Wesele w Atomicach - opracowanie (geneza, czas i miejsce akcji, motyw wesela)

„Wesele w Atomicach” - geneza

„Wesele w Atomicach” ukazało się w zbiorze pod tym samym tytułem w 1959 roku. Był to drugi zbór opowiadań Mrożka, który cieszył się już dużym uznaniem jako mistrz groteski i absurdu. Autor po latach tak tłumaczył ten rodzaj humoru:

(…) Wprawdzie śmiałem się na rozmaite sposoby, i głośno i cicho, i biologicznie i intelektualnie, niemniej jednak mój śmiech nie dochodził do samego środka. Należę do pokolenia, którego śmiech zawsze bywa zaprawiony ironią, goryczą, czy rozpaczą. Zwyczajny śmiech, śmiech dla śmiechu, pogodny i bez problemów, pocieszna gra słów – to wydaje się nam jakby nieco staroświeckie i budzi zazdrość (…).

„Wesele w Atomicach” - czas i miejsce akcji

Akcja opowiadania toczy się w ciągu kilku godzin w bliżej nieokreślonej przyszłości. Ogromny postęp technologiczny każe przypuszczać, że to jednak przyszłość dość odległa.

Miejsce akcji też nie jest jasno określone, wiemy tylko, że to jakaś rodzima wieś o fikcyjnej, ale polsko brzmiącej nazwie, Atomice.

„Wesele w Atomicach” - motyw wesela

Autor posługuje się tu motywem wesela i związanych z nim obrzędów, by podkreślić rozbieżność pomiędzy tradycją a techniką (nowoczesnością).

Wesele w literaturze służyło przede wszystkim przedstawianiu folkloru, wokół ślubu i wesela narosło bowiem wiele zwyczajów i tradycji, które mimo upływu lat pozostają niezmienne.

W Atomicach, choć wysoko „technika stanęła”, pewne elementy tradycji nadal się utrzymują. Młodzi swatani są przez rodziców, którzy negocjują przede wszystkim warunki posagu. Panna młoda uczestniczy w oczepinach, choć mają one zupełnie inny przebieg, zaś drużbowie śpiewają przed orkiestrą przyśpiewki, których treść jest już nowoczesna, ale forma pozostaje ludowa.

Również weselna bijatyka jest całkiem typowym elementem wiejskiego wesela, choć w Atomicach używa się przeciw sobie broni atomowej.

Polecamy również:

  • Wesele w Atomicach - plan wydarzeń

    1. Zaproszenie na wesele 2. Obraz przemian zachodzących na wsi 3. Przybycie na uroczystość Więcej »

  • Wesele w Atomicach - bohaterowie

    Główny bohater - narrator opowiadania, nie jest znany z imienia, nie wiadomo, ile ma lat, jest jednym z mieszkańców Atomic. Należy do tej społeczności, ma tam swój dom, w pierwszych słowach zaznacza wspólnotę z gromadą: „Hej, wysoko ci u nas technika stanęła, wysoko...”. Więcej »

  • Wesele w Atomicach - interpretacja

    Życie na polskiej wsi toczy się podobnie jak przed wiekami, nie zmienia się ludzka mentalność: rodzice swatają dzieci, biorąc pod uwagę majątek obojga, każdy uprawia swój kawałek ziemi, na weselu dochodzi do bijatyki. Zmienia się tylko kontekst, a więc rzeczywistość dookoła. Więcej »

  • Wesele w Atomicach - groteska w opowiadaniu Mrożka

    Groteska „Wesela w Atomicach” polega przede wszystkim na komicznym zestawieniu ludowej kultury i języka z nowoczesną technologią. Autor posługuje się stylem gwarowym, do którego wplata naukowe terminy. Więcej »

Komentarze (1)
Wynik działania 1 + 3 =
SzatanInternetuw
2015-01-07 16:10:37
źle zatytuowana strona
  • Najnowsze
  • Losowe
Ostatnio komentowane
bazinga
• 2024-09-12 14:55:28
Dodajmy, że było to również ostatnie powstanie wendyjskie (słowiańskie) na terenie N...
• 2024-09-04 21:32:33
DZIĘKUJĘ
• 2024-07-31 13:21:34
I cóż miał rację Marek Aureliusz który chciał podbić Germanię uderzeniem przez Mor...
• 2024-07-06 19:45:33
O tym, że zmienne w czasie pole elektryczne jest źródłem pola magnetycznego, napisał ...
• 2024-06-27 07:25:33