Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Monachomachia - streszczenie - strona 11

i przewielebnych.

Hiacynt wraca tymczasem na plac boju od swojej dewotki. Zastaje walczących tam, za pomocą butów, kubków i pasów, mnichów. Chciał on wycofać się z pola bitwy, lecz został trafiony przez ojca Zefiryna:

Już się wymykał… wtem kuflem od wina
Legł z sławnej ręki ojca Zefiryna.

Ta sytuacja zdeterminowała, jeszcze bardziej do boju, walecznego Gaudentego, który ranił prawie jednocześnie kilku braciszków (jednego wywrócił wraz z krzesłem, drugiego zahaczył o kaptur, innemu znów wybił dwa ostatnie zęby):

Ryknął Gaudenty jak lew rozjuszony,
Gdy Hiacynta na ziemi obaczył;
Nową więc złością z nagła zapalony,
Żadnemu z ojców, z braci nie przebaczył.

Wrzawa i zgiełk panuje na polu walki, a mnisi coraz to nowych przedmiotów używają, by pokonać przeciwników, jest więc rożen, obręcz od faski, szklanki, talerze i inne przedmioty codziennego użytku.

Ojciec Rafał zaczyna żałować, że nie wziął jednak pod uwagę „złych wróżek”, o których rano mówił brat Rajmund. Jednak, gdy Gaudenty chce go uderzyć kropidłem, ten na czas unika ciosu, traktując jednocześnie przeciwnika trzonkiem po głowie.

Na uboczu w tym samym czasie, kilku mnichów zastanawia się, jak uciszyć tę wrzawę. Prałat widząc, że wojna prowadzi

Zobacz również

  • Monachomachia - opracowanie (geneza, czas i miejsce akcji, bohaterowie, motywy)

    Prawdopodobnym miejscem powstania „Monachomachii” był Berlin. Zamiarem autora nie był jej druk z powodu treści, która mogłaby urazić katolickich zakonników, jednak niewiadomymi drogami dotarła ona do wydawców i została wydana bezimiennie przez wydawnictwo Grölla jednocześnie w Lipsku i Lwowie w roku 177...

    Więcej
  • Monachomachia - interpretacja i cechy poematu heroikomicznego

    Głównym celem epoki było uczyć i bawić. Nie mogło więc tych elementów zabraknąć w „Monachomachii”. W okresie oświecenia wracano w utworach do starych, zapomnianych już gatunków, jak też i tworzono nowe. „Monachomachia” jest przykładem poematu heroikomicznego, który pojawił się w lite...

    Więcej

Losowe zadania

Komentarze (0)
Wynik działania 5 + 2 =
Ostatnio komentowane
słabe
nikt • 2020-05-30 19:12:15
dzięki
x • 2020-05-30 14:53:22
święta prawda
kox pvp 2005 • 2020-05-30 14:30:25
Całkiem przydatne, dzięki!
Netrosiak • 2020-05-30 14:20:40
dzięki
smile7002 • 2020-05-30 09:10:35