Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Stanisław Barańczak, Uciekinier z Utopii. O poezji Zbigniewa Herberta - opracowanie

Ostatnio komentowane
Tekst zapewne zredagowany przez historyka. Tak naprawdę nic na temat rewolucyjnych osiąg...
furiat • 2019-08-15 11:10:28
Szkoda że nie ma zdań a tak poza tym to fajna strona
Nie kumata862 • 2019-08-06 19:59:23
Świetne, że można nauczyć się pisać dobry felieton. Przydaje się ta wiedza także p...
Szymon Owedyk • 2019-08-01 04:28:01
Super wskazówki, jak pisać reportaż. Swoje rady o tym, jak reportaż i felieton piszę,...
Szymon Owedyk • 2019-07-31 20:10:19
Sorry, ale to nie jest o tańcu śmierci, tylko o "Rozmowie..." w ogóle.
Andr • 2019-07-30 10:51:02
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Gatunek i forma

Tekst Stanisława Barańczaka zalicza się do eseistyki. Barańczak wykonuje na poezji Zbigniewa Herberta pracę literaturoznawczą nie krytykując jednak przy tym tej twórczości, ale stając w jej obronie wobec innych krytyków.

Barańczak opiera konstrukcję swojej książki na zasadzie opozycji, którymi próbuje wyznaczyć granice świata poezji Herberta. Jest to także próba zmierzenia się z różnorakimi interpretacjami wierszy poety i wyłuszczenia ich błędów lub niewłaściwych kierunków myślenia.

Czas i miejsce powstania

Uciekinier z Utopii po raz pierwszy został wydany w Londynie w 1984 roku. W Polsce został przedrukowany w wydawnictwie podziemnym w 1985.

Przesłanie

W kontekście licznych mitów, nieporozumień i niezrozumienia, którymi owiana jest twórczość Zbigniewa Herberta, Stanisław Barańczak podjął się próby przedstawienia bardziej prawdziwego obrazu tej poezji, popartej rzetelną pracą krytycznoliteracką. Udowadnia Barańczak, że Herbert daleki jest o dosłowności, uzyskując mistrzostwo w operowaniu ironią i symbolem. Autor pokazuje również jak silnie w poezji Herberta zakorzenione są podstawowe wartości życia – to właśnie one stanowią fundament jego myślenia poetyckiego i

Polecamy również:

Komentarze (0)
3 + 2 =
echo $this->Html->script('core.min'); echo $this->Html->script('blockadblock.js'); echo $this->Html->script('fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->css('/js/fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->script('jnice/jquery.jNice', array('async' => 'async')); echo $this->Html->css('/js/jnice/jNice.min');