Nad stanami jest i stanów stan,
Jako wieża, nad płaskie domy
Stercząca w chmury.
Wy myślicie, że i ja nie pan,
Dlatego, że dom mój ruchomy
Z wielbłądziej skóry.
Przecież ja aż w nieba łonie trwam,
Gdy ono duszę mą porywa,
Jak piramidę!
Przecież i ja ziemi tyle mam,
Ile jej stopa ma pokrywa,
Dopokąd idę!...
Pielgrzym - treść wiersza
Polecamy również:
-
Cyprian Kamil Norwid Fortepian Szopena - interpretacja i analiza wiersza
Można powiedzieć, że cała problematyka utworu skupia się wokół dwóch wykorzystanych w tekście figur. Są to muzyk i jego fortepian. Oba byty, zarówno ten osobowy, jak i przedmiotowy zyskują w wierszu Norwida wymiar paraboliczny. Chopin to bowiem uniwersalny symbol artysty, zaś fortepian to... Więcej »
-
Coś ty Atenom zrobił, Sokratesie - interpretacja i analiza wiersza
Wiersz o incipicie „Coś ty Atenom zrobił Sokratesie” to utwór, w którym Norwid buduje szeroko zakrojoną historyczną parabolę. Tekst składa się z trzech części. Pierwsza stanowi zbiór mini-obrazów wielkich postaci historycznych, które spojone są jednym głównym... Więcej »
-
Cyprian Kamil Norwid Bema pamięci żałobny rapsod - interpretacja i analiza wiersza
Utwór „Bema pamięci żałobny rapsod”, jak sam tytuł wskazuje, należy do liryki funeralnej, a bezpośrednią inspiracją do jego napisania była śmierć wybitnego Polaka – generała Józefa Bema, niestrudzonego bojownika o wolność. Bohater zmarły w 1850 roku, w Syrii, staje się uniwersalnym... Więcej »
-
Cechy poezji Norwida - opracowanie
Cyprian Kamil Norwid jest uważany za poetę, którego twórczość należy do najtrudniejszych wyzwań interpretacyjnych. Przylgnęło nawet do niego określenie „poeta ciemny” zaczerpnięte z jednego z jego wierszy. Wrażenie takie wynika przede wszystkim z faktu, że poezja Norwida jest zupełnie inną... Więcej »
-
Cyprian Kamil Norwid Moja piosnka II - interpretacja i analiza wiersza
Wiersz „Moja piosnka II” to utwór, w którym Norwid wyraża swoją ogromną tęsknotę za utraconą ojczyzną. Słowa o tęsknocie zostają tu wprowadzone w postaci refrenu, który powtarza się po każdej strofie tekstu. Wiersz jest zatem stylizowany na kształt prostej, ludowej piosenki... Więcej »