Tadeusz Borowski Opowiadania - streszczenie ogólne cyklu - strona 7

sposobie palenia ciał, jaki wynalazł wraz z towarzyszami: brali czwórkę dzieci, łączyli je włosami i podkładali ogień: „U nas, w Auschwitzu, my musimy bawić się, jak umiemy”.

„Ludzie, którzy szli”

Akcja opowiadania toczy się w obozie Auschwitz-Birkenau. Obejmuje całe lato roku 1944 r. Dzieło rozpoczyna się dostrzeżeniem przez Tadka licznych transportów przybywających do obozu (w tym czasie narrator grał w piłkę na boisku, które zrobili sami więźniowie). Sytuacja Niemców na froncie stawała się coraz gorsza, więc położyli oni większy nacisk na przywożenie nowych więźniów, chcąc doprowadzić do końca plan eksterminacji „gorszych” ras oraz zyskując tanią siłę roboczą.

W obozie otworzony nowy oddział kobiety, nazywany przez więźniów Perskim Rynkiem (więźniarki miały kolorowe sukienki). Większość komand pracowała właśnie tam, pomagając wykańczać baraki, układać drogi itp. Warunki życia w tym miejscu były naprawdę trudne – nowoprzybyłe osadzone nie pracowały, toteż dostawały najmniejsze racje żywnościowe. Panował ogromny głód, a w dodatku kobiety dręczyły obawy o najbliższych. Ruda blokowa chciała je uspokoić, starając się jak najdłużej utrzymać je przy życiu.

Z wysokości (Tadek pracował

Polecamy również:

 • Opowiadania - opracowanie ogólne cyklu (geneza, czas i miejsce akcji, problematyka)

  Na kartach swoich opowiadań Tadeusz Borowski kilkukrotnie wspomina o konieczności przedstawienia tym, którzy nie byli z nimi zapoznani, realiów życia w obozie koncentracyjnym (np. „U nas w Auschwitzu”), okrucieństwa towarzyszącego tym miejscom, stopniowej dehumanizacji osadzonych i... Więcej »

 • Pożegnanie z Marią - streszczenie

  Jest noc. Maria i narrator (Tadeusz) siedzą w pokoju. Za oknem widać spalony dom znajdujący się po drugiej stronie ulicy. Nieopodal stoi latarnia uliczna oraz bezlistne drzewo, które mijają wagony zmierzające na front. W pomieszczeniu ma miejsce gra świateł. Maria zauważyła, że „nie ma granicy między... Więcej »

 • U nas w Auschwitzu - streszczenie

  Narrator Tadek wraz z kilkunastoma innymi więźniami został wybrany do uczestnictwa w kursach sanitarnych. Ich zadaniem będzie – dzięki medycznej wiedzy, którą zdobędą –  zmniejszanie śmiertelności i pomaganie kolegom (mężczyzn w Birkenau było ok. 20 000). W czasie wyprawy do Oświęcimia... Więcej »

 • Proszę państwa do gazu - streszczenie

  Cały obóz chodził nago, chociaż wszyscy otrzymali już z powrotem swoje ubrania, które poddano procesowi odwszenia. Panował nieznośny upał. Obóz był szczelnie zamknięty, a komanda przestały pracować. Ludzie leżakowali wszędzie, gdzie tylko się dało, szczególnie uważnie poszukując każdego... Więcej »

 • Dzień na Harmenzach - streszczenie

  Tadek, siedząc w cieniu kasztanowców, dokręcał złączenia wąskotorowej kolejki. Obok niego stali Grecy, ale unikali cienia. Słońce padało na ich wychudzone ciała. Pojawiła się pani Haneczka, która serdecznie przywitała się z Tadkiem. Chciała przynieść mu coś do jedzenia, ale ten odrzekł, że... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 1 =
Ostatnio komentowane
.
• 2022-01-25 06:59:05
bardzo mi się podobała książka ,,Drzewo do samego nieba"
• 2022-01-24 12:21:34
super polecam te szkołę !!!!!!
• 2022-01-23 15:43:46
super szkoła
• 2022-01-23 15:36:46
Łatwiej z Pitagorasa niż z tak skomplikowanego wzoru
• 2022-01-23 10:30:13