Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Rzecz to piękna... - analiza i interpretacja

Interpretacja

Od imienia tego greckiego poety pochodzi określenie poezja tyrtejska, czyli taka, która podtrzymuje patriotycznego ducha i zachęca do walki w imię ojczyzny.

W wierszu Rzecz to piękna… również odnajdujemy motywy patriotyczne, a dokładniej opis tego czym właściwie jest oddanie dla kraju.  Tyrteusz rozumie to uczucie jako bezgraniczne poświęcenie, umiłowanie swojego kraju i walka za niego za wszelką cenę:

Rzecz to piękna zaprawdę, gdy krocząc w pierwszym szeregu, 
Ginie człowiek odważny, walcząc w obronie ojczyzny;[…]

Podmiot liryczny wiersza opisuje uczucia jakie mogły towarzyszyć przed śmiercią ty, którzy oddali swoje życie w imię najważniejszych wartości. Wg. podmiotu jest to śmierć pełna dumy i satysfakcji:

Nuże, młodzieńcy, walczcie, a jeden przy drugim niech wytrwa, 
Myśli o szpetnej ucieczce nie dopuszczajcie, ni strachu, 
Ale sercom w swych piersiach przydajcie wielkości i męstwa, […]

Jeśli nie podejmie się walki, należy liczyć się z hańbą i pogardą ze strony społeczeństwa. Człowiek, który ucieka od odpowiedzialności za swój kraj spotyka się z ignorancją współobywateli, a nawet z odrzuceniem. Wówczas już nigdy nie odnajdzie spokojnego miejsca na ziemi.

Analiza

Zobacz również

 • Rzecz to piękna... - treść wiersza

  Rzecz to piękna zaprawdę, gdy krocząc w pierwszym szeregu,Ginie człowiek odważny, walcząc w obronie ojczyzny;Kiedy atoli swe miasto i ziemię żyzną porzuca,Wnet żebrakiem się staje – los to najgorszy ze wszystkich –Jako że z miłą swą matką i ojcem staruszkiem się błąka,Dzieci maleńkie przy sobie mając i prawą małż...

  Więcej

Losowe zadania

 • Horacy

  Podaj tytuł słynnego utworu Horacego, któego fragment widzisz poniżej: […]Bierzcie, wy, co piszecie, temat odpowiednido sił i ważcie długo, jaki ciężar barkiuniosą, jaki zrzucą, kto trafnie wybierze,nie zdradzi go wymowa ni układ przejrzysty.[…]Zawsze spieszy do celu i w sam środek rzeczy,jakby mu by...

  0 Odpowiedz Więcej
 • Nazwij jednostki miary

  Podaj standardowe jednostki, w których mierzy się w Polsce: A. temperaturę powietrza B. prędkośc wiatru C. wysokość bezwzględną D. głębokość jezior E. wielkość opadów atmosferycznych F. wielkość przepływu rzeki

  1 Odpowiedz Więcej
 • Zakażenia bakteryjne żywności

  Przechowywanie produktów spożywczych w warunkach chłodniczych chroni je przed rozwojem niebezpiecznej mikroflory i przedłuża ich termin przydatności do spożycia. Nie jest to jednak idealny sposób utrwalania. Wyjaśnij, dlaczego nie można zamrozić już raz rozmrożonej żywności?

  0 Odpowiedz Więcej
 • Cechy budowy mięczaków

  Zaznacz, które zdanie jest prawdziwe, a które fałszywe: 1. Mięczaki posiadają zamknięty układ krwionośny. P/F 2. Narząd Bojanusa to układ wydalniczy małży. P/F 3. Noga u głowonogów została przekształcona w ramiona. P/F 4. U wszystkich mięczaków można wyodrębnić głowę. P/F 5. Układ ...

  0 Odpowiedz Więcej
 • Rozwiązywanie równań z wartością bezwzględną

  Rozwiąż równanie  a) , b) , c) .

  0 Odpowiedz Więcej
Komentarze (2)
Wynik działania 4 + 1 =
Albert
2019-11-27 19:09:52
Tak średnio bym powiedział
xd
2019-11-26 16:34:52
proste
Ostatnio komentowane
Pomylono kąty
dsf • 2020-06-22 16:11:37
wow
Kasia • 2020-06-17 11:55:30
jezu ale trudne
iwo • 2020-06-16 18:19:06
dzieki
halinka • 2020-06-15 11:00:28
Rzym podbity przez barbarzyńców powoli całkowicie zamierał. Styl romański jest uprosz...
Badacz wlotów i upadków cywilizacji • 2020-06-11 21:16:11