Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

To lubię - streszczenie ballady Adama Mickiewicza

Ostatnio komentowane
3
21 • 2019-12-12 19:49:22
Jest błąd w treści na samym początku drugiej informacji na temat planet wewnętrznych,...
Xxd • 2019-12-12 18:54:28
Skomentuj tekst
Adam • 2019-12-12 15:03:55
Szkoda komentować...
Vaspov • 2019-12-12 14:21:30
"print(0);"
asd • 2019-12-12 06:48:04
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Podobno w starej cerkwi o północy pojawiają się duchy. Narrator mówi Maryli, że – w odróżnieniu od mieszkańców pobliskiej wsi – nie wierzył w historie o zjawach i nie bał się przejeżdżać obok cerkwi nocą. Opowiada historię o tym, jak pewnej nocy na moście pękł dyszel u jego wozu.

Ledwo wypowiedział słowa: „Zostać na polu samemu i w nocy/ To lubię – rzekłem – to lubię”, a obok niego pojawiła się straszliwa zjawa. Nie chce ona jednak skrzywdzić podróżującego, ale dziękuje mu za wypowiedzenie słów „to lubię”, które wybawiły ją od czyśćcowych katuszy. Opowiada mu, dla nauki i przestrogi, swoje dzieje.

Ma na imię Maryla, była córką najbogatszego urzędnika w okolicy, słynęła z urody. Pomimo tego, że ojciec chciał jej wyprawić wesele, a wokół niej pojawiało się wielu adoratorów, wszystkimi gardziła. Jeden z odrzuconych zalotników, Józio, umarł z miłości do niej. O tej pory dręczyły dziewczynę wyrzuty sumienia. Pewnej nocy ukazał się jej Józio jako ognisty upiór i porwał ją do czyśćca, gdzie usłyszała wyrok: za to, iż miała serce z kamienia dla wszystkich zakochanych w niej młodzieńców, przez długie lata będzie dręczona w czyśćcu: „Dręcz się w czyscowej zagubie,/ Póki mąż jaki z tamecznego świata./ Nie powie na cię choć: lubię ”.

Od tego czasu błąkała się w pobliżu cerkwi i cmentarza strasząc podróżnych. Nie kończy swojej historii, gdyż znika o świcie, wraz z pianiem koguta.

Polecamy również:

  • To lubię - treść ballady

    Spojrzyj, Marylo, gdzie się kończą gaje:W prawo łóz gęsty zarostek,W lewo się piękna dolina podaje,Przodem rzeczułka i mostek.  Tuż stara cerkiew, w niej puszczyk i sowy,Obok dzwonnicy zrąb zgniły,A za dzwonnicą chróśniak malinowy,A w tym chróśniaku mogiły. Czy tam bies... Więcej »

Komentarze (0)
2 + 4 =