Rzecz to piękna... - analiza i interpretacja

Interpretacja

Od imienia tego greckiego poety pochodzi określenie poezja tyrtejska, czyli taka, która podtrzymuje patriotycznego ducha i zachęca do walki w imię ojczyzny.

W wierszu Rzecz to piękna… również odnajdujemy motywy patriotyczne, a dokładniej opis tego czym właściwie jest oddanie dla kraju.  Tyrteusz rozumie to uczucie jako bezgraniczne poświęcenie, umiłowanie swojego kraju i walka za niego za wszelką cenę:

Rzecz to piękna zaprawdę, gdy krocząc w pierwszym szeregu, 
Ginie człowiek odważny, walcząc w obronie ojczyzny;[…]

Podmiot liryczny wiersza opisuje uczucia jakie mogły towarzyszyć przed śmiercią ty, którzy oddali swoje życie w imię najważniejszych wartości. Wg. podmiotu jest to śmierć pełna dumy i satysfakcji:

Nuże, młodzieńcy, walczcie, a jeden przy drugim niech wytrwa, 
Myśli o szpetnej ucieczce nie dopuszczajcie, ni strachu, 
Ale sercom w swych piersiach przydajcie wielkości i męstwa, […]

Jeśli nie podejmie się walki, należy liczyć się z hańbą i pogardą ze strony społeczeństwa. Człowiek, który ucieka od odpowiedzialności za swój kraj spotyka się z ignorancją współobywateli, a nawet z odrzuceniem. Wówczas już nigdy nie odnajdzie spokojnego miejsca na ziemi.

Analiza

Na utwór Tyrteusza składają się dwie części. Pierwsza z nich jest typowo opisowa, prezentująca jak powinna wyglądać właściwa postawa patriotyczna. Druga część ma charakter refleksyjny – zawarte zostały w niej rozważania o podejmowaniu walki na rzecz ojczyzny, jej sens. Dalsze części wiersza stanowią także zachęcenie i apel do młodych mężczyzn do walki, do podejmowania poświęcenia. Z pewnością ten, który stawia czołu wrogowi nie bojąc się śmierci może czuć się bardziej spełnionym i szczęśliwym człowiekiem.

Wiersz napisany został heksametrem i zawiera liczne środki stylistyczne takie jak metaforyepitety czy apostrofy.

Polecamy również:

  • Rzecz to piękna... - treść wiersza

    Rzecz to piękna zaprawdę, gdy krocząc w pierwszym szeregu,Ginie człowiek odważny, walcząc w obronie ojczyzny;Kiedy atoli swe miasto i ziemię żyzną porzuca,Wnet żebrakiem się staje – los to najgorszy ze wszystkich –Jako że z miłą swą matką i ojcem staruszkiem się błąka,Dzieci maleńkie przy sobie mając i... Więcej »

Komentarze (2)
Wynik działania 2 + 4 =
Albert
2019-11-27 19:09:52
Tak średnio bym powiedział
xd
2019-11-26 16:34:52
proste
  • Najnowsze
  • Losowe
Ostatnio komentowane
I cóż miał rację Marek Aureliusz który chciał podbić Germanię uderzeniem przez Mor...
• 2024-07-06 19:45:33
O tym, że zmienne w czasie pole elektryczne jest źródłem pola magnetycznego, napisał ...
• 2024-06-27 07:25:33
ok
• 2024-06-05 13:52:17
nadal nie umiem tego napisać
• 2024-06-04 10:48:42
Mógłby być jeszcze do tego cały utwór napisany.
• 2024-06-03 19:41:43