Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Wacław Potocki Zbytki polskie - interpretacja i analiza wiersza - strona 3

Rzeczypospolitej, który okaże się dramatem zarówno dla prawdziwych patriotów, jak i dla owych paniczyków podróżujących srebrnymi karetami – wszyscy bowiem z ręki potencjalnego okupanta stracić mogą to, co posiadają. Podmiot liryczny nawołuje wobec tej wizji, by w trosce choćby i o owe śmieszne zbytki nie zatracać czujności i zainteresowania sprawami publicznymi:

(…) Przynajmniej, kiedy się tak w świeckie rzeczy wdadzą,
Porzuciwszy niebieskie, niechaj o nich radzą,
Żeby dzieciom zostały, żeby w nich spokojnie
Dożyli, niechaj myślą z pogany o wojnie,
Kiedy nie chcą wojować z światem i z zuchwalem,
Choć w Panu oczywisty mają przykład, ciałem (…).

Od Polaków nie wymaga narrator moralności w sensie jednostkowym, nie domaga się od nich szlachetności czy baczenia na prawa Boże; pragnie jedynie, aby przez wzgląd na następne pokolenia zajęli się oni choćby tym wąskim zakresem działalności, który może ochronić ich państwo przed wrogiem.

Podmiot liryczny posuwa nawet dalej w swoim minimalizmie – nie spodziewa się, by fircyki w złoconych trzewikach przelewały krew na „wojnie z pogany”, ale skoro nie będą inwestować w nią „cieleśnie”, niech poświęcą dla sprawy swój potencjał intelektualny. Tylko tyle – na początek. Kiedy bowiem Polska otrząśnie się ze swojego snu o klejnotach, powinna stać się narodem Chrystusów, którzy dla dobra sprawy nie zawahają się poświęcić życia.

Zobacz również

  • Zbytki polskie - treść wiersza

    O czymże Polska myśli i we dnie i w nocy? Żeby sześć zaprzęgano koni do karocy;Żeby srebrem pachołkow od głowy do stopy, Sługi odziać koralem, burkatelą stropy;Żeby na paniej perły albo diamenty A po służbach złociste świeciły się sprzęty;

    Więcej

Losowe zadania

Komentarze (1)
Wynik działania 5 + 2 =
u
2015-04-22 17:23:34
super
Ostatnio komentowane
smieszny
helena • 2020-07-09 09:40:55
Pomylono kąty
dsf • 2020-06-22 16:11:37
wow
Kasia • 2020-06-17 11:55:30
jezu ale trudne
iwo • 2020-06-16 18:19:06
dzieki
halinka • 2020-06-15 11:00:28