Przypowieść o zagubionej owcy - opracowanie (interpretacja, czas i miejsce akcji, geneza)

Geneza

Przypowieść o zaginionej owcy znalazła się w Nowym Testamencie, w Ewangelii świętego Łukasza. Jezus opowiedział ją faryzeuszom, ponieważ krytykowali go za przebywanie w towarzystwie celników i grzeszników. Była ona więc częścią retoryki obronnej, której Jezus używał w relacjach z atakującymi go przeciwnikami. Przypowieść ta w skróconej wersji pojawia się również w Ewangelii świętego Mateusza.

Czas i miejsce akcji

Czas akcji przypowieści jest nieokreślony. Można powiedzieć jedynie, że to czas zagubienia i poszukiwania owcy. Miejscem wydarzeń jest z kolei pustynia, na której zostają pozostawione owce, następnie bliżej nieopisany teren geograficzny, na którym pasterz próbuje znaleźć zaginione zwierzę i dom, w którym potem wydaje ucztę. Czasoprzestrzeń jest więc pozbawiona wszelkich znamion konkretu.

Interpretacja

Alegoryczny sens przypowieści o zaginionej owcy wyjaśnia sam Jezus, mówiąc, że chodzi tu o przedstawienie nieba, w którym panuje większa radość z powodu nawrócenia jednego grzesznika niż z dziewięćdziesięciu dziewięciu ludzi sprawiedliwych. Chrystus w ten sposób tłumaczy, dlaczego przebywa głównie wśród osób powszechnie uważanych za niemoralne. Pasterz z przypowieści jest alegorią Boga, natomiast zagubiona owca to człowiek grzeszny, który zboczył z właściwej drogi. Historia ta pokazuje ogrom Bożej miłości do każdej istoty ludzkiej, a przede wszystkim tej, która potrzebuje duchowej pomocy. Stwórca tak bardzo kocha grzesznika, że jest gotów zostawić wszystko dla jego ocalenia.

Opowieść na poziomie moralistycznym mówi, że duchowego przewodnika potrzebuje przede wszystkim ten, kto się zagubił i że wszyscy ludzie mają taką samą wartość, niezależnie od tego, jakie czyny popełniają.

Polecamy również:

 • Przypowieść o dobrej i złej budowli - streszczenie i plan wydarzeń

  Było dwóch ludzi: jeden roztropny, a drugi nierozsądny. Pierwszy z nich zbudował swój dom na skale. Kiedy nadeszła powódź i huragan, dom przetrwał, ponieważ miał mocne fundamenty. Człowiek nierozsądny natomiast postawił swój dom na piasku. Gdy jednak rozszalała się ulewa, wezbrały potoki... Więcej »

 • Przypowieść o talentach - streszczenie i plan wydarzeń

  Pewien człowiek, który miał się udać w długą podróż, przywołał swoich służących i oddał im na przechowanie swój majątek. Jeden z nich otrzymał pięć talentów, drugi dwa, trzeci zaś jeden. Sługa posiadający pięć talentów zainwestował pieniądze i zyskał podwojoną stawkę. To samo... Więcej »

 • Przypowieść o robotnikach w winnicy - streszczenie i plan wydarzeń

  Pewnego dnia właściciel winnicy najął do pracy robotników. Pierwszą grupę zatrudnił z samego rana i obiecał im, że otrzymają denara zapłaty. Około trzeciej po południu właściciel zobaczył na rynku bezczynnych robotników i ich również najął. To samo uczynił o godzinie szóstej i dziewiątej... Więcej »

 • Przypowieść o dobrym Pasterzu - streszczenie

  Pasterz wchodzi do owczarni zawsze przez bramę, tym odróżnia się od złodziei lub najemników. Następnie woła swoje owce po imieniu i wyprowadza je. Potem zaś staje na ich czele, a owce idą za nim, ponieważ znają jego głos. Dobry Pasterz nie opuści swoich owiec w chwili niebezpieczeństwa, tak jak... Więcej »

 • Przypowieść o pannach roztropnych i nierozsądnych - streszczenie i plan wydarzeń

  Dziesięć panien udało się na spotkanie z panem młodym. Pięć z nich było roztropnych, więc zabrały ze sobą lampy i oliwę w naczyniach. Pozostałe pięć panien było nierozsądnych, ponieważ wzięły ze sobą tylko lampy. Pan młody się spóźniał, dlatego wszystkie dziewczęta zasnęły. O północy zaś rozległo się... Więcej »

Komentarze (1)
Wynik działania 3 + 3 =
Lili
2020-03-20 09:48:01
:)
Ostatnio komentowane
ok
ktostam • 2021-06-19 15:17:37
Tak
Tak • 2021-06-17 07:30:57
spoko
:) • 2021-06-16 20:42:56
x - wpis został poprawiony, pozdrawiamy :)
ADMIN • 2021-06-15 06:34:20
Mudnok - poprawione, pozdrawiamy :)
ADMIN • 2021-06-15 06:37:39