Tadeusz Borowski Opowiadania - streszczenie ogólne cyklu - strona 4

ona do nadmorskiego obozu i została zabita w komorze gazowej. Najprawdopodobniej jej ciało posłużyło do produkcji mydła.

„Chłopiec z Biblią”

Akcja tego opowiadania toczy się w warszawskim więzieniu. Któregoś dnia do niskiej i wilgotnej sali, w której znajdowały się dwa sienniki, a więźniowie siedzieli skuleni, przyprowadzono młodego chłopca – syna dyrektora banku. Miał on w rękach grubą księgę – Biblię. Nie padł on ofiarą łapanki – zatrzymano go na ulicy Koziej, a policjant przywiózł go do więzienia. Młodzieniec pisał kredą po murach (w ten sposób sam uzasadniał swoje zatrzymanie).

Wceli znajdowało się wielu ludzi. Narrator grał z Matulą w oczko o „pajdkę”. Kowalski był zecerem, Szrajer urzędnikiem, Kozera przemytnikiem, a Matula przebierał się za gestapowca i chodził na rekwizycje. Obok nich siedział chłopiec czytający Biblię.

Do celi wszedł Mławski, który chodził na badania. Zwrócił uwagę na nowego więźnia będąc przekonany, że widział go już „na Polizei”. Wkrótce otworzyły się drzwi i pojawił się niski esesman. Wywołano Benedykta Matulę (był pewny, że go zastrzelą) oraz Zbigniewa Namokela (chłopca z Biblią). Gdy już wyszli, Mławski jeszcze raz wspomniał o tym, iż widział młodzieńca

Polecamy również:

 • Opowiadania - opracowanie ogólne cyklu (geneza, czas i miejsce akcji, problematyka)

  Na kartach swoich opowiadań Tadeusz Borowski kilkukrotnie wspomina o konieczności przedstawienia tym, którzy nie byli z nimi zapoznani, realiów życia w obozie koncentracyjnym (np. „U nas w Auschwitzu”), okrucieństwa towarzyszącego tym miejscom, stopniowej dehumanizacji osadzonych i... Więcej »

 • Pożegnanie z Marią - streszczenie

  Jest noc. Maria i narrator (Tadeusz) siedzą w pokoju. Za oknem widać spalony dom znajdujący się po drugiej stronie ulicy. Nieopodal stoi latarnia uliczna oraz bezlistne drzewo, które mijają wagony zmierzające na front. W pomieszczeniu ma miejsce gra świateł. Maria zauważyła, że „nie ma granicy między... Więcej »

 • U nas w Auschwitzu - streszczenie

  Narrator Tadek wraz z kilkunastoma innymi więźniami został wybrany do uczestnictwa w kursach sanitarnych. Ich zadaniem będzie – dzięki medycznej wiedzy, którą zdobędą –  zmniejszanie śmiertelności i pomaganie kolegom (mężczyzn w Birkenau było ok. 20 000). W czasie wyprawy do Oświęcimia... Więcej »

 • Proszę państwa do gazu - streszczenie

  Cały obóz chodził nago, chociaż wszyscy otrzymali już z powrotem swoje ubrania, które poddano procesowi odwszenia. Panował nieznośny upał. Obóz był szczelnie zamknięty, a komanda przestały pracować. Ludzie leżakowali wszędzie, gdzie tylko się dało, szczególnie uważnie poszukując każdego... Więcej »

 • Dzień na Harmenzach - streszczenie

  Tadek, siedząc w cieniu kasztanowców, dokręcał złączenia wąskotorowej kolejki. Obok niego stali Grecy, ale unikali cienia. Słońce padało na ich wychudzone ciała. Pojawiła się pani Haneczka, która serdecznie przywitała się z Tadkiem. Chciała przynieść mu coś do jedzenia, ale ten odrzekł, że... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 4 =
Ostatnio komentowane
.
• 2022-01-25 06:59:05
bardzo mi się podobała książka ,,Drzewo do samego nieba"
• 2022-01-24 12:21:34
super polecam te szkołę !!!!!!
• 2022-01-23 15:43:46
super szkoła
• 2022-01-23 15:36:46
Łatwiej z Pitagorasa niż z tak skomplikowanego wzoru
• 2022-01-23 10:30:13