Tadeusz Borowski Opowiadania - streszczenie ogólne cyklu - strona 6

pragnienie powrotu na wolność i tworzą ułudę normalnego życia.

Kursy odbywały się w niewielkim pomieszczeniu znajdującym się na poddaszu. Bohaterowie nie nauczyli się jednak wiele – Staszek dowiedział się jedynie, że jeśli ktoś ma dobre plecy, to trudno podłożyć mu nogę.

Puff i barak, w którym przeprowadzano eksperymenty na kobietach – te dwa budynki zajmują dużo miejsca w relacji Tadka. Pierwszy z nich – obozowy dom publiczny – stanowił jeden z najważniejszych punktów na mapie Auschwitz oraz był obiektem marzeń niemal wszystkich więźniów. Tylko dobra praca połączona z właściwą postawą mogła zapewnić osadzonemu bilet do tego „raju”. Z kolei wspomniany wcześniej barak był miejscem tajemniczym, owianym złą sławą. Przetrzymywane w nim kobiety sztucznie zapładniano, testowany na nich rozmaite lekarstwa, realizując w ten sposób politykę III Rzeszy.

Tadek relacjonuje także swoje rozmowy z towarzyszami, szczególnie eksponując nieludzkie  zachowanie zarówno ofiar, jak i oprawców i koszmarne warunki życia w obozie (np. Żyd pracujący na rampie, który wysłał ojca do komory gazowej).

Po powrocie do Birkenau narrator spotyka Abramka – Żyda pracującego w krematorium. Mężczyzna opowiada mu o szokującym

Polecamy również:

 • Opowiadania - opracowanie ogólne cyklu (geneza, czas i miejsce akcji, problematyka)

  Na kartach swoich opowiadań Tadeusz Borowski kilkukrotnie wspomina o konieczności przedstawienia tym, którzy nie byli z nimi zapoznani, realiów życia w obozie koncentracyjnym (np. „U nas w Auschwitzu”), okrucieństwa towarzyszącego tym miejscom, stopniowej dehumanizacji osadzonych i... Więcej »

 • Pożegnanie z Marią - streszczenie

  Jest noc. Maria i narrator (Tadeusz) siedzą w pokoju. Za oknem widać spalony dom znajdujący się po drugiej stronie ulicy. Nieopodal stoi latarnia uliczna oraz bezlistne drzewo, które mijają wagony zmierzające na front. W pomieszczeniu ma miejsce gra świateł. Maria zauważyła, że „nie ma granicy między... Więcej »

 • U nas w Auschwitzu - streszczenie

  Narrator Tadek wraz z kilkunastoma innymi więźniami został wybrany do uczestnictwa w kursach sanitarnych. Ich zadaniem będzie – dzięki medycznej wiedzy, którą zdobędą –  zmniejszanie śmiertelności i pomaganie kolegom (mężczyzn w Birkenau było ok. 20 000). W czasie wyprawy do Oświęcimia... Więcej »

 • Proszę państwa do gazu - streszczenie

  Cały obóz chodził nago, chociaż wszyscy otrzymali już z powrotem swoje ubrania, które poddano procesowi odwszenia. Panował nieznośny upał. Obóz był szczelnie zamknięty, a komanda przestały pracować. Ludzie leżakowali wszędzie, gdzie tylko się dało, szczególnie uważnie poszukując każdego... Więcej »

 • Dzień na Harmenzach - streszczenie

  Tadek, siedząc w cieniu kasztanowców, dokręcał złączenia wąskotorowej kolejki. Obok niego stali Grecy, ale unikali cienia. Słońce padało na ich wychudzone ciała. Pojawiła się pani Haneczka, która serdecznie przywitała się z Tadkiem. Chciała przynieść mu coś do jedzenia, ale ten odrzekł, że... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 3 =
Ostatnio komentowane
.
• 2022-01-25 06:59:05
bardzo mi się podobała książka ,,Drzewo do samego nieba"
• 2022-01-24 12:21:34
super polecam te szkołę !!!!!!
• 2022-01-23 15:43:46
super szkoła
• 2022-01-23 15:36:46
Łatwiej z Pitagorasa niż z tak skomplikowanego wzoru
• 2022-01-23 10:30:13