19 września 1846 roku Matka Boża ukazała się jeden jedyny raz w wiosce La Salette (Francja, dokładniej Alpy francuskie) dwójce pastuszków wypasającym bydło: 15-letniej Melanii Calvat i 11-letniemu Maksyminowi Giraud. Dzieci znały się ze sobą zaledwie kilka dni; oboje pracowali u gospodarzy z sąsiednich miejscowości.
Kiedy pastuszkowie wracali do wioski, zobaczyli w wąwozie świetlistą kulę. Zaczęła ona powoli się otwierać, aż w jej wnętrzu dostrzegli skuloną, płaczącą kobietę, która po chwili wstała. Niewiasta ubrana była w białą długą szatę, głowę osłaniał jej jarzący się welon, na który była założona korona. Na ramionach miała szal, haftowany w różyczki, a talię opasał wielki żółty fartuch. Jej strój przypominał strój wszystkich kobiet z tamtejszego regionu Francji. Na szyi wisiał łańcuszek z krzyżem ozdobionym obcęgami i młotkiem.
Maryja przemówiła do dzieci najpierw po francusku, a potem – jakby zdając sobie sprawę, że dzieci nie rozumieją tego języka – odezwała się w miejscowym dialekcie. W swoim orędziu odniosła się do nieposłuszeństwa Bogu i lekceważenia Kościoła oraz do sakramentów. Zapowiedziała sąd nad ludźmi, jeśli się nie nawrócą i wezwała do modlitwy. Kiedy skończyła przemawiać, weszła na zbocze. Na szczycie wolno uniosła się w powietrzu, otoczyła ją znowu kula światła i zniknęła.
Na miejscu objawienia wytrysnęło źródło, które bije do dziś i według świadectw wiernych woda z niego ma właściwości uzdrawiające. Melania i Maksym oraz jego nawrócony ojciec zaznaczyli je krzyżami. Rok później, w 1847 r., pielgrzymi ustawili tam 14 tradycyjnych stacji drogi krzyżowej, wytyczając w ten sposób drogę, którą Piękna Pani przeszła po zakończeniu rozmowy z dziećmi. Na jej końcu znajduje się figura Maryi, przedstawiająca ją wznoszącą się do nieba, z twarzą skierowaną w stronę Rzymu dla podkreślenia jedności z Kościołem .
Objawienie z La Salette zostały oficjalnie uznane przez Kościół 19 września 1851 roku : Wydajemy orzeczenie, że ukazanie się Matki Bożej dwojgu pasterzom 19.09.1846 r., w dekanacie Corps nosi w sobie wszelkie znamiona prawdziwości i wierni mają prawo uważać je za niewątpliwe i pewne.
Księża, którzy pracowali w La Salette, z biegiem czasu założyli Zgromadzenie Księży Misjonarzy Saletynów. Ich charakterystycznym znakiem jest krzyż misyjny ozdobiony obcęgami i młotkiem, co stanowi nawiązanie do krzyża Maryi z wizji pastuszków.
W Polsce w Dębowcu znajduje się klasztor i sanktuarium Matki Bożej Saletyńskiej, tzw. polskie La Salette.