Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Kościół greckokatolicki w Polsce - doktryna - strona 4

Ostatnio komentowane
ciul
ciul • 2020-01-29 12:16:47
Całkiem przydatne! ...
Anna Maria-Wesołowska • 2020-01-25 16:25:01
Rodzina (na szczęście) nie jest przystankiem lecz pierwszą naturalną grupą społeczn...
Władysław • 2020-01-25 07:50:20
W ostatnich latach na naszym rynku prasowym pojawiło się wiele kolorowych, pięknie wyda...
Władysław • 2020-01-25 07:46:55
Władek nie pij więcej...
ja pierdziut • 2020-01-28 21:10:36
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

po prawej stronie Wisły, oraz Diecezja Wrocławsko-Gdańska obejmująca ziemie po lewej stronie rzeki. Biskupi obu diecezji są członkami Konferencji Episkopatu Polski, jednak w sensie kanonicznym jej nie podlegają. Oznacza to, że decyzje podjęte przez Konferencję Episkopatu nie są obowiązujące dla Kościoła Greckokatolickiego.

Należy pamiętać, że chociaż Kościół Greckokatolicki powstał w Polsce (właściwie w Rzeczpospolitej Obojga Narodów), to obecnie jego diecezje znajdują się na całym świecie – na Ukrainie (najwięcej wiernych – około 3 milionów), w Czechach, w Rumunii i na Słowacji, a także w Australii, Kanadzie i USA. Na czele całego Kościoła obrządku bizantyjsko-ukraińskiego (Greckokatolickiego) stoi Arcybiskup Większy. Obecnie urząd ten pełni kardynał Lubomir Huzar, rezydujący  w Kijowie.

Biskupi diecezji greckokatolickich na całym świecie są pełnoprawnymi członkami Synodu Kościoła bizantyjsko-ukraińskiego. Zgromadzenie odbywa się raz w roku. Kościół Greckokatolicki w Polsce jest zależny od tego Synodu w sprawach liturgicznych, jak również wyznaczania biskupów. Natomiast jeśli chodzi o wszystkie inne kwestie to rozstrzygający głos ma metropolita przemysko-warszawski oraz wspomagający

Polecamy również:

 • Kościół rzymskokatolicki w Polsce - doktryna

  Kościół Rzymskokatolicki (zwany również Kościołem katolickim obrządku łacińskiego bądź Kościołem zachodnim) jest największą pod względem liczby wyznawców częścią Kościoła katolickiego na świecie. Według danych opublikowanych w Annuario Pontificio (roczniku statystycznym Stolicy... Więcej »

 • Kościół neounicki w Polsce - doktryna

  Kościół Neounicki to Kościół katolicki obrządku bizantyjsko-słowiańskiego. Powstał na ziemiach polskich w 1924 r., ale jego historia sięga XVI w. Wówczas w 1596 r. na synodzie w Brześciu Stolica Apostolska nawiązała z władykami prawosławnymi porozumienie, na mocy którego doszło do... Więcej »

 • Kościół ormiański w Polsce - doktryna

  Kościół ormiański (armeński) jest jednym z kościołów wschodnich. Legenda głosi, że został założony w 39 r. przez dwóch apostołów –Judę Tadeusza i Bartłomieja. Na podstawie źródeł historycznych uznaje się jednak, że Ormianie przyjęli chrześcijaństwo w IV w. na skutek... Więcej »

 • Kościół polskokatolicki - doktryna

  Kościół Polskokatolicki należy do rodziny Kościołów Starokatolickich Unii Utrechckiej. Wyłonił się z Polskiego Narodowego Kościoła Katolickiego, powstałego w 1897 roku w Stanach Zjednoczonych. Więcej »

 • Kościół Starokatolicki Mariawitów w RP - doktryna

  Kościół Starokatolicki Mariawitów wyodrębnił się z polskiego Kościoła rzymskokatolickiego w 1906 roku. Powodem tego rozdziału był brak akceptacji ze strony polskich hierarchów oraz papieża dla działalności Zgromadzenia Kapłanów Mariawitów, które powstało wskutek... Więcej »

Komentarze (0)
2 + 1 =