Ojciec Goriot - streszczenie - strona 8

żartować. Vautrin widząc, że Eugeniusz ma kłopoty finansowe proponuje mu pożyczkę. Rastignac podpisuje weksel na kwotę 3500 franków. Jadąc oddać długi, wygrywa sporą kwotę, dlatego – nie chcąc mieć żadnych zobowiązań wobec Vautrina – już następnego dnia oddaje mu pieniądze.

Tymczasem panna Michonneau i pan Poiret spotykają się z policjantem, który wyjawia im, że prawdopodobnie mieszkający z nimi w pensjonacie Vautrin to ukrywający się przestępca – Jakub Collin. Policja nie ma pewności i nie chce popełnić błędu, dlatego mężczyzna namawia panią Michonneau, aby dolała Vautrinowi do kawy płynu, który spowoduje uderzenie krwi, wyglądające jak atak apopleksji, ale nie wyrządzi mu krzywdy. Wówczas pani Michonneau miałaby nieprzytomnemu mężczyźnie sprawdzić ramię. Jeśli pojawią się na nim litery, znaczy to, że jest poszukiwanym przestępcą. Pani Michonneau miała otrzymać za to trzy tysiące.

Rastignac i Wiktoryna zbliżają się do siebie. Rozmawiają czule, a dziewczyna sądzi, że jest zakochana z wzajemnością. Zjawia się Vautrin i mówi Eugeniuszowi, że nazajutrz odbędzie się pojedynek między bratem Wiktoryny a jego znajomym. Eugeniusz postanowił ostrzec pana Taillefer i jego syna. Wówczas pojawia

Polecamy również:

 • Ojciec Goriot - plan wydarzeń

  1. Opis mieszkańców pensjonatu pani Vauquer i samego pensjonatu 2. Eugeniusz idzie na bal do hrabiny de Beauseant, poznaje na nim Anastazję de Restaud 3. Wizyta w domu hrabiny de Restaud zakończona faux pas Eugeniusza. Więcej »

 • Ojciec Goriot - opracowanie (geneza, czas i miejsce akcji, motywy)

  „Ojciec Goriot” powstał w 1834 roku. Książka ukazała się drukiem rok później. Dzieło wchodzi w skład cyklu kilkudziesięciu powieści Balzaca określanych mianem „Komedii ludzkiej”. Więcej »

 • Ojciec Goriot - bohaterowie

  Eugeniusz de Rastignac - 21-letni student prawa, pochodzi ze zubożałej rodziny szlacheckiej. Przyjeżdża do Paryża na studia, a także zrobić karierę w światku towarzyskim. Gdy poznaje swoją daleką kuzynkę, panią de Beauseant, uświadamia sobie, że dobre urodzenie nic nie znaczy, jeśli nie ma się pieniędzy. Dzięki... Więcej »

 • Ojciec Goriot - problematyka

  Balzac pisząc swoją powieść, był świadom, że tworzy nowy typ literatury, nieznany wówczas w tradycji francuskiej. Stwierdzając, że jego utwór nie jest zmyślonym romansem, odcina się od popularnej wówczas powieści sentymentalnej, awanturniczej oraz powieści grozy. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 3 =
Ostatnio komentowane
????✨
Miluuii • 2021-05-14 07:38:31
33
33 • 2021-05-14 07:18:27
Nie opisali różnic mitologi greckiej a rzymskiej.
Uczennica • 2021-05-14 06:23:31
elo
jonatan • 2021-05-13 14:50:49
Tekst wsm fajny, ale tak dziwnie napisany, nie da się nic zrozumieć, lepiej się popraw ...
Ktos mondry • 2021-05-13 12:45:10