Wolność wiodąca lud na barykady - opis, interpretacja i analiza obrazu

 

Opis

„Wolność wiodąca lud na barykady” to jeden z najsłynniejszych obrazów Delacroix. Został on namalowany w 1830 r., a bezpośrednią inspiracją do jego powstania była rewolucja lipcowa skierowana przeciwko ówczesnemu władcy Francji, Karolowi X. Obraz zdradza wyraźne cechy barokowe. Mamy tu do czynienia ze sceną zbiorową, o zawiłej kompozycji.

Plan obrazu został zaprojektowany na zasadzie układu piramidy, której wierzchołek stanowi flaga Francji. Centralną postacią dzieła jest kobieta, której strój wskazuje na mieszczańskie pochodzenie. Ponadto emanuje ona erotyzmem, ma obnażone ramiona i wyeksponowane piersi. W jednej ręce trzyma trójkolorową flagę francuską, a w drugiej bagnet. Przed kobietą leżą ciała poległych w walce. Za nią zaś podążają przedstawiciele wszystkich stanów społecznych.

Szczególnie zwracają tu uwagę dwie postaci. Mężczyzna ubrany w strój świadczący o jego inteligenckim pochodzeniu (autoportret Delacroix) oraz mały chłopiec z bagnetem w ręce. Do tego drugiego bohatera kilkadziesiąt lat później nawiązał Wiktor Hugo w wielkiej powieści „Nędznicy”.

 

Analiza i interpretacja

Postać kobiety przedstawiona na obrazie Delacroix jest alegorią wolności. Istotny jest jej niejednoznaczny status. Z jednej strony przypomina ona zwykłą paryską przekupkę, z drugiej posiada klasyczne greckie i szlachetne rysy twarzy, a na jej obliczu malują się wzniosłe uczucia. Delacroix dzięki zestawieniu tych kontrastowych elementów pokazuje, że walka o wolność uszlachetnia prosty lud, a ponadto wolność jest zjawiskiem, które rodzi się wśród zwykłych ludzi zyskujących świadomość własnej godności.

Obecność przedstawicieli wszystkich stanów wskazuje na egalitarny charakter potrzeby samostanowienia. W pragnieniu wolności wszyscy są równi i mają do niej jednakowe prawo. Delacroix przywołuje tu wielkie ideały rewolucji francuskiej: wolność, równość, braterstwo, które stały się podstawą idei republiki. Dzięki temu obraz doskonale wpisuje się w światopogląd epoki romantyzmu, dokonuje się tu bowiem apoteozy rewolucji jako buntu wobec zastanej rzeczywistości. Rewolucja postuluje ideę stworzenia świata na nowo, tym razem według innych, lepszych założeń. Mamy tu do czynienia z romantyczną wiarą w przemianę rzeczywistości.

Kompozycja obrazu posiada charakter dynamiczny, a kolorystyka eksponuje symboliczne barwy francuskiej flagi. Szczególnie mocno odznacza się na tle całego obrazu czerwień kojarząca się z krwią rewolucjonistów. Sceneria obrazu została osadzona w realiach paryskich, jednak środki użyte przez artystę czynią z całości wielką, uniwersalną parabolę ludzkiej walki o godność, sprawiedliwość i wolność.

Wolność wiodąca lud na barykady, Eugene Delacroix
Wolność wiodąca lud na barykady (1830)

Polecamy również:

 • Francisco Goya - biografia i dzieła

  Francisco Goya y Lucientes urodził się w 1746 r. w Hiszpanii, w miejscowości Fuendetodos. Bardzo szybko zrobił karierę nadwornego malarza. Zaczął od projektowania gobelinów dla manufaktury królewskiej, potem znalazł się na dworze, kilka lat później został członkiem Akademii San Fernando, a w... Więcej »

 • Caspar David Friedrich - biografia i dzieła

  Caspar David Friedrich urodził się w 1774 r., w Greiswaldzie, na Pomorzu. Jego ojciec był z zawodu mydlarzem. Rodzina Friedricha miała głębokie tradycje protestanckie, co wpłynęło na uduchowione widzenie rzeczywistości przez malarza. Pierwszym nauczycielem artysty w dziedzinie rysunku był Johan Gottfried Quistorp. Więcej »

 • Theodore Gericault - biografia i dzieła

  Theodore Gericault urodził się w 1791 r. pod Paryżem. Wcześnie stracił matkę, sam też żył zaledwie 33 lata. Jego nauczycielami malarstwa i rysunku byli Carl Varnet i Guerin. Gericault miał jednak już od wczesnej młodości własną wizję sztuki, fascynowało go bowiem nie tyle wierne kopiowanie natury, co subiektywne... Więcej »

 • William Turner - biografia i dzieła

  William Turner urodził się w 1775 r. w Londynie. Był synem ubogiego, ale znanego golibrody. Nie zdobył gruntownego wykształcenia, nie mówił w żadnym obcym języku. Fascynowała go jednak twórczość poetów starożytnych: Homera, Owidiusza i Wergiliusza. Bardzo wcześnie zaczął rysować i malować. Jego... Więcej »

 • Muzyka romantyzmu - cechy i przedstawiciele

  Muzyka romantyczna narodziła się w Niemczech, na początku XIX wieku. W pełni wyrażała główne tendencje artystyczne i ideowe swoich czasów. Była to zatem twórczość apelująca do emocji odbiorcy, tworzona w podniosłym, patetycznym tonie. Muzyce romantycznej przyświecały idee rewolucji i buntu.... Więcej »

Komentarze (2)
Wynik działania 2 + 3 =
aga
2020-10-29 11:08:27
bardzo fajny
C4
2018-12-07 12:44:21
Przydałoby się nieco więcej precyzji, bo z tego co widać na obrazie to kobieta ma w ręku karabin ( lub muszkiet) z nasadzonym bagnetem a nie bagnet, a chłopiec obok niej nie trzyma bagnetu tylko dwa pistolety...
 • Najnowsze
 • Losowe
Ostatnio komentowane
@Mariola - dziękujemy za zwrócenie uwagi, wpis został poprawiony. Pozdrawiamy :)
• 2024-04-16 07:36:55
Co za wstyd pomyśleć, że ja nie istnieje.
• 2024-04-12 15:30:23
supier
• 2024-04-11 18:27:13
bardzo pomocne
• 2024-04-09 17:22:24
Bardzo przydatne!
• 2024-03-24 16:49:06