Marcel Proust, W poszukiwaniu straconego czasu – streszczenie i plan wydarzeń

Streszczenie

W stronę Swanna

Pierwszy tom powieści opisuje dzieciństwo głównego bohatera, spędzone w miasteczku Combray. Opisane zostaje również jego pierwsze nieposłuszeństwo wobec rodziców. Bohaterem jest sam autor powieści – Marcel Proust. Często odbywa ze swoimi rodzicami spacery w kierunku posiadłości Swanna. Podczas takiej przechadzki chłopiec spotyka dziewczynkę imieniem Gilberta, córkę właściciela posiadłości. Jest nią zafascynowany a to uczucie niebawem przeradza się w pierwsze zakochanie. Później często spotyka się z nią w Paryżu na Polach Elizejskich. W tej części autor przedstawia również historię małżeństwa rodziców Gilberty (ojciec zakochał się w kobiecie lekkich obyczajów).

W cieniu zakwitających dziewcząt

Gilberta zaczyna lekceważyć zaloty Marcela, więc ten postanawia również ja ignorować i zakończyć znajomość. Udaje się na wakacje do Balbec, gdzie poznaje grupę dziewcząt, w skład której wchodzi jego późniejsza miłość – Albertyna Simmonet. W tym czasie Marcel zawiązuje również ważne znajomości społeczne – z arystokratą z rodu Guermantesów oraz baronem de Charlus.

Strona Guermantes

W pałacu Guermantesów zamieszkuje rodzina Marcela, a on sam zakochuje się w gospodyni, pani Guremantes. Próbuje zbliżyć się do kobiety wykorzystując krewnych i znajomych, więc odnawia wczesnej zawarte znajomości arystokratyczne. W tym czasie umiera również babcia Marcela, a on przeżywa pierwsze doświadczenia erotyczne ze wspomniana Albertyną.

Sodoma i Gomora

Marcel ponownie przyjeżdża do Ballbec, gdzie rozwija się jego uczucie do Albertyny Simmonet, choć w pewnym momencie podejrzewa u niej homoseksualizm. Mężczyzna dołącz również do klanu Verdurinów, dzięki czemu zaczyna obracać się w wysokim towarzystwie.

Uwięziona

Znajomość Albertyny i Marcela pogłębia się i postanawiają razem zamieszkać. Ich związek jest burzliwy, przede wszystkim na podejrzenia bohatera wobec ukochanej. Okazywana przez niego zazdrość doprowadza ostatecznie do ich rozstania.

Utracona

Uważając swoją decyzje za pochopną Marcel pragnie odzyskać Albertynę i próbuje różnych sposobów – wzbudza w niej zazdrość obcując z innym kobietami lub usiłuje ją przekupić. Albertyna umiera, a Marcel popada w rozpacz. Gdy z niej wychodzi znów próbuje nawiązać relację z Gilbertą, jednak ta wychodzi za mąż za Roberta Saint-Loupa, który okazuje się być homoseksualistą. Marcel postanawia odbyć podróż do Wenecji.

Czas odnaleziony

Marcel mocno podupada na zdrowiu (chorował na astmę) więc często przebywa w sanatoriach, czasami zjeżdżając do Paryża. Podczas swoich wizyt odwiedza Guermantesów, gdzie dopadają go wspomnienia z dawnych czasów dzieciństwa. Powoli dojrzewa w nim świadomość prawdziwego artysty.

Plan wydarzeń

Ułożenie chronologii zdarzeń powieści Marcela Prousta nie jest oczywiste, ponieważ wiele wątków przeplata się w kilku miejscach książki występując jako wspomnienia. Można przyjąć następujący schemat akcji:

1. Dzieciństwo Marcela w Combray
2. Przyjaźń z rodziną Swanna
3. Miłość Marcela do Gilberty
4. Pierwszy wyjazd do Balbec
5. Spotkanie grupy pięknych dziewcząt i Albertyny Simmonet
6. Życie w kręgu rodu Guermantesów
7. Ponowny pobyt w Balbec
8. Związek z Albertyną
9. Zerwanie i śmierć Albertyny
10. Wyjazd do Wenecji
11. Wydarzenia I wojny światowej
12. Wizyty u Guermantesów

Polecamy również:

 • Marcel Proust, W poszukiwaniu straconego czasu – opracowanie

  Powieść Marcela Prousta powstawała od 1909 roku – pisarz zdążył ukończyć ją na krótko przed swoją śmiercią w 1922. Jest to w zasadzie autobiograficzny cykl powieściowy Prousta składający się z siedmiu tomów. W ogólnym ujęciu można zaliczyć go do prozy psychologicznej. Więcej »

 • Marcel Proust, W poszukiwaniu straconego czasu – bohaterowie

  W samej treści powieści nie pojawia się nazwisko bohatera, a imię znajdziemy zaledwie w kilu miejscach – Marcel. Nie odnajdziemy również charakterystyki jego wyglądu, a życiorys jest dość zagmatwany. Jego charakter zmienia się w różnych częściach cyklu pod wpływem określonych wydarzeń, podobnie... Więcej »

 • Marcel Proust, W poszukiwaniu straconego czasu – problematyka

  Wydaje się, że zasadniczym celem postawionym sobie przez Marcela Prousta w powieści W poszukiwaniu straconego czasu, jest pogłębione studium nad świadomością człowieka, jego jaźnią. Główny jej bohater poszukuje sensu życia, odpowiedzi na wiecznie nurtujące go pytania z powodu wielu rozczarowań jakich... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 4 =
 • Najnowsze
 • Losowe
Ostatnio komentowane
I cóż miał rację Marek Aureliusz który chciał podbić Germanię uderzeniem przez Mor...
• 2024-07-06 19:45:33
"Treść wiersza bezpośrednio nawiązuje też do istniejących wówczas, tajnych układó...
• 2024-07-02 05:43:44
O tym, że zmienne w czasie pole elektryczne jest źródłem pola magnetycznego, napisał ...
• 2024-06-27 07:25:33
ok
• 2024-06-05 13:52:17
nadal nie umiem tego napisać
• 2024-06-04 10:48:42