Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Barbara Gawryluk, Moje Bullerbyn – streszczenie

Ostatnio komentowane
o
Matylda2 • 2020-01-26 15:25:13
jd
rakol • 2020-01-26 14:13:47
Całkiem przydatne! ...
Anna Maria-Wesołowska • 2020-01-25 16:25:01
Rodzina (na szczęście) nie jest przystankiem lecz pierwszą naturalną grupą społeczn...
Władysław • 2020-01-25 07:50:20
W ostatnich latach na naszym rynku prasowym pojawiło się wiele kolorowych, pięknie wyda...
Władysław • 2020-01-25 07:46:55
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Główną bohaterką powieści Barbary Gawryluk jest dziewczynka o imieniu Natalia, mieszkająca wraz z rodzicami w Krakowie. Niestety w wyniku trudnej sytuacji finansowej, zmuszeni są oni do poszukiwania zatrudnienia za granicą. Wraz z córką wyjeżdżają do Szwecji, a bohaterka musi pozostawić w rodzinnym mieście całe swoje dotychczasowe życie.

Rodzina Majewskich planuje wyjechać na dwa lata, podczas których rodzice Natalii mają pracować w szpitalu. Ten czas wydaje się jednak dziewczynce wiecznością. Jako dziecko oczywiście buntuje się przeciw takiemu rozwiązaniu i ostentacyjne prezentuje niechęć do kraju, w którym ma zamieszkać. Co gorsza, jej dwaj młodsi bracia wydają się być zachwyceni pomysłem zmiany miejsca pobytu. Z czasem jednak zawziętość bohaterki słabnie, zwłaszcza wtedy, gdy odkrywa możliwości rozwoju związane z wyjazdem i gdy poznaje tam nowych przyjaciół. Jedną z nich jest niepełnosprawna Karina zmuszona do poruszania się na wózku inwalidzkim czy sympatyczna starsza pani o przeszłości słynnej baleriny, która obdarowuje dziewczynkę bransoletką jako amuletem mającym przynosić szczęście i sukces w tańcu. W Polsce bohaterka namiętnie uczęszczała bowiem na lekcje hip-hopu. Okazało się, że za granicą wcale nie musi rezygnować ze swojej pasji – przy jej nowej szkole działa bowiem znakomita szkoła taneczna.

Natalia dosyć dobrze odnajduje się w szwedzkiej szkolnej rzeczywistości, choć trudno przyzwyczaić jej się do nowego systemu. Dzięki szybkiej nauce języka szwedzkiego robi coraz większe postępy. W niektórych momentach nauka w Szwecji wydaje jej się nawet bardziej atrakcyjna niż w polskiej szkole. Co więcej na kartach powieści rozwija się także wątek uczuciowy, związany z postacią klasowego kolegi Natalki – Matsa.

Polecamy również:

Komentarze (0)
5 + 2 =