Ojciec Goriot - streszczenie - strona 4

margrabiego d’Ajude–Pinto, który jednak szybko wyszedł. Kobieta była dla niego serdeczna, opowiedziała mu historię Goriota i jego córek, poinformowała także, jakimi regułami rządzą się paryskie wyższe sfery. Do wicehrabiny przyszła także księżna de Langeais. Poinformowała przyjaciółkę, że nazajutrz mają wyjść zapowiedzi pana d’Ajuda-Pinto i panny Rochefide. Wicehrabina uważała, że to tylko plotki, chociaż pobladła, słysząc te nowiny. Rastignac dostaje od niej radę, by wykorzystał młode kobiety do zdobycia pozycji w świecie towarzyskim.

Po powrocie Rastignac siedział przy obiedzie obok ojca Goriot, który wypytywał go o córkę. Student postanawia napisać list do rodziny, prosząc o tysiąc dwieście franków. Zdawał sobie sprawę, że dla ubogich rodziców może to być duży kłopot, ale postanowił jak najszybciej zdobyć pozycję towarzyską, do czego potrzebne mu były stroje, buty, rękawiczki... Kilka dni później Restignac udał się do hrabiny de Restaud. Zgodnie z przypuszczeniami jego kuzynki, nie został przyjęty. Zaczął też zdobywać informacje na temat ojca Goriot. Dowiedział się, że niegdyś był on na tyle przedsiębiorczym handlarzem mąki, że w czasie rewolucji zbił na tym zajęciu fortunę.

Polecamy również:

 • Ojciec Goriot - plan wydarzeń

  1. Opis mieszkańców pensjonatu pani Vauquer i samego pensjonatu 2. Eugeniusz idzie na bal do hrabiny de Beauseant, poznaje na nim Anastazję de Restaud 3. Wizyta w domu hrabiny de Restaud zakończona faux pas Eugeniusza. Więcej »

 • Ojciec Goriot - opracowanie (geneza, czas i miejsce akcji, motywy)

  „Ojciec Goriot” powstał w 1834 roku. Książka ukazała się drukiem rok później. Dzieło wchodzi w skład cyklu kilkudziesięciu powieści Balzaca określanych mianem „Komedii ludzkiej”. Więcej »

 • Ojciec Goriot - bohaterowie

  Eugeniusz de Rastignac - 21-letni student prawa, pochodzi ze zubożałej rodziny szlacheckiej. Przyjeżdża do Paryża na studia, a także zrobić karierę w światku towarzyskim. Gdy poznaje swoją daleką kuzynkę, panią de Beauseant, uświadamia sobie, że dobre urodzenie nic nie znaczy, jeśli nie ma się pieniędzy. Dzięki... Więcej »

 • Ojciec Goriot - problematyka

  Balzac pisząc swoją powieść, był świadom, że tworzy nowy typ literatury, nieznany wówczas w tradycji francuskiej. Stwierdzając, że jego utwór nie jest zmyślonym romansem, odcina się od popularnej wówczas powieści sentymentalnej, awanturniczej oraz powieści grozy. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 4 =
Ostatnio komentowane
????✨
Miluuii • 2021-05-14 07:38:31
33
33 • 2021-05-14 07:18:27
Nie opisali różnic mitologi greckiej a rzymskiej.
Uczennica • 2021-05-14 06:23:31
elo
jonatan • 2021-05-13 14:50:49
Tekst wsm fajny, ale tak dziwnie napisany, nie da się nic zrozumieć, lepiej się popraw ...
Ktos mondry • 2021-05-13 12:45:10