Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Albert Camus, Mit Syzyfa – opracowanie

Ostatnio komentowane
Jezu jaki debil ogar ok dzieki
Farnay23 • 2019-11-17 19:30:39
fajna charakterystyka
to ja • 2019-11-17 17:55:24
uhyhuhp;huiph9uh
bhihiuhiuhiuhuih • 2019-11-17 14:11:21
widzę, że Wasz portal powinien być zakazany, bo redagowany jest przez skrajnych lewakó...
stes • 2019-11-16 15:37:40
Wszystko super tylko brakuje mi tutaj podmiotu towarzyszącego :/
Rose-chan • 2019-11-16 09:01:43
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Geneza

Albert Camus napisał swój esej filozoficzny w 1942 roku. W Polsce tekst ukazał się dzięki tłumaczeniu Joanny Guze – Państwowy Instytut Wydawniczy wydał je w 1974 roku. Tekst koresponduje z innymi esejami francuskiego pisarza m.in. Buntownik (1951) czy powieści Nieznajomy (1942).

Tematyka

Albert Camus przedstawia w tekście filozofię absurdu, polegającą na bezsensownym poszukiwaniu sensu  jedności niezrozumiałego świata, pozbawionego wartości i prawd. Stawia wniosek, że realizacja absurdu w życiu człowieka wymaga od niego postawy zbuntowanej (tak jak w przypadku Syzyfa) oraz przedstawia kilka postaw względem tego tematu.

Postawa Syzyfa

Historia Syzyfa jest raczej powszechnie znana. Bogowie skazali króla Koryntu na wieczną mękę za zdradzenie ziemianom tajemnic Olimpu (władca był bowiem ulubieńcem Zeusa i często był zapraszany na boskie uczty). Karą na jaką został skazany było toczenie pod górę wielkiego głazu, który na samym szczycie znowu staczał się na sam dół, a mężczyzna musiał zaczynać swoja pracę od nowa – i tak w nieskończoność. Za swoje występki miał cierpieć z powodu poczucia bezsensowności i beznadziei. Króla Koryntu, choć człowieka mądrego i światłego, zgubił nonszalancki

Polecamy również:

  • Albert Camus, Obcy – streszczenie

    Głównym bohaterem powieści Alberta Camus jest Francuz imieniem Meursault, który jest jednocześnie narratorem książki. Dowiadujemy się, że otrzymał list informujący o śmierci jego matki. Więcej »

  • Dżuma - streszczenie

    Akcja rozpoczyna się 16. kwietnia, kiedy miejscowy lekarz, Bernard Rieux, znajduje martwego szczura w swojej kamienicy. Szybko pojawiają się następne. Lekarz dostrzega padlinę w czasie obchodu po mieście, jednak niczego nie podejrzewa. Co więcej, bagatelizuje sprawę w rozmowie z miejscowymi notablami. Więcej »

Komentarze (0)
2 + 3 =