Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Bł. Karolina Kózkówna - biografia, patronat - strona 2

członkiem Towarzystwa Wstrzemięźliwości (złożyła ślub czystości) oraz Apostolstwa Modlitwy i Arcybractwa Wiecznej Adoracji Najświętszego Sakramentu. Niemal codziennie uczestniczyła we Mszy św. i nabożeństwach, chociaż kościół parafialny w Zabawie był oddalony kilka kilometrów od jej domu. Dużo czasu spędzała również na nauce śpiewu kościelnego.

Karolina Kózkówna zginęła 18 listopada 1914 roku. Carski żołnierz uprowadził ją tego dnia z domu i bestialsko zamordował w lesie, gdy broniła się pragnąc zachować dziewictwo. Przez swój heroiczny czyn wypełniła słowa Jezusa: Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądać będą. Miała zaledwie 17 lat. Jej ciało znaleziono po kilkunastu dniach, a pogrzeb zgromadził ponad 3 tysiące osób i przybrał formę manifestacji patriotyczno-religijnej. Od razu została przez miejscową ludność uznana za męczennicę. Był to punkt wyjścia do kultu Karoliny. Została beatyfikowana 10 czerwca 1987 r. w Tarnowie przez Jana Pawła II. Rozpoczęto także proces kanonizacyjny. Obecnie sarkofag z ciałem błogosławionej znajduje się w kruchcie kościoła w Zabawie.

Wspomnienie bł. Karoliny Kózkówny obchodzone jest 18 listopada. W ikonografii przedstawiana jest z palmą w ręce – symbolem męczeństwa.

Patronat

Bł. Karolina Kózkówna jest patronką Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży (KSM) i Ruchu Czystych Serc, a także diecezji rzeszowskiej.

Zobacz również

 • Św. Stanisław - biografia, zasługi, patronat

  Św. Stanisław urodził się ok. 1030 r. w Szczepanowie koło Bochni (ziemia krakowska). Pochodził z możnego rodu Turzynów – najprawdopodobniej cała wioska należała do jego rodziny.

  Więcej
 • Św. Andrzej Bobola - biografia, zasługi, patronat

  Św. Andrzej Bobola urodził się 30 listopada 1591 r. w Strachocinie koło Sanoka. Pochodził ze szlacheckiej i religijnej rodziny. Nauki pobierał w jednej ze szkół jezuickich, prawdopodobnie w Wilnie. 

  Więcej
 • Pięciu Braci Męczenników - biografie, kult

  Święci Benedykt, Jan, Mateusz, Izaak i Krystyn, nazywani wspólnie Pięcioma Braćmi Męczennikami (pomimo braku rzeczywistego pokrewieństwa), byli pierwszymi męczennikami Polski. Nie wszyscy jednak byli Polakami – św. Jan i św. Benedykt pochodzili z Włoch.

  Więcej
 • Św. Maksymilian Kolbe - biografia, zasługi, patronat

  Rajmund (imię Maksymiliana Kolbe z chrztu) urodził się 8 stycznia 1894 roku w Zduńskiej Woli koło Łodzi, ale dzieciństwo spędził w Pabianicach. Jego rodzice, Juliusz i Marianna Kolbe, zajmowali się chałupniczym tkactwem.

  Więcej
 • Bł. Jerzy Popiełuszko - biografia, zasługi

  Jerzy Popiełuszko urodził się 14 września 1947 r. we wsi Okopy na Podlasiu. Dwa dni później został ochrzczony w kościele w Suchowoli. Wówczas otrzymał imię swojego stryja –  Alfons (zmienił je na Jerzy Aleksander dopiero w okresie nauki w seminarium). W latach nastoletnich był ministrantem.

  Więcej

Losowe zadania

Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 5 =
Ostatnio komentowane
smieszny
helena • 2020-07-09 09:40:55
Pomylono kąty
dsf • 2020-06-22 16:11:37
wow
Kasia • 2020-06-17 11:55:30
jezu ale trudne
iwo • 2020-06-16 18:19:06
dzieki
halinka • 2020-06-15 11:00:28