Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Barbara Gawryluk, Moje Bullerbyn – streszczenie

Główną bohaterką powieści Barbary Gawryluk jest dziewczynka o imieniu Natalia, mieszkająca wraz z rodzicami w Krakowie. Niestety w wyniku trudnej sytuacji finansowej, zmuszeni są oni do poszukiwania zatrudnienia za granicą. Wraz z córką wyjeżdżają do Szwecji, a bohaterka musi pozostawić w rodzinnym mieście całe swoje dotychczasowe życie.

Rodzina Majewskich planuje wyjechać na dwa lata, podczas których rodzice Natalii mają pracować w szpitalu. Ten czas wydaje się jednak dziewczynce wiecznością. Jako dziecko oczywiście buntuje się przeciw takiemu rozwiązaniu i ostentacyjne prezentuje niechęć do kraju, w którym ma zamieszkać. Co gorsza, jej dwaj młodsi bracia wydają się być zachwyceni pomysłem zmiany miejsca pobytu. Z czasem jednak zawziętość bohaterki słabnie, zwłaszcza wtedy, gdy odkrywa możliwości rozwoju związane z wyjazdem i gdy poznaje tam nowych przyjaciół. Jedną z nich jest niepełnosprawna Karina zmuszona do poruszania się na wózku inwalidzkim czy sympatyczna starsza pani o przeszłości słynnej baleriny, która obdarowuje dziewczynkę bransoletką jako amuletem mającym przynosić szczęście i sukces w tańcu. W Polsce bohaterka namiętnie uczęszczała bowiem na lekcje hip-hopu. Okazało się, że za granicą wcale nie musi rezygnować ze swojej pasji – przy jej nowej szkole działa bowiem znakomita szkoła taneczna.

Natalia dosyć dobrze odnajduje się w szwedzkiej szkolnej rzeczywistości, choć trudno przyzwyczaić jej się do nowego systemu. Dzięki szybkiej nauce języka szwedzkiego robi coraz większe postępy. W niektórych momentach nauka w Szwecji wydaje jej się nawet bardziej atrakcyjna niż w polskiej szkole. Co więcej na kartach powieści rozwija się także wątek uczuciowy, związany z postacią klasowego kolegi Natalki – Matsa.

Zobacz również

Losowe zadania

 • Działalność Cyryla i Metodego

  Kim byli i czego dokonali bracia Cyryl i Metody?

  0 Odpowiedz Więcej
 • Funkcje witamin

  Zaznacz, które stwierdzenia są prawdziwe, a które fałszywe: Witaminy z grupy B są rozpuszczalne w tłuszczach.  P/F Zaburzenia w krzepnięciu krwi mogą być wywołane niedoborem witaminy K. P/F Suplementacja kwasu foliowego jest szczególnie ważna dla kobiet w ciąży. P/F Witaminy są dobrym źródłem ...

  0 Odpowiedz Więcej
 • Wyznacz środek odcinka AB

  W układzie współrzędnym dane są punkty A=(a,6) oraz B=(7,b). Środkiem odcinka AB jest punkt M=(3,4). Oblicz a i b.

  0 Odpowiedz Więcej
 • Oblicz ilość moli NaOH w roztworze

  Oblicz ile moli NaOH znajduje się w 600g 30% roztworu wodorotlenku sodu. Przyjmij w obliczeniach następujące masy atomowe pierwiastków: MNa = 23u, MH = 1u, MO = 16u.

  0 Odpowiedz Więcej
 • Grupa podmiotu i grupa orzeczenia

  Określ, które części zdania należą do grupy podmiotu, a które do grupy orzeczenia. Młoda dziewczyna wsiadła szybko do tramwaju. Tajemniczy złodziej ukradł mój rower. Zlękniona i zaskoczona Agata otworzyła drzwi. Wysportowana biegaczka przebiegła żwawo. Magda upiekła wczoraj placek.

  0 Odpowiedz Więcej
Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 3 =
Ostatnio komentowane
KKKK
MISTRZ • 2020-04-03 14:45:57
d
d • 2020-04-03 13:15:01
n
bn • 2020-04-03 12:55:19
super
xxgosiaxx123456 • 2020-04-03 11:05:11
Prawie jakbym widział to, czego nie uczyłem się w szkole średniej, a być może to jes...
Aleksander • 2020-04-03 10:40:04