Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Charakterystyka Marlowa

Charlie Marlow jest narratorem i głównym bohaterem powieści Conrada. To doświadczony marynarz i wnikliwy obserwator ludzkich zachowań. Z pochodzenia Anglik, z zamiłowania podróżnik. Będąc już niemłodym człowiekiem, opowiada swoim towarzyszom z „Nellie” historię, która wydarzyła się przed laty, kiedy był jeszcze młodzieńcem.

Na tematy wyglądu bohatera wiadomo bardzo niewiele. Kiedy opowiada swoją przygodę ma:

(…) zapadłe policzki, żółtą cerę, proste plecy, wygląd ascety, a ze swymi obwisłymi ramionami i rękami leżącymi na kolanach dłonią ku górze podobny był do bożka (…).

Zmarszczki, wychudła twarz, zmęczone spojrzenie świadczą o podeszłym wieku i bogatym doświadczeniu życiowym, ale oblicze Marlowa pozostało uważne i skupione. Skojarzenie z bożkiem podkreśla mądrość bohatera.

Doświadczony marynarz jest realistą, potrafi trafnie oceniać sytuację. Nie poddaje się rozpaczy, ale też nie ma złudnych nadziei co do powodzenia misji. Prowadzi swój statek najlepiej jak potrafi, jest wymagający wobec siebie i swojej załogi. Szanuje ludzi, którzy potrafią ciężko pracować:

(…) Zaciągnęliśmy po drodze pewną liczbę tych drabów jako załogę. To bycze chłopy - ludożercy - na właściwym miejscu. Z

Zobacz również

  • Charakterystyka Kurtza

    Kurtz jest postacią niejednoznaczną i kontrowersyjną – nie poddaje się łatwej ocenie, również dla Marlowa pozostał zagadką. Główny bohater ma do niego stosunek ambiwalentny. Kurtz jest doskonałym przykładem na to, co może się stać z człowiekiem w szczególnych warunkach, w sytuacji, gdy posiądzie gromną w...

    Więcej
  • Jądro ciemności - charakterystyka bohaterów drugoplanowych

    Dyrektor Stacji Centralnej - człowiek o pospolitym wyglądzie i chłodnym spojrzeniu. Piastował wysokie stanowisko, choć nie miał do tego predyspozycji. Prowadził nieuczciwe interesy, dorabiając poza spółką.

    Więcej

Losowe zadania

Komentarze (1)
Wynik działania 5 + 2 =
Radek
2019-09-29 13:39:53
Fajna charakterystyka dzięki
Ostatnio komentowane
Synod w Jamni zaczyna być podważany jako niezaistniały.
Marcin • 2020-08-01 22:23:11
Pomylono kąty
dsf • 2020-06-22 16:11:37
wow
Kasia • 2020-06-17 11:55:30
jezu ale trudne
iwo • 2020-06-16 18:19:06
dzieki
halinka • 2020-06-15 11:00:28