„Prawie i inne czasy” - geneza, czas i miejsce akcji
„Prawiek i inne czasy” uważany jest za najlepszą książkę w dorobku pisarskim Olgi Tokarczuk. Powieść ukazała się w 1996 roku, była nominowana do Nagrody Nike i zdobyła nagrodę czytelników.
Wydarzenia przedstawione w utworze obejmują okres ponad półwiecza. Rozpoczynają się przed I wojną światową i sięgają lat 70. XX w.
Miejscem akcji jest tytułowy Prawiek, podkielecka wioska chroniona przez archanioły.
„Prawie i inne czasy” - problematyka
Książka Tokarczuk opowiada o życiu i śmierci. Czas toczy się nieubłaganie, jedni umierają, inni się rodzą – wszystko w zgodzie z odwiecznymi prawami natury. Każdy z 85 fragmentów jest czyimś czasem. Czas stanowi w „Prawieku” kategorię porządkującą układ wydarzeń. Podlegają mu wszyscy jednakowo i bezwzględnie.
Autorka pokazuje zwykłe, codzienne sprawy w niezwykły sposób. Poród Kłoski jest doświadczeniem mistycznym. Został opisany w sposób dynamiczny, żywy i realny. Michał przeżywa dojrzewanie swojej córki. Ukochane dziecko dorasta i usamodzielnia się, dla ojca jest to trudny okres – musi pogodzić się ze stratą. Ze stratą musi pogodzić się też Kłoska, która traci nowo narodzone dziecko. Proboszcz