Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Zmierzch - opracowanie (czas i miejsce akcji, bohaterowie, interpretacja)

Ostatnio komentowane
Dziękuję za to. Bardzo pomocne.
MatyldaQ • 2020-02-23 16:39:13
gut gut
twój stary kręci się jak bęben w pralce • 2020-02-23 16:04:05
like
brzoza • 2020-02-23 15:16:38
e
essa • 2020-02-22 20:02:53
zupa je
pupa • 2020-02-22 16:10:06
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Akcja utworu toczy się na ziemiach zaboru rosyjskiego pod koniec XIX wieku.

Zasadniczą kwestią poruszaną w opowiadaniu jest sytuacja chłopów w Królestwie Polskim. Autor przedstawia ją na przykładzie Walka Gibały. Walek był kiedyś fornalem na dworze, miał więc stałe zajęcie, które pozwalało mu na utrzymanie siebie i rodziny. Niestety podbierał owies przeznaczony dla pańskich koni, by go zamienić na tytoń albo wódkę. Kiedy nowy właściciel dworu zorientował się, że jest okradany, z miejsca zwolnił nieuczciwego fornala. W ten sposób Walek stracił źródło utrzymania, nie posiadał bowiem żadnej ziemi, którą mógłby uprawiać. Latem razem z żoną pracowali przy żniwach i w ten sposób zarabiali na jedzenie, ale zimą przymierali głodem.

Praca przy wywózce torfu okazała się dla wielką szansą. Kiedy „(...) karbowy zapowiedział kopanie na łące, obojgu aż się oczy zaświeciły”. Praca okazała się cięższa, niż przypuszczali – żeby wydobyć dwa kubiki, musieli pracować od świtu do zmroku, a nawet dłużej, jeśli nie zdążyli zrobić swojej działki. Żeromski w naturalistyczny sposób opisuje żmudną i wycieńczającą pracę:

(…) cieknące, przerośnięte korzonkami błoto pierzcha i flejtuchami pada na obnażone do

Polecamy również:

 • Rozdziobią nas kruki, wrony - streszczenie

  W jesienny ponury poranek Andrzej Borycki, posługujący się pseudonimem Szymon Winrych, prowadzi wóz w kierunku Nasielska. Na wozie ma ukrytą broń dla powstańców. To już trzeci dzień jego wędrówki. Jest przemoczony, obdarty, jego buty nie mają podeszew, stąpa więc bosymi stopami po ziemi. W... Więcej »

 • Doktor Piotr - streszczenie

  Dominik Cedzyna dostaje list od swego ukochanego syna. Piotr donosi w nim, że otrzymał bardzo intratną propozycję pracy – jako asystent Jonatana Mundsleya, profesora chemii na angielskim uniwersytecie. Syn jednak nie jest przekonany, czy przyjąć tę ofertę. Z jednej strony jest ona bardzo atrakcyjna pod... Więcej »

 • Popioły - streszczenie skrótowe

  Rafał Olbromski spędza zimę w domu rodziców, oddając się typowym szlacheckim rozrywkom: polowaniom, kuligom, tańcom i flirtom. Potem wraca do szkoły. Mieszka razem z Krzysiem na stancji u profesora. Któregoś dnia wpadają na pomysł, żeby wyrwać się na rejs łódką. Pożyczyli czyjąś łódź i... Więcej »

 • Wierna rzeka - streszczenie

  Akcja utworu toczy się w 1863 roku, a więc w trakcie powstania styczniowego. Józef Odrowąż zostaje ciężko ranny w bitwie pod Małogoszczem (24 luty 1863). Resztą sił udaje mu się zbiec z pola walki i dostać do pobliskiej wsi. Mieszkańcy boją się jednak udzielić mu pomocy, ponieważ grożą za to poważne... Więcej »

 • Siłaczka - streszczenie, plan wydarzeń

  Doktor Paweł Obarecki powraca do domu po wizycie złożonej księdzu plebanowi. Bohater zamyka się w swoim gabinecie i snuje rozmyślania na temat niedawnej przeszłości. Obarecki czuje, że życie na prowincji odbiera mu energię, ambicje i dawne ideały. Mała, prowincjonalna miejscowość o znaczącej nazwie –... Więcej »

Komentarze (0)
3 + 2 =