Barbara Gawryluk, Moje Bullerbyn – streszczenie

Główną bohaterką powieści Barbary Gawryluk jest dziewczynka o imieniu Natalia, mieszkająca wraz z rodzicami w Krakowie. Niestety w wyniku trudnej sytuacji finansowej, zmuszeni są oni do poszukiwania zatrudnienia za granicą. Wraz z córką wyjeżdżają do Szwecji, a bohaterka musi pozostawić w rodzinnym mieście całe swoje dotychczasowe życie.

Rodzina Majewskich planuje wyjechać na dwa lata, podczas których rodzice Natalii mają pracować w szpitalu. Ten czas wydaje się jednak dziewczynce wiecznością. Jako dziecko oczywiście buntuje się przeciw takiemu rozwiązaniu i ostentacyjne prezentuje niechęć do kraju, w którym ma zamieszkać. Co gorsza, jej dwaj młodsi bracia wydają się być zachwyceni pomysłem zmiany miejsca pobytu. Z czasem jednak zawziętość bohaterki słabnie, zwłaszcza wtedy, gdy odkrywa możliwości rozwoju związane z wyjazdem i gdy poznaje tam nowych przyjaciół. Jedną z nich jest niepełnosprawna Karina zmuszona do poruszania się na wózku inwalidzkim czy sympatyczna starsza pani o przeszłości słynnej baleriny, która obdarowuje dziewczynkę bransoletką jako amuletem mającym przynosić szczęście i sukces w tańcu. W Polsce bohaterka namiętnie uczęszczała bowiem na lekcje hip-hopu. Okazało się, że za granicą wcale nie musi rezygnować ze swojej pasji – przy jej nowej szkole działa bowiem znakomita szkoła taneczna.

Natalia dosyć dobrze odnajduje się w szwedzkiej szkolnej rzeczywistości, choć trudno przyzwyczaić jej się do nowego systemu. Dzięki szybkiej nauce języka szwedzkiego robi coraz większe postępy. W niektórych momentach nauka w Szwecji wydaje jej się nawet bardziej atrakcyjna niż w polskiej szkole. Co więcej na kartach powieści rozwija się także wątek uczuciowy, związany z postacią klasowego kolegi Natalki – Matsa.

Komentarze (1)
Wynik działania 1 + 2 =
hejka tu lenka
2020-10-11 09:12:08
supel dzienkuje
Ostatnio komentowane
które to interpretacja?
Sylwia • 2020-10-18 12:46:17
Dobre
Bartek • 2020-10-18 12:38:41
Dzięki
Siano • 2020-10-17 15:44:01
Szkoda, że ludzie, którzy coś wiedzą na temat edukacji - są usuwani..., a przychodzą...
Szkoda • 2020-10-15 06:56:27
Nie chcę mi sie tego uczyć :(
Ból życia • 2020-10-15 06:08:11