Charakterystyka Kurtza

Kurtz jest postacią niejednoznaczną i kontrowersyjną – nie poddaje się łatwej ocenie, również dla Marlowa pozostał zagadką. Główny bohater ma do niego stosunek ambiwalentny.

Kurtz jest doskonałym przykładem na to, co może stać się z człowiekiem w szczególnych warunkach, w sytuacji, gdy posiądzie gromną władzę.

Czytelnik poznaje bohatera oczyma Marlowa. Conrad odkrywa prawdę stopniowo – podobnie jak czynił to Marlowowi – a spotkanie bohatera z Kurtzem poprzedza jego sława. Najpierw dowiadujemy się więc, co myślą o nim ludzie, którzy go znali lub o nim słyszeli. Jeden z księgowych w firmie, dla której Kurtz pracował, ocenia go bardzo pozytywnie, nazywając „agentem pierwszej klasy”. Podkreśla, że przysyła on więcej kości słoniowej niż pozostali agenci łącznie. Jako pracownik Kurtz był ceniony, ponieważ był skuteczny, wywiązywał się powierzonych mu zadań. Dla księgowego nie ma znaczenia sposób pozyskiwania materiału – liczy się ilość nadsyłanej kości.

W kolejnej odsłonie bohater jawi się jako postać tajemnicza, artysta, autor dość mrocznego obrazka, przedstawiającego postać kobiecą. Oficjalnie pracownicy firmy bardzo go chwalą, ale emfatyczne określenia, jakimi go opisują: „emisariusz

Polecamy również:

  • Charakterystyka Marlowa

    Charlie Marlow jest narratorem i głównym bohaterem powieści Conrada. To doświadczony marynarz i wnikliwy obserwator ludzkich zachowań. Z pochodzenia Anglik, z zamiłowania podróżnik. Będąc już niemłodym człowiekiem, opowiada swoim towarzyszom z „Nellie” historię, która wydarzyła się... Więcej »

  • Jądro ciemności - charakterystyka bohaterów drugoplanowych

    Dyrektor Stacji Centralnej - człowiek o pospolitym wyglądzie i chłodnym spojrzeniu. Piastował wysokie stanowisko, choć nie miał do tego predyspozycji. Prowadził nieuczciwe interesy, dorabiając poza spółką. Więcej »

Komentarze (1)
Wynik działania 5 + 2 =
Żukson
2021-06-10 09:08:41
Super
Ostatnio komentowane
w
ldwjnd • 2021-07-27 09:06:46
żoną Jaroslawa Iwaszkiewicza była pisarka i tłumaczka Anna Iwaszkiewiczowa z domu Lilp...
Iwona • 2021-07-19 18:40:47
"Oda do radości" to utwór Beethovena. Schiller napisał "Do Radości".
Germanista • 2021-07-10 02:59:47
Zgromadzenie Narodowe (Konwent) nie było "rządem rewolucyjnym", a parlamentem.
Andrzej • 2021-07-06 08:15:34
Czy naprawdę nie dało się tego bardziej spłycić? Gdzie jest drugi syn? Ten który p...
Andrzej Koraben • 2021-06-30 11:34:39