Jerzy Liebert - [Uczę się ciebie człowieku...]

Człowiek jako istota myśląca i czująca bardzo interesował Lieberta i również tej tematyce, zgłębianiu ludzkiej natury, poświęcał swoje wiersze.

W utworze [Uczę się ciebie człowieku…], opublikowanym w tomie Kołysanka Jodłowa (1932), próbuje poeta ukazać, że życie jest ciągle trwającą nauką o świecie i o samym sobie. Tak naprawdę  od wieków poszukuje się odpowiedzi na podstawowe pytania o to kim jest człowiek i jaka jest jego natura. Okazuje się, że człowiek ciągle pozostaje zagadką, istotą do końca nieokreśloną. Uczenie się człowieka, rozwiązywanie tej zagadki czasami bywa bardzo trudne i bolesne, ponieważ w trakcie tych poszukiwań odkrywa się nieraz ciemne strony ludzkiego charakteru.

Oprócz tych pozytywnych cech, które umożliwiają człowiekowi radowanie się codziennością i poświęcanie się dla innych, człowiek potrafi również zabijać, ranić, popełniać błędy, kłamać. Jest zatem istotą skomplikowaną i ambiwalentną – na pewno niejednoznaczną.

Tytułowe „uczenie się człowieka” jest wielką sztuką, która jest czasochłonna ale przynosi wiele satysfakcji. Podmiot mówiący w wierszu jest przekonany o tym, że człowieka nie da się poznać do końca, ale namawia nas, byśmy codzienne podejmowali ten trud, który potrzeby nam jest do pielęgnowania i podtrzymywania naszej wrażliwości.

Polecamy również:

Komentarze (2)
Wynik działania 1 + 3 =
HB
2024-02-17 17:47:31
Jerzy Libert – „Uczę się ciebie człowieku” Uczę się ciebie człowieku, Jerzego Liberta zostało wydane przez wydawnictwo Jakuba Mortkowicza w 1932 roku już po śmierci autora. Tomik Kołysanka Jodłowa, do którego należał utwór został napisany w 31 roku i był ostatnia, uwieńczającą jego pracę, napisaną przez Lieberta pozycją. Poeta zmarł 19.06.1931 roku, w wieku niespełna 27 lat, na gruźlicę, w Warszawie. Tytułowe uczenie się człowieka jest wielką sztuką, czasochłonną, lecz przynoszącą wiele korzyści i satysfakcji. Podmiot liryczny jest przekonany, że człowieka nie da się poznać do końca, ale namawia nas, byśmy codziennie podejmowali ten trud, potrzebny nam do pielęgnowania naszej wrażliwości. uczę się ciebie człowieku to utwór o zrozumieniu. Już w pierwszym wersie podmiot liryczny deklaruje, że przyświeca mu pragnienie poznania drugiej osoby, nauczania się jej. Krótki wiersz Liberta jest wierszem regularnym– występują w nim rymy żeńskie, dokładny podmiot liryczny ujawnia się już w pierwszym wersie utworu dodatkowo kieruje on swoje refleksje do odbiorcy. Utwór należy więc do liryki bezpośredniej. Jest on rozpoczęty apostrofą są do każdego z nas i do wszystkich ludzi w 3 strofach i 12 wersach utworu znajdują się liczne środki stylistyczne takie jak metafory „o świcie nadzieją zakwita” –jej treść służy opisowi kondycji człowieka w świecie, jego zachowań oraz epitety na przykład uczenia trudnego, ranne wesele, troska wieczorna.
xayoo
2020-09-21 12:24:47
dzięki wielkie!
  • Najnowsze
  • Losowe
Ostatnio komentowane
Fajne
• 2024-04-17 15:24:05
xdxd jestem taka sigma ze to szok pyr jala
• 2024-04-17 09:06:00
xd
• 2024-04-16 17:58:56
@Mariola - dziękujemy za zwrócenie uwagi, wpis został poprawiony. Pozdrawiamy :)
• 2024-04-16 07:36:55