Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Barbara Gawryluk, Moje Bullerbyn – streszczenie

Główną bohaterką powieści Barbary Gawryluk jest dziewczynka o imieniu Natalia, mieszkająca wraz z rodzicami w Krakowie. Niestety w wyniku trudnej sytuacji finansowej, zmuszeni są oni do poszukiwania zatrudnienia za granicą. Wraz z córką wyjeżdżają do Szwecji, a bohaterka musi pozostawić w rodzinnym mieście całe swoje dotychczasowe życie.

Rodzina Majewskich planuje wyjechać na dwa lata, podczas których rodzice Natalii mają pracować w szpitalu. Ten czas wydaje się jednak dziewczynce wiecznością. Jako dziecko oczywiście buntuje się przeciw takiemu rozwiązaniu i ostentacyjne prezentuje niechęć do kraju, w którym ma zamieszkać. Co gorsza, jej dwaj młodsi bracia wydają się być zachwyceni pomysłem zmiany miejsca pobytu. Z czasem jednak zawziętość bohaterki słabnie, zwłaszcza wtedy, gdy odkrywa możliwości rozwoju związane z wyjazdem i gdy poznaje tam nowych przyjaciół. Jedną z nich jest niepełnosprawna Karina zmuszona do poruszania się na wózku inwalidzkim czy sympatyczna starsza pani o przeszłości słynnej baleriny, która obdarowuje dziewczynkę bransoletką jako amuletem mającym przynosić szczęście i sukces w tańcu. W Polsce bohaterka namiętnie uczęszczała bowiem na lekcje hip-hopu. Okazało się, że za granicą wcale nie musi rezygnować ze swojej pasji – przy jej nowej szkole działa bowiem znakomita szkoła taneczna.

Natalia dosyć dobrze odnajduje się w szwedzkiej szkolnej rzeczywistości, choć trudno przyzwyczaić jej się do nowego systemu. Dzięki szybkiej nauce języka szwedzkiego robi coraz większe postępy. W niektórych momentach nauka w Szwecji wydaje jej się nawet bardziej atrakcyjna niż w polskiej szkole. Co więcej na kartach powieści rozwija się także wątek uczuciowy, związany z postacią klasowego kolegi Natalki – Matsa.

Zobacz również

Losowe zadania

 • Wskaż zdania fałszywe

  Poniżej zebrano kilka stwierdzeń dotyczących właściwości litowców. Wskaż te zdania, które są fałszywe: 1. Litowce w tlenkach znajdują się na +1 stopniu utlenienia, natomiast w wodorkach na -1 2. Litowce w reakcji z wodą z wodą tworzą obok roztworu zasady gazowy wodór 3. Charakter zasadowy wodorotlenków l...

  0 Odpowiedz Więcej
 • Naszkicuj wykres zależności szybkości reakcji w funkcji czasu

  W zamkniętym reaktorze o objętości 1 dm3 prowadzono reakcję syntezy amoniaku ze stechiometrycznych ilości wodoru i azotu. Podczas prowadzenia procesu utrzymywano temperaturę 670 K, jednocześnie mierząc zmiany stężenia reagentów i produktu w czasie trwania reakcji oraz po jej zakończeniu. Zapisz równania reakcji przebiegaj...

  0 Odpowiedz Więcej
 • Schizma Focjusza

  Wyjaśnij na czym polegał konflikt pomiędzy patriarchatem w Konstantynopolu a papiestwem nazywany „schizmą Focjusza”.

  0 Odpowiedz Więcej
 • Zapisz równania reakcji otrzymywania hydroksosoli i wodorosoli

  Zapisz równania reakcji otrzymywania wodorosiarczanu(VI) potasu i węglanu hydroksomiedzi(II) w formie cząsteczkowej wiedząc, że hydroksosole powstają z wielowodorotlenowych wodorotlenków, a wodorosole z kwasów wieloprotonowych.

  0 Odpowiedz Więcej
 • Formy rozwojowe pierwotniaków

  Poniżej wymieniono formy rozwojowe pewnego pierwotniaka: sporozoit, schizont, merozoit Do którego z podanych poniżej gatunków one należą: zarodziec malarii, świdrowiec gambijski, pełzak czerwonki

  0 Odpowiedz Więcej
Komentarze (0)
Wynik działania 5 + 4 =
Ostatnio komentowane
Synod w Jamni zaczyna być podważany jako niezaistniały.
Marcin • 2020-08-01 22:23:11
Pomylono kąty
dsf • 2020-06-22 16:11:37
wow
Kasia • 2020-06-17 11:55:30
jezu ale trudne
iwo • 2020-06-16 18:19:06
dzieki
halinka • 2020-06-15 11:00:28