Bł. Karolina Kózkówna - biografia, patronat

Bł. Karolina Kózkówna urodziła się we wsi Wał-Ruda pod Tarnowem 2 sierpnia 1898 r., w uroczystość Matki Bożej Anielskiej. Pochodziła z wielodzietnej rodziny rolników i była wychowywana atmosferze autentycznej wiary. Ich uboga chata była nazywana „kościółkiem”, gdyż często krewni i sąsiedzi gromadzili się w niej, aby wspólnie czytać Pismo święte, hagiografie i czasopisma religijne.

Karolina była niezwykle pobożnym i obowiązkowym dzieckiem. Nie rozstawała się z różańcem, modliła się w dzień i w nocy, była posłuszna swoim rodzicom i otaczała troską młodszych braci oraz siostry. Odznaczała się pracowitością i bardzo dobrze uczyła , każdy rok zaliczając ze świadectwem celującym. Świadkowie twierdzą, iż ze szczególnym oddaniem i miłością uczyła się religii. Pomagała także swojemu wujowi, Franciszkowi Borzęckiemu, w prowadzeniu świetlicy oraz biblioteki. To właśnie on wywarł duży wpływ na jej rozwój duchowy.

W 1907 r. dziewczynka przyjęła I Komunię świętą, a siedem lat później przystąpiła do sakramentu bierzmowania. Z zapałem dzieliła się swoją wiedzą religijną z innymi i niczym katechetka przekazywała Słowo Boże, zachęcając przy tym do życia według Bożych przykazań. W swojej parafii była członkiem Towarzystwa Wstrzemięźliwości (złożyła ślub czystości) oraz Apostolstwa Modlitwy i Arcybractwa Wiecznej Adoracji Najświętszego Sakramentu. Niemal codziennie uczestniczyła we Mszy św. i nabożeństwach, chociaż kościół parafialny w Zabawie był oddalony kilka kilometrów od jej domu. Dużo czasu spędzała również na nauce śpiewu kościelnego.

Karolina Kózkówna zginęła 18 listopada 1914 roku. Carski żołnierz uprowadził ją tego dnia z domu i bestialsko zamordował w lesie, gdy broniła się pragnąc zachować dziewictwo. Przez swój heroiczny czyn wypełniła słowa Jezusa: Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądać będą. Miała zaledwie 17 lat. Jej ciało znaleziono po kilkunastu dniach, a pogrzeb zgromadził ponad 3 tysiące osób i przybrał formę manifestacji patriotyczno-religijnej. Od razu została przez miejscową ludność uznana za męczennicę. Był to punkt wyjścia do kultu Karoliny. Została beatyfikowana 10 czerwca 1987 r. w Tarnowie przez Jana Pawła II. Rozpoczęto także proces kanonizacyjny. Obecnie sarkofag z ciałem błogosławionej znajduje się w kruchcie kościoła w Zabawie.

Wspomnienie bł. Karoliny Kózkówny obchodzone jest 18 listopada. W ikonografii przedstawiana jest z palmą w ręce – symbolem męczeństwa.

Patronat

Bł. Karolina Kózkówna jest patronką Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży (KSM) i Ruchu Czystych Serc, a także diecezji rzeszowskiej.

Polecamy również:

 • Św. Stanisław - biografia, zasługi, patronat

  Św. Stanisław urodził się ok. 1030 r. w Szczepanowie koło Bochni (ziemia krakowska). Pochodził z możnego rodu Turzynów – najprawdopodobniej cała wioska należała do jego rodziny. Więcej »

 • Św. Andrzej Bobola - biografia, zasługi, patronat

  Św. Andrzej Bobola urodził się 30 listopada 1591 r. w Strachocinie koło Sanoka. Pochodził ze szlacheckiej i religijnej rodziny. Nauki pobierał w jednej ze szkół jezuickich, prawdopodobnie w Wilnie.  Więcej »

 • Pięciu Braci Męczenników - biografie, kult

  Święci Benedykt, Jan, Mateusz, Izaak i Krystyn, nazywani wspólnie Pięcioma Braćmi Męczennikami (pomimo braku rzeczywistego pokrewieństwa), byli pierwszymi męczennikami Polski. Nie wszyscy jednak byli Polakami – św. Jan i św. Benedykt pochodzili z Włoch. Więcej »

 • Św. Maksymilian Kolbe - biografia, zasługi, patronat

  Rajmund (imię Maksymiliana Kolbe z chrztu) urodził się 8 stycznia 1894 roku w Zduńskiej Woli koło Łodzi, ale dzieciństwo spędził w Pabianicach. Jego rodzice, Juliusz i Marianna Kolbe, zajmowali się chałupniczym tkactwem. Więcej »

 • Bł. Jerzy Popiełuszko - biografia, zasługi

  Jerzy Popiełuszko urodził się 14 września 1947 r. we wsi Okopy na Podlasiu. Dwa dni później został ochrzczony w kościele w Suchowoli. Wówczas otrzymał imię swojego stryja –  Alfons (zmienił je na Jerzy Aleksander dopiero w okresie nauki w seminarium). W latach nastoletnich był... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 2 =
Ostatnio komentowane
OOOO Pan Pan Paweł!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!...
• 2023-12-07 14:50:52
Słabo nie umiecie liczyć
• 2023-12-07 13:59:39
69
• 2023-12-05 21:17:13
supeer tekst
• 2023-12-05 19:33:01
e
• 2023-12-05 15:48:06