Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Rzecz to piękna... - analiza i interpretacja

Ostatnio komentowane
Tekst zapewne zredagowany przez historyka. Tak naprawdę nic na temat rewolucyjnych osiąg...
furiat • 2019-08-15 11:10:28
Szkoda że nie ma zdań a tak poza tym to fajna strona
Nie kumata862 • 2019-08-06 19:59:23
Sorry, ale to nie jest o tańcu śmierci, tylko o "Rozmowie..." w ogóle.
Andr • 2019-07-30 10:51:02
Mądre to
Zbyszek • 2019-07-27 08:44:21
Sekta według przeciwników stosowania tego terminu jest elementem pseudonauki, nie uznawa...
uczen Jezusa • 2019-07-30 10:16:33
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Interpretacja

Od imienia tego greckiego poety pochodzi określenie poezja tyrtejska, czyli taka, która podtrzymuje patriotycznego ducha i zachęca do walki w imię ojczyzny.

W wierszu Rzecz to piękna… również odnajdujemy motywy patriotyczne, a dokładniej opis tego czym właściwie jest oddanie dla kraju.  Tyrteusz rozumie to uczucie jako bezgraniczne poświęcenie, umiłowanie swojego kraju i walka za niego za wszelką cenę:

Rzecz to piękna zaprawdę, gdy krocząc w pierwszym szeregu, 
Ginie człowiek odważny, walcząc w obronie ojczyzny;[…]

Podmiot liryczny wiersza opisuje uczucia jakie mogły towarzyszyć przed śmiercią ty, którzy oddali swoje życie w imię najważniejszych wartości. Wg. podmiotu jest to śmierć pełna dumy i satysfakcji:

Nuże, młodzieńcy, walczcie, a jeden przy drugim niech wytrwa, 
Myśli o szpetnej ucieczce nie dopuszczajcie, ni strachu, 
Ale sercom w swych piersiach przydajcie wielkości i męstwa, […]

Jeśli nie podejmie się walki, należy liczyć się z hańbą i pogardą ze strony społeczeństwa. Człowiek, który ucieka od odpowiedzialności za swój kraj spotyka się z ignorancją współobywateli, a nawet z odrzuceniem. Wówczas już nigdy nie odnajdzie spokojnego miejsca na ziemi.

Analiza

Polecamy również:

  • Rzecz to piękna... - treść wiersza

    Rzecz to piękna zaprawdę, gdy krocząc w pierwszym szeregu,Ginie człowiek odważny, walcząc w obronie ojczyzny;Kiedy atoli swe miasto i ziemię żyzną porzuca,Wnet żebrakiem się staje – los to najgorszy ze wszystkich –Jako że z miłą swą matką i ojcem staruszkiem się błąka,Dzieci maleńkie przy sobie mając i... Więcej »

Komentarze (0)
3 + 1 =
echo $this->Html->script('core.min'); echo $this->Html->script('blockadblock.js'); echo $this->Html->script('fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->css('/js/fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->script('jnice/jquery.jNice', array('async' => 'async')); echo $this->Html->css('/js/jnice/jNice.min');