Powrót posła - interpretacja

W ograną intrygę, której osią są starania dwóch konkurentów o rękę jednej panny, zostały wpisane wątki ważne dla ówczesnego społeczeństwa i państwa.

Niemcewicz, w bardzo zręczny sposób, wplótł kwestie polityczno-społeczne w błahą historyjkę o pannie i jej dwóch adoratorach, z których jednemu jest ona przychylna, drugi zaś to lekkoduch czyhający jedynie na jej majątek, ale mający poparcie u rodziców. Mamy ukazane zatem drobne intrygi snute przez podstępnego adoratora, a wszystko zostaje wyjaśnione w szczęśliwym finale.

Postaci kreowane są na zasadzie kontrastu: postępowy Podkomorzy – konserwatywny Starosta, fircyk Szarmancki – odpowiedzialny młodzieniec Walery, dobra matka i żona Podkomorzyna – nowomodna Starościna. Mimo że kreacja postaci jest schematyczna i przez to bohaterowie są jednowymiarowi, jakby „papierowi” , jednak motywem ich działania jest dobro kraju i patriotyzm, a w ich usta włożone są ważne dla ówczesnego kraju kwestie.

„Powrót posła” to pierwsza polska komedia polityczna i zapewne tutaj należy upatrywać jej sukcesu zarówno czytelniczego, jak i teatralnego. W komedii znajdują odbicie nie tylko wydarzenia, jakie miały miejsce podczas Sejmu Czteroletniego, ale także odszukać tu można prawdziwe postaci historyczne. Przykładowo: w postaci Szarmanckiego odnaleźć można cechy Kazimierza Nestora Sapiehy, pod postacią Starosty ukryty jest poseł na Sejm, Suchorzewski lub Junosza Piaskowski, a Szambelan z elegii, wiele ma wspólnego z księciem Józefem Poniatowskim. Z tych powodów „Powrót posła” był ówcześnie odbierany także jako pamflet (utwór ośmieszający przywary ludzkie).

Polecamy również:

  • Powrót posła - plan wydarzeń

    1. Agatka, przygotowując śniadanie, rozmawia z Jakubem o Staroście, Szarmanckim i pannie Teresie.2. Starosta rozmawia z Podkomorstwem o wojnie  i obecnej sytuacji panującej w kraju.3. Podkomorzy ze Starostą polemizują na temat modnego wychowania.4. Podkomorstwo otrzymuje list od syna z informacją o jego... Więcej »

  • Powrót posła - opracowanie (geneza, czas i miejsce akcji, motywy)

    „Powrót posła” powstawał szybko, podczas dwóch miesięcy 1790 roku. Był to czas szczególnych napięć politycznych, czas walki o reformy. W tym szczególnym okresie potrzebne było dzieło ukazujące w szerokiej perspektywie stosunek zarówno szlachty postępowej, jak i... Więcej »

  • Powrót posła - bohaterowie

    Podkomorzy - postępowy szlachcic, zwolennik nowego porządku i reform, ojciec trzech synów, z których każdy pracuje na pożytek kraju: najstarszy jest posłem na sejm, średni pracuje w komisjach porządkowych cywilno-prawnych, najmłodszy zaś służy w kawalerii. Jest dumny z tego, iż wszyscy jego synowie... Więcej »

  • Powrót posła jako komedia polityczna

    Julian Ursyn Niemcewicz był aktywnym działaczem stronnictwa patriotycznego, który swoje poglądy wyrażał także poprzez literaturę. „Powrót posła” jest przykładem dzieła zaangażowanego w naprawę kraju. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 4 =
Ostatnio komentowane
kupa
• 2024-11-06 19:37:57
na czym polegają te fundacje i stowarzyszenia? brakuje tu wyjaśnienia i jakiegoś przyk�...
• 2024-11-05 17:38:04
Głupota w tekście! Janusz i Agnieszka się nie związali, bo byli bardzo bliskim kuzynos...
• 2024-10-27 17:40:49
Super
• 2024-10-21 17:09:20
Bardzo trudne.
• 2024-10-21 13:31:17