Barbara Gawryluk, Moje Bullerbyn – opracowanie

Geneza

Książka Barbary Gawryluk została wydana w 2010 roku i od razu zyskała sobie przychylność odbiorców, jak i środowiska krytyków. Ze względu na poruszane w niej problemy uznaje się ją za powieść przeznaczoną nie tylko dla dzieci i młodzieży, ale również rodziców, którzy podejmują się pracy zarobkowej za granicą.

 

Problematyka

Powieść skupia w sobie dwa zasadnicze wątki: typowe problemy dzieci w wieku szkolnym, a więc kwestię akceptacji rówieśników, rozwijania swoich pasji, przywiązywania się do swojej przestrzeni, „małej ojczyzny”, budowanie swojej świadomości społecznej oraz zagadnienia ściśle związane z przymusową zmianą otoczenia i to o tyle gwałtowną, że wiążącą się z koniecznością wyjazdu do innego kraju i odnalezienia się w zupełnie obcej kulturze. Większość ludzi wyjeżdżających za granicę z pewnością doskonale zrozumie wewnętrzne rozdarcie głównej bohaterki (dziewięcioletniej dziewczynki) między dwoma krajami i emocje związane z wyjazdem z ojczyzny.

W pewnym sensie jest to pouczająca opowieść-poradnik o tym, jak poradzić sobie z problemem emocjonalnym towarzyszącym sytuacji emigracyjnej, zarówno u dzieci, jak i u dorosłych.

 

Styl i język

Barbara Gawryluk napisała swoją powieść językiem typowo młodzieżowym, prostym i przystępnym w rozumieniu. Akcja książki jest wartka i dynamiczna, dzięki czemu perypetie małej Natalki czyta się bardzo lekko i z zainteresowaniem. Dzięki nieskomplikowanej fabule czytelnik może zasięgnąć również wiedzy o tym, jak wygląda życie i rzeczywistość szkolna w Szwecji. Te aspekty zostały bowiem oddane z pełną wiernością w stosunku do szwedzkich realiów.

 

Tytuł

Polska autorka wprost nawiązuje do słynnej powieści Astrid Lindgren pt. Dzieci z Bullerbyn z 1947 roku, która przedstawia losy grupy przyjaciół, dzieci mieszkających właśnie w Szwecji, borykających się z różnymi, mniejszymi lub większymi, problemami dnia codziennego.

Polecamy również:

  • Barbara Gawryluk, Moje Bullerbyn – bohaterowie

    Główna bohaterka i narratorka powieści Barbary Gawryluk. Ma dziewięć lat i wraz z rodzicami i dwójką młodszych braci mieszka w Krakowie. Niestety rodzina musi opuścić miasto, a nawet kraj, z powodu pogarszającej się sytuacji finansowej. Więcej »

  • Mali bohaterowie

    „Mali bohaterowie” to sześć opartych na faktach opowieści o młodych ludziach, którzy w sytuacji zagrożenia wykazali się odpowiedzialnością i zimną krwią, ratując życie innych. Historie małych bohaterów opisała Barbara Gawryluk. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 5 =
  • Najnowsze
  • Losowe
Ostatnio komentowane
.
• 2024-09-05 17:12:32
Dodajmy, że było to również ostatnie powstanie wendyjskie (słowiańskie) na terenie N...
• 2024-09-04 21:32:33
DZIĘKUJĘ
• 2024-07-31 13:21:34
I cóż miał rację Marek Aureliusz który chciał podbić Germanię uderzeniem przez Mor...
• 2024-07-06 19:45:33
O tym, że zmienne w czasie pole elektryczne jest źródłem pola magnetycznego, napisał ...
• 2024-06-27 07:25:33