Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Jerzy Liebert - Początek jesieni

Ostatnio komentowane
Tekst zapewne zredagowany przez historyka. Tak naprawdę nic na temat rewolucyjnych osiąg...
furiat • 2019-08-15 11:10:28
Szkoda że nie ma zdań a tak poza tym to fajna strona
Nie kumata862 • 2019-08-06 19:59:23
Świetne, że można nauczyć się pisać dobry felieton. Przydaje się ta wiedza także p...
Szymon Owedyk • 2019-08-01 04:28:01
Super wskazówki, jak pisać reportaż. Swoje rady o tym, jak reportaż i felieton piszę,...
Szymon Owedyk • 2019-07-31 20:10:19
Sorry, ale to nie jest o tańcu śmierci, tylko o "Rozmowie..." w ogóle.
Andr • 2019-07-30 10:51:02
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Początek jesieni pochodzi z tomiku Gusła z 1930 roku. Jest to utwór oparty na motywie melancholii i wyobcowania, który był równie popularny w poezji Jerzego Lieberta co tematyka religijna. Jerzy Liebert wykorzystuje motyw jesieni jako dość smętnej pory roku skłaniającej pogodą i nastrojem do zadumy nad rzeczywistością. Prawdą, którą człowiek uświadamia sobie podczas takiej refleksji jest fakt, że człowiek tak naprawdę nie może uchronić się przed samotnością, ale porozumienie ze światem przyrody, pozytywny stosunek z nim, może być bardzo pomocny w takich momentach.

Poeta wykorzystał tu zabieg personifikacji przyrody by nieco ja ożywić, pokazać, że jest ona aktywnym towarzyszem człowieka, a zwierzętom przypisał ludzkie odczucia. Zatem u Lieberta: „jabłka na drzewach tańczą” a „konie mają troskę w oczach”.

Ponadto zastosował Liebert liczne onomatopeje (wyrazy dźwiękonaśladowcze) i epitety (przymiotniki). Ważną rolę w wydźwięku wiersza odgrywa instrumentacja głoskowa, polegająca na takim doborze wyrazów, by ich głoski powtarzały się np. Wiatr się zerwie – kilkakrotnie wzmocnione „r” oddaje odgłosy wiatru.

Polecamy również:

Komentarze (0)
1 + 3 =
echo $this->Html->script('core.min'); echo $this->Html->script('blockadblock.js'); echo $this->Html->script('fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->css('/js/fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->script('jnice/jquery.jNice', array('async' => 'async')); echo $this->Html->css('/js/jnice/jNice.min');