Młodość jako czas pierwszych nadziei i rozczarowań - Kordian

Wstęp

Młodość to popularny temat dzieł literackich. Motyw ten był szczególnie chętnie wykorzystywany przez twórców epoki romantyzmu. Romantycy przeciwstawiali młodość starości, która kojarzyła się z minioną epoką racjonalizmu i oświecenia. Młodości przypisywali cechy takie jak wrażliwość czy indywidualizm. Romantyków fascynował bunt młodych, którzy podważali dotychczasowe przekonania i angażowali się w ruchy narodowowyzwoleńcze. Bohaterowie romantyczni to zazwyczaj ludzie młodzi, mający idealistyczne nastawienie do rzeczywistości.

Rozwinięcie

Jednym z najważniejszych polskich dramatów romantycznych jest „Kordian” Juliusza Słowackiego. Tytułowy bohater tego utworu to młody człowiek, który przeżywa liczne rozczarowania. Angażuje się mocno w relacje z kobietami, ale doświadcza zawodów miłosnych. Młodzieniec zakochuje się w starszej od siebie Laurze, ale doświadcza odrzucenia – wybranka nie traktuje jego uczuć poważnie. Kordian postanawia więc targnąć się na własne życie, próba samobójcza okazuje się nieudana. Bohater wyjeżdża więc za granicę, gdzie przeżywa liczne przygody. Wciąż ma nadzieję na odnalezienie prawdziwej miłości. Jego kolejna wybranka, Włoszka o imieniu Wioletta, to kobieta chciwa i egoistyczna, która udaje wielką miłość, żeby zdobyć pieniądze Kordiana. Kiedy prawda wychodzi na jaw, rozczarowany młodzieniec rezygnuje z poszukiwania życiowej partnerki. Kolejnym przystankiem w podróży Kordiana jest Stolica Apostolska. Bohater udaje się na audiencję do papieża, gdzie przeżywa kolejne rozczarowanie. Papież nie wykazuje zainteresowania losem znajdującej się pod zaborami Polski. Nakazuje uciemiężonym przez władzę zaborczą Polakom posłuszeństwo wobec rosyjskiego cara. Kordian przeżywa szok i rozczarowanie, ale nie poddaje się tym emocjom. Na szczycie góry Mont Blanc postanawia zostać bojownikiem o wolność ojczyzny. Wiąże nadzieje z działalnością spiskową i konspiracyjną. Jego celem staje się planowanie zamachu na cara.

Młodość jest jednym z głównych tematów „Tanga” Sławomira Mrożka. Utwór ten to jeden z najważniejszych dramatów w literaturze polskiej XX wieku. Mrożek podejmuje w nim dialog z tradycją romantyczną. Głównym bohaterem „Tanga” jest dwudziestopięcioletni Artur, który postanawia się zbuntować przeciwko rodzicom. Artur wychowywany był w niezwykle nietypowy sposób. Jego ojciec, awangardowy artysta i ekscentryk, namawiał go do łamania wszelkich norm i konwenansów. Rodzice Artura nie stawiali synowi żadnych granic, nie uczyli przestrzegania powszechnie przyjętych zasad. Chłopak musi więc na nowo zbudować siebie, ponieważ czuje rozczarowanie dziwaczną postawą rodziców. Postanawia zorganizować w domu rewolucję konserwatywną. Zamierza nawet wziąć konwencjonalny ślub ze swoją kuzynką. Próbuje przywrócić w domu ład moralny i społeczny. Jego rewolucja się udaje – Artur ginie z rąk tajemniczego Edka, który przejmuje władzę w domu.

Zakończenie

„Kordian” Juliusza Słowackiego i „Tango” Sławomira Mrożka pokazują, że młody człowiek potrzebuje w swoim życiu idei, za którą będzie gotów umrzeć. Dla Kordiana sensem życia staje się walka narodowowyzwoleńcza. Artur z dramatu Mrożka poszukuje z kolei norm moralnych, na których mógłby budować swoje dorosłe życie.

Polecamy również:

Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 3 =
  • Najnowsze
  • Losowe
Ostatnio komentowane
ez
• 2024-05-20 17:04:26
ok
• 2024-05-20 16:01:25
slabiutko ogólniki
• 2024-05-19 14:36:56
W filmie nie ma ochronki, Ale strzały do robotników
• 2024-05-18 14:53:16
łatwe
• 2024-05-16 19:37:20