Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Krótka rozprawa między trzema osobami: Panem, Wójtem a Plebanem - charakterystyka postaci

Ostatnio komentowane
jak mnie dopadną to mnie zabiją przyjadą na swoich rowerkach kradzionych z złomu i aut...
janusz korwin darwin • 2020-01-22 13:12:07
Piszczałka "zamknięta" to piszczałka zamknięta obustronnie (jej długość fali to 2L...
Doktor • 2020-01-22 13:02:15
Artykuł należy uzupełnić o wykres funkcji P(t)=u(t)*i(t), ponieważ wartości skuteczn...
elfw • 2020-01-22 11:15:25
essa
knopers • 2020-01-20 18:18:59
no właśnie
co cie to 2 • 2020-01-20 15:57:36
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Charakterystyka Plebana (przedstawiciel duchowieństwa)

Duchowieństwo dba jedynie o dobra materialne. Troszczy się, by należycie zebrać dziesięcinę. Pilnuje też chłopów, aby wykorzystać maksymalnie czas, który są oni zmuszeni odpracować na rzecz Kościoła. Nie troszczy się o dobro duchowe i dusze swoich parafian. Zaniedbuje swoje obowiązki duszpasterskie. Msze odprawia nieregularnie.

Często wierni modlą się sami, gdyż kapłan zasypia. Podczas kazań duchowni rzadko mówią o Bogu, najczęściej nalegają na wyższe datki i kolędy. Wykorzystując niewiedzę chłopów, wmawiają im, że wysokie ofiary zapewnią im zbawienie.

Charakterystyka Pana (przedstawiciel szlachty)

Szlachta winę za niedostatek chłopów zrzuca na duchowieństwo, choć sama również wykorzystuje swoich poddanych. Twierdzi, że musi tak być, gdyż szlachta jest zmuszona ponosić wysokie koszty zbrojnych wypraw państwa. Częstokroć prawnicy straszą ją procesami, a w zamian za spokój żądają łapówek. Także naprawa szkód wojennych leży po stronie szlachty.

W rzeczywistości szlachta jest kłótliwa i przekupna, swoją pozycję społeczną wykorzystuje do załatwiania prywatnych interesów. Nadużywa władzy. Żyje ponad stan, często zaciągając długi pod swoje włości i trwoni majątki przodków tylko po to, by podążać za modą.

Charakterystyka Wójta (przedstawiciel chłopstwa)

Chłopi są niewykształceni i stoją najniżej w hierarchii społecznej. Są wykorzystywani zarówno przez szlachtę, jak i przez Kościół. Zmuszani do oddawania im części swojego – i tak niewielkiego – dobytku. Praca chłopa jest niedoceniana, a o jego dobro nikt nie dba. System, w którym chłop zobowiązany jest do pracy zarówno na rzecz swojego feudała, jak i Kościoła powoduje, iż coraz bardziej ubożeje, popada w skrajną nędzę.

Polecamy również:

Komentarze (0)
4 + 1 =