Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

To lubię - streszczenie ballady Adama Mickiewicza

Ostatnio komentowane
Tekst zapewne zredagowany przez historyka. Tak naprawdę nic na temat rewolucyjnych osiąg...
furiat • 2019-08-15 11:10:28
Szkoda że nie ma zdań a tak poza tym to fajna strona
Nie kumata862 • 2019-08-06 19:59:23
Świetne, że można nauczyć się pisać dobry felieton. Przydaje się ta wiedza także p...
Szymon Owedyk • 2019-08-01 04:28:01
Super wskazówki, jak pisać reportaż. Swoje rady o tym, jak reportaż i felieton piszę,...
Szymon Owedyk • 2019-07-31 20:10:19
Sorry, ale to nie jest o tańcu śmierci, tylko o "Rozmowie..." w ogóle.
Andr • 2019-07-30 10:51:02
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Podobno w starej cerkwi o północy pojawiają się duchy. Narrator mówi Maryli, że – w odróżnieniu od mieszkańców pobliskiej wsi – nie wierzył w historie o zjawach i nie bał się przejeżdżać obok cerkwi nocą. Opowiada historię o tym, jak pewnej nocy na moście pękł dyszel u jego wozu.

Ledwo wypowiedział słowa: „Zostać na polu samemu i w nocy/ To lubię – rzekłem – to lubię”, a obok niego pojawiła się straszliwa zjawa. Nie chce ona jednak skrzywdzić podróżującego, ale dziękuje mu za wypowiedzenie słów „to lubię”, które wybawiły ją od czyśćcowych katuszy. Opowiada mu, dla nauki i przestrogi, swoje dzieje.

Ma na imię Maryla, była córką najbogatszego urzędnika w okolicy, słynęła z urody. Pomimo tego, że ojciec chciał jej wyprawić wesele, a wokół niej pojawiało się wielu adoratorów, wszystkimi gardziła. Jeden z odrzuconych zalotników, Józio, umarł z miłości do niej. O tej pory dręczyły dziewczynę wyrzuty sumienia. Pewnej nocy ukazał się jej Józio jako ognisty upiór i porwał ją do czyśćca, gdzie usłyszała wyrok: za to, iż miała serce z kamienia dla wszystkich zakochanych w niej młodzieńców, przez długie lata będzie dręczona w czyśćcu: „Dręcz się w czyscowej zagubie,/ Póki mąż jaki z tamecznego świata./ Nie powie na cię choć: lubię ”.

Od tego czasu błąkała się w pobliżu cerkwi i cmentarza strasząc podróżnych. Nie kończy swojej historii, gdyż znika o świcie, wraz z pianiem koguta.

Polecamy również:

  • To lubię - treść ballady

    Spojrzyj, Marylo, gdzie się kończą gaje:W prawo łóz gęsty zarostek,W lewo się piękna dolina podaje,Przodem rzeczułka i mostek.  Tuż stara cerkiew, w niej puszczyk i sowy,Obok dzwonnicy zrąb zgniły,A za dzwonnicą chróśniak malinowy,A w tym chróśniaku mogiły. Czy tam bies... Więcej »

Komentarze (0)
4 + 3 =
echo $this->Html->script('core.min'); echo $this->Html->script('blockadblock.js'); echo $this->Html->script('fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->css('/js/fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->script('jnice/jquery.jNice', array('async' => 'async')); echo $this->Html->css('/js/jnice/jNice.min');