Ojciec Goriot - streszczenie - strona 10

ziemię. Położono go na łóżku, a pani Michonneau sprawdziła ramię. Ukazały się litery – Vautrin był zbiegłym galernikiem. Eugeniusz poszedł na spacer, gdyż wszystkie te wydarzenia przytłoczyły go. Gdy wrócił, Vautrin uśmiechnięty stał już o własnych siłach. Bianchon, student medycyny. zażartował, że zasługuje on na przydomek Ołży-Śmierć, jaki niedawno usłyszał z ust pani Michonneau. W tej chwili do pensjonatu wchodzi policja i Vautrin zostaje aresztowany. Mężczyzna przyznaje się do wszystkich zarzutów. Dowiedziawszy się, że to pani Michonneau go wydała, nazywa ją starą wiedźmą i szpiegiem. Eugeniusza zaś zapewnia o swojej przyjaźni.

Po wyjściu policji wszyscy rozmawiają tylko o Vautrinie. Pensjonariusze postanawiają, że nie chcą już mieszkać z panią Michonneau. Mówią pani Vauquer, aby kazała jej się wynieść, w przeciwnym razie wszyscy się wyprowadzą. Gospodyni prosi ich jeszcze, by nie zmuszali jej do tego, gdyż właśnie straciła jednego pensjonariusza, nie może tracić kolejnych. Pensjonariusze są jednak nieprzebłagani. Pani Vauquer prosi więc panią Michonneau, aby się spakowała, Poiret odchodzi razem z nią. Przychodzi też wiadomość, że pani Couture razem z Wiktoryną wyprowadzają się

Polecamy również:

 • Ojciec Goriot - plan wydarzeń

  1. Opis mieszkańców pensjonatu pani Vauquer i samego pensjonatu 2. Eugeniusz idzie na bal do hrabiny de Beauseant, poznaje na nim Anastazję de Restaud 3. Wizyta w domu hrabiny de Restaud zakończona faux pas Eugeniusza. Więcej »

 • Ojciec Goriot - opracowanie (geneza, czas i miejsce akcji, motywy)

  „Ojciec Goriot” powstał w 1834 roku. Książka ukazała się drukiem rok później. Dzieło wchodzi w skład cyklu kilkudziesięciu powieści Balzaca określanych mianem „Komedii ludzkiej”. Więcej »

 • Ojciec Goriot - bohaterowie

  Eugeniusz de Rastignac - 21-letni student prawa, pochodzi ze zubożałej rodziny szlacheckiej. Przyjeżdża do Paryża na studia, a także zrobić karierę w światku towarzyskim. Gdy poznaje swoją daleką kuzynkę, panią de Beauseant, uświadamia sobie, że dobre urodzenie nic nie znaczy, jeśli nie ma się pieniędzy. Dzięki... Więcej »

 • Ojciec Goriot - problematyka

  Balzac pisząc swoją powieść, był świadom, że tworzy nowy typ literatury, nieznany wówczas w tradycji francuskiej. Stwierdzając, że jego utwór nie jest zmyślonym romansem, odcina się od popularnej wówczas powieści sentymentalnej, awanturniczej oraz powieści grozy. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 3 =
Ostatnio komentowane
elo
jonatan • 2021-05-13 14:50:49
Tekst wsm fajny, ale tak dziwnie napisany, nie da się nic zrozumieć, lepiej się popraw ...
Ktos mondry • 2021-05-13 12:45:10
Fajna robota, dzięki byczku
Toja • 2021-05-13 11:26:25
2
Hanka • 2021-05-13 09:15:11
Piłsudski dla władzy dopuścił do walki między Polakami.
Marcin • 2021-05-12 07:52:49