Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

To lubię - streszczenie ballady Adama Mickiewicza

Ostatnio komentowane
Niesamowite hostingserwery.com
Linux • 2019-06-16 16:47:25
przydalo sie
jjoojo • 2019-06-13 14:46:18
Nie tyle rozwód co uznanie małżeństwa za nieważne dr Arletta Bolesta adwokat kości...
Arletta Bolesta • 2019-06-12 13:59:29
Abstrakcjonizm operuje abstrakcją! Zrezygnował, jak sam autor pisze, z wszelkiej figurat...
Anna • 2019-06-11 17:31:16
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Podobno w starej cerkwi o północy pojawiają się duchy. Narrator mówi Maryli, że – w odróżnieniu od mieszkańców pobliskiej wsi – nie wierzył w historie o zjawach i nie bał się przejeżdżać obok cerkwi nocą. Opowiada historię o tym, jak pewnej nocy na moście pękł dyszel u jego wozu.

Ledwo wypowiedział słowa: „Zostać na polu samemu i w nocy/ To lubię – rzekłem – to lubię”, a obok niego pojawiła się straszliwa zjawa. Nie chce ona jednak skrzywdzić podróżującego, ale dziękuje mu za wypowiedzenie słów „to lubię”, które wybawiły ją od czyśćcowych katuszy. Opowiada mu, dla nauki i przestrogi, swoje dzieje.

Ma na imię Maryla, była córką najbogatszego urzędnika w okolicy, słynęła z urody. Pomimo tego, że ojciec chciał jej wyprawić wesele, a wokół niej pojawiało się wielu adoratorów, wszystkimi gardziła. Jeden z odrzuconych zalotników, Józio, umarł z miłości do niej. O tej pory dręczyły dziewczynę wyrzuty sumienia. Pewnej nocy ukazał się jej Józio jako ognisty upiór i porwał ją do czyśćca, gdzie usłyszała wyrok: za to, iż miała serce z kamienia dla wszystkich zakochanych w niej młodzieńców, przez długie lata będzie dręczona w czyśćcu: „Dręcz się w czyscowej zagubie,/ Póki mąż jaki z tamecznego świata./ Nie powie na cię choć: lubię ”.

Od tego czasu błąkała się w pobliżu cerkwi i cmentarza strasząc podróżnych. Nie kończy swojej historii, gdyż znika o świcie, wraz z pianiem koguta.

Polecamy również:

 • Lilije - interpretacja i analiza ballady Adama Mickiewicza

  Ballada „Lilie” nosi podtytuł „Z pieśni gminnej”. Mickiewicz wskazuje więc na folklor jako główne źródło inspiracji do napisania tekstu. Temat owej pieśni, czyli historię o „pani, która zabiła pana” wykorzystał później również Roman Zmorski w... Więcej »

 • Świtezianka - interpretacja i analiza ballady

  Tematyka „Świtezianki” koncentruje się wokół problemu męskiej zdrady. Pospolita historia o młodzieńcu, który nie potrafi dokonać wierności ukochanej, została przez Mickiewicza przeniesiona w realia ludowe i wyposażona w aurę tajemniczości, a nawet tragizmu. Postaci występujące w balladzie... Więcej »

 • Powrót taty - interpretacja i analiza ballady Adama Mickiewicza

  „Powrót taty” to ballada, w której brak elementów fantastycznych charakteryzujących pozostałe ballady Adama Mickiewicza. Fabuła posiada wprawdzie niezwykłe rozwiązanie, ale mieści się ono w granicach prawdopodobieństwa. Matka niepokojąc się długą nieobecnością męża-kupca, wysyła... Więcej »

 • Świteź - interpretacja i analiza ballady

  Ballada „Świteź” został skonstruowana przez Mickiewicza na zasadzie szkatułkowej. Polega ona na tym, że opowieść jednej postaci zawiera się w historii innego bohatera. W tym wypadku opowiadanie narratora o wyprawie pana Płużyn uruchamia opowiadanie wyłowionej z wody dziewczyny. W ten sposób... Więcej »

 • Pani Twardowska - interpretacja i analiza ballady

  Można więc powiedzieć, że komizm będący podstawowym tworzywem ballady „Pani Twardowska” służy Mickiewiczowi do osiągnięcia istotnych celów. Dzięki niemu poeta dokonuje niejako rozbrojenia zła, które reprezentuje diabeł. Nie jest to już bowiem mroczna, demoniczna siła wzbudzająca lęk, ale... Więcej »

Komentarze (0)
4 + 3 =
echo $this->Html->script('core.min'); echo $this->Html->script('blockadblock.js'); echo $this->Html->script('fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->css('/js/fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->script('jnice/jquery.jNice', array('async' => 'async')); echo $this->Html->css('/js/jnice/jNice.min');