Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Tędy i owędy - Streszczenie i plan wydarzeń - strona 5

erudyta, znawca licznych tematów, pisarz. Powstał w roku 1925. Tym pseudonimem posługiwał się autor gdy dany pisarz nie chciał ujawniać swojego nazwiska. Stworzył także pseudonim dr. Majewskiego. Sam też się nim posługiwał.

Pisarz wspomina swój pobyt na Kubie, gdzie przeprowadził wywiad z Ukraińcem Olszańskim – ten przyznał się do zamachu na prezydenta Wojciechowskiego. Wywiad był bardzo popularny.  Autor chwali się także, jak podstępem trafił do więzienia, w którym odbywał się bunt, a bardzo chciał go czytelnikom zrelacjonować. Podstępem wszedł także na Naradę Aktywu Partyjnego.

Po 20 latach emigracji Wańkowicz wrócił do Polski i z rozrzewnieniem wspomina dawne miejsca. Jego córka Marta również zajmuj się pisarstwem – pracuje w Ameryce w „Times”, w którym wyszukuje ciekawe tematy.

W dłuższej refleksji o podróżach dowiadujemy się, że znajomość języków obcych może bardzo ułatwić komunikację, a jej brak – powoduje kłopoty i nieporozumienia. Autor opowiada o swoich wpadkach jakie popełniał za granicą. Wykorzystując komizm słowny Wańkowicz opowiada o zabawnych sytuacjach językowych.

W 1925 roku pisarz wybrał się do Meksyku, na pokładzie statku holenderskiego. Podczas miesięcznej

Zobacz również

 • Melchior Wańkowicz, Tędy i owędy - opracowanie

  Tędy i owędy to jeden z ciekawszych zbiorów gawęd wydanych przez mistrza tego gatunku, jakim był Melchior Wańkowicz. Zbiór ukazał się w po praz pierwszy w 1961 roku w wydawnictwie ISKRY. Był to czas, kiedy pisarz powrócił z emigracji. Gawędy pojawiły się w momencie gdy popularność Wańkowicza była bardzo wysoka, ...

  Więcej
 • Melchior Wańkowicz, Tędy i owędy - problematyka

  W zbiorze gawęd Tędy i owędy autor porusza kwestie związane z codziennością, której przyszło się mierzyć ludziom w okresie wojny światowej, okupacji, oraz okresu międzywojennego.

  Więcej
 • Melchior Wańkowicz, Tędy i owędy - bohaterowie

  Książka ma charakter wspomnieniowy, więc narrację można śmiało przypisywać samemu autorowi. Opisuje lata swojej młodości, czasy szkoły i studiów, doświadczenia z emigracji, a także lata po wojnie i w czasie PRL.

  Więcej

Losowe zadania

Komentarze (1)
Wynik działania 1 + 1 =
Ola
2020-03-25 22:01:02
dużo ale na temat. jednak potrzebuje mniej doprecyzowanej odpowiedzi.
Ostatnio komentowane
Dzięki, przydało się
Dawid • 2020-03-29 17:09:29
Jest ok:)
Nikusia • 2020-03-29 14:31:16
łatwe
Ignacy • 2020-03-29 10:32:47
fajnie fajnie
twoja mama • 2020-03-28 12:53:19
r
r • 2020-03-28 11:19:26