Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Monachomachia - streszczenie - strona 11

i przewielebnych.

Hiacynt wraca tymczasem na plac boju od swojej dewotki. Zastaje walczących tam, za pomocą butów, kubków i pasów, mnichów. Chciał on wycofać się z pola bitwy, lecz został trafiony przez ojca Zefiryna:

Już się wymykał… wtem kuflem od wina
Legł z sławnej ręki ojca Zefiryna.

Ta sytuacja zdeterminowała, jeszcze bardziej do boju, walecznego Gaudentego, który ranił prawie jednocześnie kilku braciszków (jednego wywrócił wraz z krzesłem, drugiego zahaczył o kaptur, innemu znów wybił dwa ostatnie zęby):

Ryknął Gaudenty jak lew rozjuszony,
Gdy Hiacynta na ziemi obaczył;
Nową więc złością z nagła zapalony,
Żadnemu z ojców, z braci nie przebaczył.

Wrzawa i zgiełk panuje na polu walki, a mnisi coraz to nowych przedmiotów używają, by pokonać przeciwników, jest więc rożen, obręcz od faski, szklanki, talerze i inne przedmioty codziennego użytku.

Ojciec Rafał zaczyna żałować, że nie wziął jednak pod uwagę „złych wróżek”, o których rano mówił brat Rajmund. Jednak, gdy Gaudenty chce go uderzyć kropidłem, ten na czas unika ciosu, traktując jednocześnie przeciwnika trzonkiem po głowie.

Na uboczu w tym samym czasie, kilku mnichów zastanawia się, jak uciszyć tę wrzawę. Prałat widząc, że wojna prowadzi

Zobacz również

 • Monachomachia - opracowanie (geneza, czas i miejsce akcji, bohaterowie, motywy)

  Prawdopodobnym miejscem powstania „Monachomachii” był Berlin. Zamiarem autora nie był jej druk z powodu treści, która mogłaby urazić katolickich zakonników, jednak niewiadomymi drogami dotarła ona do wydawców i została wydana bezimiennie przez wydawnictwo Grölla jednocześnie w Lipsku i Lwowie w roku 177...

  Więcej
 • Monachomachia - interpretacja i cechy poematu heroikomicznego

  Głównym celem epoki było uczyć i bawić. Nie mogło więc tych elementów zabraknąć w „Monachomachii”. W okresie oświecenia wracano w utworach do starych, zapomnianych już gatunków, jak też i tworzono nowe. „Monachomachia” jest przykładem poematu heroikomicznego, który pojawił się w lite...

  Więcej

Losowe zadania

 • Skrócenie długości

  Obserwator stojący na Ziemi zmierzył długość statku kosmicznego i wynosi ona 1/2 długości spoczynkowej. Z jaką prędkością poruszał się statek kosmiczny względem tego obserwatora?

  0 Odpowiedz Więcej
 • Odległość i wysokość obrazu

  Oblicz wysokość i odległość obrazu od soczewki o zdolności skupiającej 5D, jeżeli przedmiot ten ma wysokość 2 cm i ustawiony jest w odległości 10 cm od tej soczewki.

  0 Odpowiedz Więcej
 • Dolegliwości i choroby skóry

  Wymień przykładowe dolegliwości i choroby skóry oraz określ sposoby ochrony przed nimi.

  0 Odpowiedz Więcej
 • Obliczanie procentów

  W szkole jest organizowany egzamin maturalny, a żeby móc go przeprowadzić uczniowie będą podzieleni na 4 sale. W pierwszej sali ustawiono 7 rzędów po 4 ławki, w drugiej sali ustawiono 35 miejsc dla zdających, w trzeciej sali znajdują się 53 miejsca, a w ostatniej jest ustawionych 6 rzędów po 4 ławki. Wiadomo, że 20%...

  0 Odpowiedz Więcej
 • W oparciu o posiadaną wiedzę dotyczącą zjawiska elektrolizy, uzupełnij tabelę

  W trzech elektrolizerach prowadzono elektrolizę wodnych roztworów: siarczanu(VI) sodu, wodorotlenku litu oraz chlorku potasu, z użyciem elektrod grafitowych. Uzupełnij tabelę, a następnie podaj nazwy produktów reakcji które powstały w elektrolizerze nr 2. Elektrolizer I II III Obserwacje ...

  0 Odpowiedz Więcej
Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 4 =
Ostatnio komentowane
Synod w Jamni zaczyna być podważany jako niezaistniały.
Marcin • 2020-08-01 22:23:11
Pomylono kąty
dsf • 2020-06-22 16:11:37
wow
Kasia • 2020-06-17 11:55:30
jezu ale trudne
iwo • 2020-06-16 18:19:06
dzieki
halinka • 2020-06-15 11:00:28