Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Liturgia słowa i homilia - strona 4

Ostatnio komentowane
ok
julian • 2020-01-29 19:08:19
ciul
ciul • 2020-01-29 12:16:47
Całkiem przydatne! ...
Anna Maria-Wesołowska • 2020-01-25 16:25:01
Rodzina (na szczęście) nie jest przystankiem lecz pierwszą naturalną grupą społeczn...
Władysław • 2020-01-25 07:50:20
W ostatnich latach na naszym rynku prasowym pojawiło się wiele kolorowych, pięknie wyda...
Władysław • 2020-01-25 07:46:55
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

bieżące sprawy i potrzeby Kościoła.

Wyznanie wiary (credo)

Wyznanie wiary odmawia się w niedziele i uroczystości. Można je zastępować krótszymi wersjami bądź – przy różnych okolicznościach – pytaniami („Czy wierzysz…”; „Czy wyrzekasz się…”). Kluczowe są w credo słowa: I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy i stał się człowiekiem – wówczas wierni powinni wykonać głęboki skłon. W święta Zwiastowania i Narodzenia Pańskiego podczas tego wersu wyznania wiary należy przyklęknąć.

Modlitwa powszechna (modlitwa wiernych)

Modlitwa powszechna, zwana modlitwą wiernych, stanowi zakończenie liturgii słowa. Jej wprowadzenie i zakończenie wypowiada kapłan, natomiast intencje podaje diakon, kantor bądź inny wierny świecki. Modlitwa wiernych powinna składać się z 4-8 wezwań i uwzględniać intencje: za Kościół, za rządzących, za doświadczanych trudnościami i cierpiących, za miejscową wspólnotę. Intencje modlitwy wiernych mogą być również dostosowywane do okoliczności, np. gdy liturgia jest sprawowana w intencji zmarłego, to w modlitwie wiernych powinno się prosić o zbawienie dla jego duszy. Historycznie istnienie modlitwy wiernych potwierdzają już Klemens Rzymski (I w.), Tertulian (II-III w.) i Cyprian (II-III w.).

W dni powszednie Liturgia Słowa składa się z: pierwszego czytania, psalmu, aklamacji Alleuja, Ewangelii i modlitwy wiernych.

Polecamy również:

  • Obrzędy wstępne Mszy Świętej

    Celem obrzędów wstępnych jest wprowadzenie zgromadzonych wiernych w całą liturgię, czyli przygotowanie do liturgii słowa i liturgii eucharystycznej. Wyróżnia się wśród nich: pieśn na wejście, wejście, pozdrowienie ołtarza, znak krzyża, pozdrowienie ludu, wprowadzenie do liturgii dnia, akt... Więcej »

  • Liturgia eucharystyczna

    Chrystus w czasie Ostatniej Wieczerzy polecił swoim uczniom, aby powtarzali Jego gesty i słowa, aż do dnia powtórnego przyjścia: Ilekroć bowiem spożywacie ten chleb albo pijecie kielich, śmierć Pańską głosicie, aż przyjdzie (1 Kor 11,26). Więcej »

  • Obrzędy zakończenia

    Na obrzędy zakończenia Mszy Świętej składają się: ogłoszenia duszpasterskie, pozdrowienie kapłańskie, błogosławieństwo, rozesłanie i zejście. Więcej »

Komentarze (0)
2 + 3 =