Prawiek i inne czasy - streszczenie - strona 2

nie wiedziała.

Czas Misi

Misia ma już 10 lat, chodzi do szkoły, ale jest najmniejsza w klasie. Uwielbia bawić się różnymi rzeczami wyjmowanymi z szuflady i toaletki mamy. Ma też swoje lalki.

Czas Kłoski

Kłoska mieszkała w opuszczonym domu razem z wężem, sową i kanią. Oswojony wąż nie robił jej krzywdy, mogła go nosić na szyi. W 1927 roku przed chałupą wyrósł ogromny arcydzięgiel. Kłosce wydawało się, że któregoś razu zmienił się w młodzieńca i połączył z nią w miłosnym akcie. Potem urodziła córeczkę, Rutę. Prawdopodobnie było to jednak dziecko Złego Człowieka, który czasem przychodził do Kłoski.

Czas Michała

Michał bardzo kochał swoją córkę, a ponieważ uważał, że miłość, to ciągłe dawanie, nieustannie obdarowywał Misię różnymi drobiazgami. Kiedy była bardzo chora i groziła jej śmierć, Michał zemdlał ze strachu. Dziwny sen uświadomił mu, że córka dorasta.

Czas Izydora

W 1928 roku Genowefa urodziła Michałowi syna. Nazwali go Izydor. Ale matka nie była szczęśliwa, bo pragnęła mieć córkę. Przyszło jej nawet do głowy, że to Kłoska podmieniła jej dziecko. Tymczasem Izydor miał wodogłowie i nikt nie spodziewał się, że przeżyje.

Czas dziedzica Popielskiego

Popielski udał się w podróż do Włoch w 1931 roku, tam odkrył swoje powołanie – kolekcjonowanie dzieł sztuki. Kupował obrazy i spotykał się z artystami. Wdał się w romans z malarką futurystyczną i bardzo ciężko zniósł rozstanie z nią. Żona wezwała rabina. Pomocnik rabina podarował dziedzicowi grę.

Czas Topielca Bluszcza

Pluszcz utopił się w rzece idąc po pijanemu. Jego dusza nie umiała trafić, gdzie trzeba i błąkała się po ziemi strasząc ludzi. Topielec mamił swoje ofiary mgłą i nazywał siebie dumnie „Władcą Mgły”.

Czas starego Boskiego

Stary Boski obserwował świat z góry, ponieważ całe życie zajmował się naprawieniem pałacowego dachu. Wyobrażał sobie wtedy, że jego oddech to huragan, który rozdmuchuje ludzi jak figurki.

Czas Pawła Boskiego

Paweł, syn starego Boskiego, marzył o tym, by wyrwać się z domu w daleki świat, dlatego dużo czytał i pilnie się uczył. Podobała mu się córka młynarza.

Czas gry

Gra, którą otrzymał dziedzic Popielski, była grą planszową z ośmiościenną kostką i małymi figurkami. W centralnej części planszy znajdował się Prawiek.

Czas Misi

Misia odwzajemnia uczucia Pawła. Informuje rodziców, że nie chce już wracać do szkoły, bo zamierza wyjść za mąż.

Czas Michała

Ojcu ciężko się rozstać z córką, trochę gra na zwłokę proponując, że najpierw wybuduje młodym piękny dom.

Czas Florentynki

Florentynka poszła w Wielką Sobotę do kościoła z koszyczkiem, w którym miała tylko słoik mleka, i z psem. Postawiła koszyczek przed obrazem Matki Boskiej i pozostawiła pod jej opieką psa. Pies zabrał się za smakołyki z innych koszyków i kościelny chciał go przegonić, ale jakiś głos go powstrzymał mówiąc: „Zostaw tego psa, pilnuję go Florentynce z Prawieku”.

Czas domu

Dom Misi i Pawła był gotowy. Zwracał uwagę swoją przestronnością, był komfortowy. Przed domem zasadzono drzewa owocowe.

Czas Papugowej

Po tym sukcesie stary Boski postanowił wybudować dom dla swojej najmłodszej córki, Stasi. Ale zdołał zbudować tylko małą, zgarbioną chatkę. Tymczasem Stasia spotkała nieznajomego, który przedstawił się jako Papuga i był pracownikiem poczty. Zaszła z nim w ciążę i w 1937 r. pobrali się. Jednak mąż szybko ją opuścił. Stasia została z małym synkiem.

Czas anioła Misi

Kiedy na świat przyszedł pierwszy syn Misi, jej anioł stróż zabrał ją do Jerozolimy.

Czas Kłoski

Jesienną nocą Kłoska z córką zbierały zioła, spotkały wtedy Florentynkę. Kłoska powiedziała jej, że Księżyc prosił ją o wybaczenie i przyjęcie do siebie Kłoski i Ruty jako córki i wnuczki. Florentynka tak zrobiła.

Polecamy również:

Komentarze (6)
Wynik działania 5 + 3 =
ann
2020-11-08 19:03:20
Tokarczuk wydaje sie ,ze jest nowym Mastertonem,ale słabo jej idzie to naśladowanie, w hańbiący sposób poopisywała polską wies[czy polską ,a może ukraińską?]Autorka nie ma zielonego pojęcia o historii Polski,ani o duszy Polaka.Nic nie napisała o tym jak polska kobieta modliła sie pod kapliczką o powrót synów i męża z wojny,jaką była bohaterką dnia codziennego,tylko szkaluje Polske i Polaków.Swoje opętanie seksem przypisuje całej populacji z początku XX wieku.Jak widać wystarczy tylko zniesławiac Polske i poniżac Boga,żeby dostac nagrodę Nobla,na która absolutnie się nie zasługuje.
Tomek
2020-06-07 07:44:11
Fajne opracowanie ale szkoda, że niepełne. Ominięto wydarzenia z drugiej wojny światowej, jak zniszczyli cały Prawiek. Oprócz tego: jak Genowefa widziała umierającego Eliego, jak eksmitowali dziedzica Popielskiego i jak ten nie chciał robić nic innego poza graniem w tajemniczą grę. Nie ma też nic o przyjaźni Izydora i Ruty, małżeństwie Ruty a potem o jej wyjeździe do Brazylii. Generalnie dużo brakuje, jeżeli ktoś chce się przygotować z treści książki to niech znajdzie inne streszczenie
LukS
2019-10-10 11:44:17
Akcja powieści została ulokowana w realnej geografii . Taszów = Staszów (woj.świętokrzyskie) Jeszkotle = Kurozwęki, z rodem Popielów , książkowych (chyba) Popielskich Kotuszów, nazwa miejscowości istniejącej Prawiek = (najprawdopodobnie) miejscowość Zagrody, w której jest murowany młyn (aktualnie już nieczynny) Kłoska mieszkała w chałupie na Wydymaczu, gdzie kiedyś był folwark a aktualnie nie ma prawie po nim śladu, nieopodal jest kapliczka w lesie, którą odwiedzają nieliczni miejscowi. Pani Tokarczuk przebywała w tych stronach i być może wydarzenia nie są do końca fikcją literacką...
ziomololek
2018-09-17 19:28:12
co ci do tego szmulcu Joanno dziwne masz fantazje jak Tobie się to podoba
Joanna
2018-03-20 21:30:51
do "ja": rozumie, że 50 twarzy Greya bardziej przypadło do gustu?
ja
2017-06-13 09:35:58
o czym to jest? Czytam od wielu lat,różną literaturę, ale nie polecam
  • Najnowsze
  • Losowe
Ostatnio komentowane
a.....
• 2023-12-01 09:03:43
Prosze
• 2023-11-30 20:33:57
Wynik działania 4 + 4 = 8
• 2023-11-28 19:45:38
bardzo zły
• 2023-11-28 18:48:02
jest oki
• 2023-11-28 17:25:48