Odyseja - streszczenie - strona 4

ku nieznanemu.

Rozbitkowie trafili na wyspę olbrzymów Lajstrygonów. Potwory przepędziły przybyszów rzucając w ich statki olbrzymie głazy. Podczas ucieczki Odys utracił większość ze swych towarzyszy.

Przerażeni podróżnicy, po przybyciu na kolejną wyspę, obawiali się nowego, nieznanego niebezpieczeństwa. Naglący głód i brak pitnej wody przemogły strach. Część załogi ocalałego statku udała się w głąb wyspy, gdzie trafiła do pałacu pięknej Kirke. Kobieta ugościła przybyszy, a później zamieniła ich w świnie. Jedyny ocalały z uczty powiadomił Odysa. Temu, ostrzeżonemu wcześniej przez samego Hermesa, udało się zjednać łaskę czarodziejki i wybłagać zrzucenie klątwy ze swych towarzyszy. Kirke, zakochana w przybyszu, zatrzymała go na swej wyspie przez rok. Wróżka doradziła ukochanemu, by udał się do Hadesu na spotkanie z duchem wieszcza, Tyrezjasza. Odys spełnił jej polecenie.

W podziemiach przybysz został powitany przez tłum dusz, wśród nich dostrzegł m.in. Achillesa, Agamemnona a nawet własną matkę, Antikleję. Zgodnie z wróżbą Kirke, nastąpiło spotkanie Odysa z Tyrezjaszem. Mędrzec przepowiedział mu dalszą tułaczkę, która ma się skończyć w momencie przybycia do krainy, której mieszkańcy nie

Polecamy również:

 • Odyseja - plan wydarzeń

  1. Trudna sytuacja rodziny Odyseusza.2. Zebranie starszyzny i odmowa pomocy Telemachowi.3. Perswazje Ateny i wyprawa chłopca w poszukiwaniu ojca.4. Opuszczenie wyspy nimfy Kallipso przez Odysa.5. Burza i rozbicie się statku. Więcej »

 • Geneza „Odysei”

  „Odyseja” – podobnie jak „Iliada” – była pierwotnie przekazywana ustnie. Treść utworu jest bezpośrednią kontynuacją wydarzeń opisanych w „Iliadzie”. Powstanie utworu szacuje się na połowę VIII w. p.n.e. Sam tekst został spisany prawdopodobnie pod koniec VI w. p.n.e. Więcej »

 • Czas i miejsce akcji „Odysei”

  Akcja utworu rozgrywa się w czasach starożytnych (mitycznych). Sama tułaczka Odyseusz obejmuje ok. 10 lat – od momentu zakończenia wojny trojańskiej do powrotu i walki z zalotnikami żony. Część opisywanych w eposie wydarzeń rozgrywa się na Itace (pałac Odysa, chata Eumajosa, wybrzeża wyspy) i na ziemi... Więcej »

 • Odyseja - interpretacja

  „Odyseja” to wielka, epicka opowieść o wieloletniej wędrówce króla Itaki i bohatera spod Troi – Odyseusza. Po zakończeniu wojny trojańskiej (ważny epizod wojenny zostaje szczegółowo opisany w „Iliadzie” Homera) dzielny władca gromadzi swych towarzyszy i wypływa na... Więcej »

 • Odyseja - bohaterowie
Komentarze (0)
Wynik działania 5 + 1 =
Ostatnio komentowane
Popieram pana d
Mesjasz • 2021-11-28 16:27:18
To super że nagle Rz zmienia się w Rs bez żadnego powodu :/
Anonim • 2021-11-28 11:37:17
.
jennie • 2021-11-28 10:53:19
Git
Franek to nie ja • 2021-11-27 17:22:35
prosze
lo • 2021-11-27 10:35:19