Główną bohaterką powieści Barbary Gawryluk jest dziewczynka o imieniu Natalia, mieszkająca wraz z rodzicami w Krakowie. Niestety w wyniku trudnej sytuacji finansowej, zmuszeni są oni do poszukiwania zatrudnienia za granicą. Wraz z córką wyjeżdżają do Szwecji, a bohaterka musi pozostawić w rodzinnym mieście całe swoje dotychczasowe życie.
Rodzina Majewskich planuje wyjechać na dwa lata, podczas których rodzice Natalii mają pracować w szpitalu. Ten czas wydaje się jednak dziewczynce wiecznością. Jako dziecko oczywiście buntuje się przeciw takiemu rozwiązaniu i ostentacyjne prezentuje niechęć do kraju, w którym ma zamieszkać. Co gorsza, jej dwaj młodsi bracia wydają się być zachwyceni pomysłem zmiany miejsca pobytu. Z czasem jednak zawziętość bohaterki słabnie, zwłaszcza wtedy, gdy odkrywa możliwości rozwoju związane z wyjazdem i gdy poznaje tam nowych przyjaciół. Jedną z nich jest niepełnosprawna Karina zmuszona do poruszania się na wózku inwalidzkim czy sympatyczna starsza pani o przeszłości słynnej baleriny, która obdarowuje dziewczynkę bransoletką jako amuletem mającym przynosić szczęście i sukces w tańcu. W Polsce bohaterka namiętnie uczęszczała bowiem na lekcje hip-hopu. Okazało się, że za granicą wcale nie musi rezygnować ze swojej pasji – przy jej nowej szkole działa bowiem znakomita szkoła taneczna.
Natalia dosyć dobrze odnajduje się w szwedzkiej szkolnej rzeczywistości, choć trudno przyzwyczaić jej się do nowego systemu. Dzięki szybkiej nauce języka szwedzkiego robi coraz większe postępy. W niektórych momentach nauka w Szwecji wydaje jej się nawet bardziej atrakcyjna niż w polskiej szkole. Co więcej na kartach powieści rozwija się także wątek uczuciowy, związany z postacią klasowego kolegi Natalki – Matsa.