Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Imię róży - streszczenie - strona 14

Bohaterowie bezradnie patrzą na zniszczenie „największej biblioteki świata chrześcijańskiego”.

Ostatnia karta

Pożar opactwa trwa trzy kolejne dni. Wilhelm i Adso pospiesznie opuszczają opactwo i udają się w powrotną podróż. Rozstanie następuje w Monachium, a młody Adso powraca do Melku. Po latach dowiaduje się o śmierci Wilhelma. Franciszkanin miał umrzeć podczas wielkiej zarazy pustoszącej Europę. Po wielu latach Adso udaje się w ponowną podróż po Italii. Powraca na miejsce, gdzie stało niegdyś opactwo. Wśród ruin odnajduje strzępy manuskryptów i zabiera je ze sobą. Młody mnich kończy swoją opowieść smutnym stwierdzeniem o braku wiary w sens istnienia świata. Pragnie ukojenia po śmierci. Ostatnie słowa opowieści to łacińska sentencja: „Stat rosa pristina nomine, nomina nuda tenemus” (łac. „Dawna róża trwa w nazwie, nazwy jedynie mamy”).

Zobacz również

 • Imię róży - plan wydarzeń

  1. Przybycie Wilhelma i Adsa do opactwa – pomoc w odnalezieniu konia 2. Prośba opata o pomoc w rozwikłaniu tajemnicy śmierci młodego mnicha 3. Spotkanie Wilhelma z dawnym przyjacielem, Hubertynem z Casale.

  Więcej
 • Imię róży - opracowanie (geneza, czas i miejsce akcji, motywy)

  „Napisałem powieść, ponieważ na to właśnie miałem chęć. Sądzę, że jest to wystarczający powód, żeby przystąpić do opowiadania (...)” – w taki, dość skrótowy, sposób Eco tłumaczy przyczynę powstania swojej pierwszej powieści (patrz: „Dopiski na marginesie Imienia róży”)....

  Więcej
 • Imię róży - bohaterowie

  Wilhelm z Baskerville - główny bohater opowieści Adsa. Franciszkanin pochodzący z Anglii i nauczyciel młodego nowicjusza. Wilhelm przybywa do Italii w celu pojednania dwóch stronnictw: papieskiego i przedstawicieli braci mniejszych (sam Adso nie jest pewien celu misji swojego mistrza). Na prośbę opata podejmuje się przeprowadze...

  Więcej
 • Imię róży - problematyka

  „Imię róży” to wciągająca wielowątkowa powieść. Czytelnik zwraca w pierwszej kolejności uwagę na wątek kryminalny, choć ten stanowi jedynie pretekst do głębszych rozważań nad kulturą, filozofią i teologią średniowiecza. Kolejne zgony mnichów wyznaczają pewien „rytm” fabuły utworu.

  Więcej

Losowe zadania

Komentarze (1)
Wynik działania 4 + 3 =
Jotka
2016-01-30 05:44:45
Wszystko fajnie tylko Jan XXIII to chyba nie byl...
Ostatnio komentowane
To brzmi realnie. To brzmi sensownie.
RockAlone2k • 2020-04-07 09:28:14
przydaje sie ale powinny byc lepsze rysunki
mokry balwan • 2020-04-07 09:27:42
Ciekawe
JJBAGGON • 2020-04-07 09:27:40
A mogli byście opisać jego sylwetkę?!
Kawaiikamsp • 2020-04-07 09:00:36
ciekawe
ktoś napewno • 2020-04-06 19:09:17