Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Architektura sakralna - definicja, cechy, na przestrzeni wieków - strona 5

Ostatnio komentowane
Tak
Mariusz • 2019-09-16 16:55:31
przydate
kmil • 2019-09-16 16:34:16
Mamy jedną, czy wiele pór roku? Zdanie "wylewy, siewy oraz zbiory odpowiadały współcz...
Gość • 2019-09-15 16:17:10
spoczko bardzo
Marco Polo • 2019-09-15 16:04:28
super
ilka • 2019-09-14 18:20:40
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

spotykany jest typ przestrzenny wywodzący się z rzymskiego kościoła Il Gesú, będący syntezą centralnej świątyni renesansowej z budowlą podłużną. Stosowano fasady parawanowe, wieże, kopuły na skrzyżowaniu naw, plany podłużne, podłużno-centralne, eliptyczne. Rzeźby o tematyce religijnej zwykle przedstawiały postaci w zwrotnym momencie akcji. Podobnie, jak w architekturze świeckiej, tak i w budownictwie sakralnym dominowało niespotkane wcześniej bogactwo dekoracji, szczególnie we wnętrzach.

Późniejsze wieki nie przyniosły większych zmian w architekturze sakralnej. Dopiero kaplica Notre Dame du Haut (Matki Bożej na Górze) w Ronchamp zrealizowana w latach 1950-1955 przez Le Corbusiera uznawana jest za dzieło przełomowe dla chrześcijańskiej architektury sakralnej i równocześnie za jedną z najwybitniejszych na świecie realizacji sztuki modernizmu. Jest obiektem zupełnie innym od swoich poprzedników dzięki nowatorskiej bryle i purystycznym wnętrzu. Swoim ascetyzmem kaplica w Ronchamp zdaje się przypominać bardziej architekturę romańską niż dzieła późniejszych epok. Plan obiektu jest nieregularny, bardzo dynamiczny w wyrazie, powiązany z silną symboliką.  Dach kaplicy wygięty jest jak kadłub

Polecamy również:

 • Ambona kościelna - definicja, opis, funkcje

  Ambona (gr. szczyt, podwyższenie), inaczej kazalnica, jest w architekturze sakralnej miejscem głoszenia słowa Bożego, przestrzenią liturgii słowa. Z ambony proklamuje się zatem czytania, psalm responsoryjny, Ewangelię oraz intencje modlitwy wiernych. Więcej »

 • Ołtarz - definicja, opis, funkcje

  Ołtarzem (łac. altare – stół) nazywa się miejsce składania ofiar rytualnych znane we wszystkich religiach. Pierwsze ołtarze chrześcijańskie miały postać drewnianego stołu, ponieważ Eucharystię sprawowano początkowo w domach. Więcej »

 • Chrzcielnica - co to jest, symbolika, opis

  W pierwszych wiekach chrześcijaństwa wznoszono specjalne budynki, tzw. baptysteria, które były przeznaczone wyłącznie do obrzędów chrztu. Wraz ze zmianą praktyki chrzcielnej w XIII wieku (we Włoszech w XV w.), gdy zwyczaj zanurzania całego ciała zastąpiono polewaniem głowy, baptysteria zanikły i... Więcej »

 • Konfesjonał - co to jest, funkcje, opis

  Konfesjonałem (łac. confessare oznacza wyznawać) nazywa się miejsce sprawowania sakramentu pokuty. Spowiedź nie powinna być przyjmowana poza konfesjonałem, z wyjątkiem uzasadnionej przyczyny. Więcej »

 • Dzwony kościelne - co to jest, symbolika, opis

  Dzwony kościelne służą do obwieszczania ważnych świąt oraz do okazywania radości wspólnoty wierzących. Biją w Wielkanoc, Boże Narodzenie, w przypadku śmierci lub wyboru papieża, a także przy okazji ważnych uroczystości państwowych. Więcej »

Komentarze (2)
4 + 1 =
Komentarze
Kuba • 2017-11-29 17:05:37
Dziękuje serdecznie. Dzięki wam zrobię portfolio na plastykę
Seba • 2017-10-17 15:10:35
Katedra św. Jana Chrzciciela absolutnie nie posiada tytułu bazyliki mniejszej! Jedyny wrocławski kościół cieszący się tym tytułem jest Kościół garnizonowy św. Elżbiety Węgierskiej!