniczenia uprawnień papieży na rzecz zwiększenia prerogatyw króla i uformowania autonomicznego Kościoła katolickiego we Francji.

  Więcej
 • Febronianizm i józefinizm

  Febronianizmem nazywa się prąd obecny w niemieckim Kościele katolickim w XVII - XVIII wieku, którego zwolennicy postulowali wzmocnienie władzy lokalnych biskupów kosztem władzy papieża i bronili instytucji Kościoła narodowego. 

  Więcej
 • Rewolucja francuska a Kościół

  Kościół we Francji w przeddzień wybuchu rewolucji był potęgą. Charakteryzował się ogromną liczbą świątyń, sporym majątkiem (należało do niego ok. 10% ziemi uprawnej w państwie) oraz licznym duchowieństwem (ok. 130 tysięcy księży, zakonnic i zakonników).

  Więcej
 • Ultramontanizm - religia

  Ultramontanizmem (z łac. ultramontanus –  „ponad górami”) określa się katolickie przekonanie o wyższości władzy papieskiej nad władzą świecką i o konieczności podporządkowania polityki Kościołów lokalnych w różnych krajach decyzjom samego Watykanu.

  Więcej

Losowe zadania

Komentarze (2)
Wynik działania 3 + 3 =
ok
2017-09-28 12:54:14
thx
Aga
2015-11-08 22:37:12
Świetne ^.^
Ostatnio komentowane
Synod w Jamni zaczyna być podważany jako niezaistniały.
Marcin • 2020-08-01 22:23:11
Pomylono kąty
dsf • 2020-06-22 16:11:37
wow
Kasia • 2020-06-17 11:55:30
jezu ale trudne
iwo • 2020-06-16 18:19:06
dzieki
halinka • 2020-06-15 11:00:28