Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Krótka rozprawa między trzema osobami... - opracowanie (interpretacja, czas i miejsce akcji, geneza)

Ostatnio komentowane
Tekst zapewne zredagowany przez historyka. Tak naprawdę nic na temat rewolucyjnych osiąg...
furiat • 2019-08-15 11:10:28
Szkoda że nie ma zdań a tak poza tym to fajna strona
Nie kumata862 • 2019-08-06 19:59:23
Świetne, że można nauczyć się pisać dobry felieton. Przydaje się ta wiedza także p...
Szymon Owedyk • 2019-08-01 04:28:01
Super wskazówki, jak pisać reportaż. Swoje rady o tym, jak reportaż i felieton piszę,...
Szymon Owedyk • 2019-07-31 20:10:19
Sorry, ale to nie jest o tańcu śmierci, tylko o "Rozmowie..." w ogóle.
Andr • 2019-07-30 10:51:02
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Geneza „Krótkiej rozprawy między trzema osobami”

Pełny tytuł utworu Reja brzmi: „Krótka rozprawa między trzema osobami: panem, wójtem i plebanem. Którzy i swe, i innych ludzi przygody wytaczają, a takoż i zbytki, i pożytki dzisiejszego świata”.

„Krótka rozprawa” powstała w 1543 roku. Rej wydał ją w Krakowie pod pseudonimem Ambroży Korczbok Rożek. Było to pierwsze wybitne dzieło Reja, w którym przedstawia on swoje polityczne poglądy. Traktat jest powiązany z programem ideowym postępowej szlachty, która żądała ograniczenia praw magnaterii, duchowieństwa i króla. Opowiadała się także za reformą sądownictwa, obrony i skarbu państwa.

Czas i miejsce akcji „Krótkiej rozprawy między trzema osobami”

Akcja rozgrywa się w czasach współczesnych Rejowi, a więc w XVI wieku. Świadczy o tym opisywana w rozprawie sytuacja polityczna i gospodarcza kraju. Ponadto „Krótka rozprawa” zawiera w sobie wartości bliskie postępowej szlachcie z czasów odrodzenia.

Rozmowa między panem, wójtem i plebanem toczy się jednego dnia. Prawdopodobnie zaczyna się po obiedzie. Wiadomo, że kończy się wieczorem, gdyż panowie udają się do domów na kolację.

Miejsce akcji nie jest określone. Nie wiadomo, gdzie spotkali się

Polecamy również:

Komentarze (0)
1 + 3 =
echo $this->Html->script('core.min'); echo $this->Html->script('blockadblock.js'); echo $this->Html->script('fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->css('/js/fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->script('jnice/jquery.jNice', array('async' => 'async')); echo $this->Html->css('/js/jnice/jNice.min');