Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Charakterystyka Wertera - strona 2

Ostatnio komentowane
uuu
ry • 2020-02-25 15:41:46
"Jednostką w układzie SI jest km/m3" - dosłowny cytat... Może warto czytać, co się n...
Andrzej • 2020-02-25 09:13:29
xdxdxd
sto ciechanów • 2020-02-24 17:46:43
hmmm....
darioo • 2020-02-24 17:02:21
Dziękuję za to. Bardzo pomocne.
MatyldaQ • 2020-02-23 16:39:13
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

perspektywy widzenia powoduje, że Werter nie widzi świata takim, jakim jest, ale takim, jaki jawi mu się w jego własnych wyobrażeniach. Widać to zwłaszcza w stosunku bohatera do przyrody. Gdy młodzieniec jest w dobrym nastroju, natura wydaje mu się niezwykle piękna i harmonijna. Z kolei stany załamania powodują, że przyroda jest postrzegana przez bohatera jako złowrogi żywioł.

Skrajna samotność

Warto zwrócić uwagę, że bohater słynnej powieści Goethego jest człowiekiem bardzo samotnym. Stan ten podkreśla sposób, w jaki w utworze zwracają się do młodzieńca wszyscy jego znajomi. Otóż zawsze nazywają go „Werterem”, czyli używają jego nazwiska. Znamienne więc, że bohater pozostaje dla odbiorcy postacią bezimienną. Nikt nie znajduje się z nim w na tyle bezpośrednim kontakcie, żeby nawiązać z nim bliską relację.

Pesymistyczne podejście do rzeczywistości

Filozofia życiowa Wertera opiera się na negatywnej ocenie otaczającego go świata, ludzi oraz własnej osoby. Jeżeli chodzi o rzeczywistość, bohater dostrzega w niej cechy zakłamania, iluzji i uwięzienia w konwenansach. Werter ocenia świat w kategoriach sztuczności i martwoty, a ludzi jako bezwolne marionetki w teatrze życia. Przygnębia

Polecamy również:

  • Werter jako bohater romantyczny

    Werter to postać wyalienowana z życia towarzyskiego i typowy samotnik. Z nikim nie udaje mu się nawiązać bliskiej więzi. Można więc powiedzieć, że jest romantycznym outsiderem. Ponadto jego niekorzystne relacje ze światem i innymi pogłębia nieszczęśliwa miłość do pięknej Lotty, zaręczonej z Albertem. Jego uczucie... Więcej »

Komentarze (0)
1 + 3 =