Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Charakterystyka Kurtza - strona 2

Ostatnio komentowane
uuu
ry • 2020-02-25 15:41:46
"Jednostką w układzie SI jest km/m3" - dosłowny cytat... Może warto czytać, co się n...
Andrzej • 2020-02-25 09:13:29
xdxdxd
sto ciechanów • 2020-02-24 17:46:43
hmmm....
darioo • 2020-02-24 17:02:21
Dziękuję za to. Bardzo pomocne.
MatyldaQ • 2020-02-23 16:39:13
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

miłosierdzia, nauki i postępu i diabli wiedzą czego jeszcze”, są wieloznaczne i trudno stwierdzić, co inni tak naprawdę o myślą o bohaterze. Wiele mówi się o jego krzewieniu postępu i nauki wśród dzikich – Kurtz jawi się jako misjonarz i zbawiciel.

Kurtz buduje swoją opinię dzięki wyjątkowej skuteczności działania. Liczby przemawiają na jego korzyść. Ponadto posiada wyjątkowy dar przekonywania, jest prawdziwym krasomówcą, który potrafi ująć słuchaczy:

(…) Jego słowa, dar wyrażania myśli – zachwycający, przynoszący oświecenie, najbardziej wzniosły i godny najgłębszej pogardy, pulsujący strumień światła lub złudna struga wypływająca z jądra niezgłębionej ciemności (…).

Ta zdolność byłaby „strumieniem światła”, gdyby Kurtz nie był wyrachowanym kłamcą. Jego cudowne oracje przedstawiały działalność białych jako misję szerzenia edukacji, medycyny, cywilizacji wśród tubylców, w rzeczywistości jednak dokonywano zwykłego wyzysku, z czego Kurtz doskonale zdawał sobie sprawę, ponieważ był pionierem w tej kwestii.

Ambicja Kurtza była dosłownie zabójcza – dla niego i tych, którzy go otaczali. Nawet w ostatnich dniach, kiedy umierał na statku Marlowa, troszczył się jedynie o przesłanie ostatniej

Polecamy również:

  • Charakterystyka Marlowa

    Charlie Marlow jest narratorem i głównym bohaterem powieści Conrada. To doświadczony marynarz i wnikliwy obserwator ludzkich zachowań. Z pochodzenia Anglik, z zamiłowania podróżnik. Będąc już niemłodym człowiekiem, opowiada swoim towarzyszom z „Nellie” historię, która wydarzyła się... Więcej »

  • Jądro ciemności - charakterystyka bohaterów drugoplanowych

    Dyrektor Stacji Centralnej - człowiek o pospolitym wyglądzie i chłodnym spojrzeniu. Piastował wysokie stanowisko, choć nie miał do tego predyspozycji. Prowadził nieuczciwe interesy, dorabiając poza spółką. Więcej »

Komentarze (0)
2 + 4 =