Powrót posła - streszczenie - strona 8

z tego powodu nie przyjdzie na śniadanie.

Ponieważ Starościna została wychowana z francuska, toteż lepiej włada francuskim niż polskim. Tłumacząc swe myśli z francuskiego na polski, popełnia błędy stylistyczne, pisze „głowa źle mi robiła”. Staje się to pretekstem dla Podkomorzego, by skrytykować model wychowania hołdujący obcym zwyczajom i językowi, zamiast uczyć dzieci polskości. Twierdzi, że takie francuskie wychowanie nie uczy, jak być żoną i obywatelką, a składa się jedynie z pozornych zalet.

Podkomorzyna próbuje nieco go obłaskawić, lecz ten pozostaje przy swoim, mówiąc że:

„/…/ ganić nie przestanę nierozsądne matki,
Co, łożąc na swe córki majątku ostatki,
Dają im wychowanie wykwintne i modne,
Lecz z życiem, co wieźć mają, bynajmniej niezgodne.”

Kwestię Podkomorzego ripostuje Starosta, krytykując zasady, jakie wprowadziła Komisja Edukacji Narodowej, twierdząc że w szkole dzieci poznają w prawdzie literaturę, ale nie uczą się rzeczy pożytecznych, potrzebnych w zwyczajnym życiu. Zdaniem Podkomorzego najpierw młody człowiek powinien poznać to, co polskie, a później zwiedzając obce kraje, powinien brać z innych narodów to, co dobre, a odrzucać to, co jedynie modne. Zarzuca też Staroście, że sam hołduje modzie, gdyż wziął sobie za żonę, osobę wychowaną na sposób francuski.

Starosta otwarcie mówi, iż jedyną przyczyną ponownego ożenku, był majątek, jaki w posagu wniosła jego druga żona.

Scena IV

Akcja rozgrywa się pomiędzy panem Podkomorzym, panią Podkomorzyną, Starostą oraz Teresą. Do pokoju wchodzi Teresa. Wita się ze Starostą i Podkomorstwem. Podkomorzyna podkreśla w rozmowie ze Starostą dobre cechy, które posiada Teresa. Ten mówi zaś, iż wolałby mieć syna, gdyż więcej z niego miałby pożytku, niż z córki, której tylko posag dać musi.

Scena V

Teresa sama w pokoju. Teresa usłyszawszy, iż przyjeżdża Walery zastanawia się, czy ten jeszcze ją kocha. Rozmyśla też nad rozterkami, które ją trapią, ponieważ ojciec i macocha, chcą wydać ją za mąż za Szarmanckiego, podczas gdy jej serce bije mocniej do Walerego.

Scena VI

Akcja toczy się pomiędzy Teresą i Szarmanckim. Szarmancki przymila się do Teresy. Wychwala jej zalety. Przedstawia wizję wspólnego, wystanego życia. Wspomina także, iż jego koń, którego zakupił w Anglii zwichnął nogę podczas dzisiejszego polowania. Mógłby pojechać po nowego, ale nie chce zostawiać Teresy samej. Proponuje też Teresie zakup konia i naukę jazdy konnej, jednak Teresa nie jest tym zainteresowana. Mimo nagabywań Szarmanckiego, Teresa wychodzi.

Scena VII

Szarmancki sam. Szarmancki rozmyśla nad zachowaniem Teresy. Jest przekonany, iż jej obojętność jest jedynie pozorna. Rozważa swoje szanse u Teresy, gdyż liczy na przejęcie jej majątku, co pozwoliłoby mu spłacić swoje długi.

Scena VIII

Akcja toczy się pomiędzy Podkomorzym, Podkomorzyną, Starostą a lokajem. Starosta rozmawia z Podkomorzym o zdrowiu swojej żony. Twierdzi, iż jej choroba jest jedynie wymysłem. Rozmowę przerywa Jakub, który wpada z wiadomością, iż właśnie do domu zbliża się Walery. Rodzice Walerego cieszą się bardzo z powrotu syna i wychodzą mu na spotkanie. Takiemu zachowaniu dziwi się Starosta, który uważa je za niewłaściwie.

Scena IX

Akcja toczy się pomiędzy Podkomorzym, Podkomorzyną, Starostą i Walerym. Walery wita się z matką i ojcem. Podkomorzy jest dumny z syna i jego poczynań dla kraju. Starosta wita się z Walerym wyśmiewając się przy tej okazji owoce jego pracy.

Walery cieszy się, że wrócił do domu, gdzie spędził szczęśliwe dzieciństwo. Pyta też o swoich braci. Dwaj młodsi bracia Walerego pozostają jednak poza domem. Jeden pracuje w komisjach porządkowych cywilno-prawnych,

Polecamy również:

 • Powrót posła - plan wydarzeń

  1. Agatka, przygotowując śniadanie, rozmawia z Jakubem o Staroście, Szarmanckim i pannie Teresie.2. Starosta rozmawia z Podkomorstwem o wojnie  i obecnej sytuacji panującej w kraju.3. Podkomorzy ze Starostą polemizują na temat modnego wychowania.4. Podkomorstwo otrzymuje list od syna z informacją o jego... Więcej »

 • Powrót posła - opracowanie (geneza, czas i miejsce akcji, motywy)

  „Powrót posła” powstawał szybko, podczas dwóch miesięcy 1790 roku. Był to czas szczególnych napięć politycznych, czas walki o reformy. W tym szczególnym okresie potrzebne było dzieło ukazujące w szerokiej perspektywie stosunek zarówno szlachty postępowej, jak i... Więcej »

 • Powrót posła - bohaterowie

  Podkomorzy - postępowy szlachcic, zwolennik nowego porządku i reform, ojciec trzech synów, z których każdy pracuje na pożytek kraju: najstarszy jest posłem na sejm, średni pracuje w komisjach porządkowych cywilno-prawnych, najmłodszy zaś służy w kawalerii. Jest dumny z tego, iż wszyscy jego synowie... Więcej »

 • Powrót posła - interpretacja

  Niemcewicz, w bardzo zręczny sposób, wplótł kwestie polityczno-społeczne w błahą historyjkę o pannie i jej dwóch adoratorach, z których jednemu jest ona przychylna, drugi zaś to lekkoduch czyhający jedynie na jej majątek, ale mający poparcie u rodziców. Mamy ukazane zatem drobne... Więcej »

 • Powrót posła jako komedia polityczna

  Julian Ursyn Niemcewicz był aktywnym działaczem stronnictwa patriotycznego, który swoje poglądy wyrażał także poprzez literaturę. „Powrót posła” jest przykładem dzieła zaangażowanego w naprawę kraju. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 5 =
 • Najnowsze
 • Losowe
Ostatnio komentowane
Co za wstyd pomyśleć, że ja nie istnieje.
• 2024-04-12 15:30:23
supier
• 2024-04-11 18:27:13
bardzo pomocne
• 2024-04-09 17:22:24
Bardzo przydatne!
• 2024-03-24 16:49:06
Dziękujemy. Przydało się nam na historię podczas sprawdzianu. ;)
• 2024-03-21 18:20:09