Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Wolność wiodąca lud na barykady - opis, interpretacja i analiza obrazu

Ostatnio komentowane
Całkiem przydatne! ...
Anna Maria-Wesołowska • 2020-01-25 16:25:01
Rodzina (na szczęście) nie jest przystankiem lecz pierwszą naturalną grupą społeczn...
Władysław • 2020-01-25 07:50:20
W ostatnich latach na naszym rynku prasowym pojawiło się wiele kolorowych, pięknie wyda...
Władysław • 2020-01-25 07:46:55
Zhańbiony Mężczyzna Autor: Władysław Pitak Młodzi mężczyźni nie spieszą się d...
Władysław • 2020-01-25 07:42:34
SĄD SĄDEM A ,,SPRAWIEDLIWOŚĆ" TO ZUPEŁNIE INNA SPRAWA CHOĆ WIELU POCZCIWOTOM ZALEŻY...
LESZEK • 2020-01-24 09:05:27
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA
Wolność wiodąca lud na barykady, Eugene Delacroix
Wolność wiodąca lud na barykady (1830)

 

Opis

„Wolność wiodąca lud na barykady” to jeden z najsłynniejszych obrazów Delacroix. Został on namalowany w 1830 r., a bezpośrednią inspiracją do jego powstania była rewolucja lipcowa skierowana przeciwko ówczesnemu władcy Francji, Karolowi X. Obraz zdradza wyraźne cechy barokowe. Mamy tu do czynienia ze sceną zbiorową, o zawiłej kompozycji.

Plan obrazu został zaprojektowany na zasadzie układu piramidy, której wierzchołek stanowi flaga Francji. Centralną postacią dzieła jest kobieta, której strój wskazuje na mieszczańskie pochodzenie. Ponadto emanuje ona erotyzmem, ma obnażone ramiona i wyeksponowane piersi. W jednej ręce trzyma trójkolorową flagę francuską, a w drugiej bagnet. Przed kobietą leżą ciała poległych w walce. Za nią zaś podążają przedstawiciele wszystkich stanów społecznych.

Szczególnie zwracają tu uwagę dwie postaci. Mężczyzna ubrany w strój świadczący o jego inteligenckim pochodzeniu (autoportret Delacroix) oraz mały chłopiec z bagnetem w ręce. Do tego drugiego bohatera kilkadziesiąt lat później nawiązał Wiktor Hugo w wielkiej powieści „Nędznicy”.

 

Analiza i interpretacja

Postać kobiety przedstawiona na obrazie Delacroix jest alegorią wolności. Istotny jest

Polecamy również:

 • Francisco Goya - biografia i dzieła

  Francisco Goya y Lucientes urodził się w 1746 r. w Hiszpanii, w miejscowości Fuendetodos. Bardzo szybko zrobił karierę nadwornego malarza. Zaczął od projektowania gobelinów dla manufaktury królewskiej, potem znalazł się na dworze, kilka lat później został członkiem Akademii San Fernando, a w... Więcej »

 • Caspar David Friedrich - biografia i dzieła

  Caspar David Friedrich urodził się w 1774 r., w Greiswaldzie, na Pomorzu. Jego ojciec był z zawodu mydlarzem. Rodzina Friedricha miała głębokie tradycje protestanckie, co wpłynęło na uduchowione widzenie rzeczywistości przez malarza. Pierwszym nauczycielem artysty w dziedzinie rysunku był Johan Gottfried Quistorp. Więcej »

 • Theodore Gericault - biografia i dzieła

  Theodore Gericault urodził się w 1791 r. pod Paryżem. Wcześnie stracił matkę, sam też żył zaledwie 33 lata. Jego nauczycielami malarstwa i rysunku byli Carl Varnet i Guerin. Gericault miał jednak już od wczesnej młodości własną wizję sztuki, fascynowało go bowiem nie tyle wierne kopiowanie natury, co subiektywne... Więcej »

 • William Turner - biografia i dzieła

  William Turner urodził się w 1775 r. w Londynie. Był synem ubogiego, ale znanego golibrody. Nie zdobył gruntownego wykształcenia, nie mówił w żadnym obcym języku. Fascynowała go jednak twórczość poetów starożytnych: Homera, Owidiusza i Wergiliusza. Bardzo wcześnie zaczął rysować i malować. Jego... Więcej »

 • Muzyka romantyzmu - cechy i przedstawiciele

  Muzyka romantyczna narodziła się w Niemczech, na początku XIX wieku. W pełni wyrażała główne tendencje artystyczne i ideowe swoich czasów. Była to zatem twórczość apelująca do emocji odbiorcy, tworzona w podniosłym, patetycznym tonie. Muzyce romantycznej przyświecały idee rewolucji i buntu.... Więcej »

Komentarze (1)
3 + 3 =
Komentarze
C4 • 2018-12-07 12:44:21
Przydałoby się nieco więcej precyzji, bo z tego co widać na obrazie to kobieta ma w ręku karabin ( lub muszkiet) z nasadzonym bagnetem a nie bagnet, a chłopiec obok niej nie trzyma bagnetu tylko dwa pistolety...