Wyjście Izraelitów z Egiptu - interpretacja


Exodus

„Exodus”, czyli wyjście Izraelitów z Egiptu to jedno z najważniejszych wydarzeń w całej historii narodu żydowskiego. Wspomnienie o tym fakcie nie przypadkiem poprzedzało dekalog:

Jam jest Pan Bóg Twój, który Cię wywiódł z ziemi egipskiej, z domu niewoli.

Szczegółowa relacja o Mojżeszu i wyprowadzeniu Żydów znajduje się w Księdze Wyjścia, należącej do Pentateuchu Mojżesza. Exodus jest wydarzeniem, które zapoczątkowuje istnienie Hebrajczyków jako narodu. Wyjście z Egiptu pod przewodnictwem Mojżesza, jakie miało miejsce w XIII w. p. n. e., to pierwsze wspólnotowe doświadczenie historyczne Żydów, a ponadto takie, w którym Bóg wyraźnie ingeruje w losy swojego narodu. To za sprawą tak zwanych dziesięciu plag egipskich, które Jahwe zsyła na Egipcjan, faraon wydaje ostatecznie zgodę na odejście Izraelczyków. Ponadto Jahwe nie opuszcza Hebrajczyków na wszystkich etapach wędrówki, czyniąc kolejne cuda.

Exodus symbolicznie nawiązuje do pierwszego „wyjścia”, jakie zostało opisane w Księdze Rodzaju, czyli do wygnania ludzi z Raju. Jak pisze jednak Soren Kirkegaard, o ile to pierwsze miało przesłanie negatywne, było bowiem przymusowym opuszczeniem przestrzeni bezpiecznej. O tyle, Exodus jest

Polecamy również:

 • Potop biblijny - streszczenie

  Ludzie żyli w grzechu i odwrócili się od Boga. On postanowił zesłać na nich wielką powódź. Ostrzegł przed tym jedynie Noego i jego rodzinę. Noe zbudował ogromną  łódź - arkę, na którą zabrał swoich bliskich i po parze z każdego gatunku żywych stworzeń. Więcej »

 • Ofiara Abrahama - streszczenie

  Po wielu latach oczekiwania na dziecko, Abraham i jego żona Sara doczekali się potomka, syna Izaaka. Bóg wystawił wtedy Abrahama na próbę i kazał mu złożyć Izaaka w ofierze. Abraham, zawsze posłuszny Bogu, zabrał syna na górę, by złożyć go w ofierze. Kiedy wszystko było już przygotowane i... Więcej »

 • Wieża Babel - streszczenie

  Opowieść o wieży Babel wywodzi się z Księgi Rodzaju. Według biblijnej legendy wszyscy ludzie u zarania dziejów posługiwali się jednym, wspólnym językiem. Ludzie zbuntowali się przeciwko Bogu. Więcej »

 • Wędrówka do Ziemi Obiecanej - streszczenie

  600. 000 Izraelitów wyruszyło z Egiptu pod przewodnictwem Mojżesza w kierunku Ziemi Obiecanej. Żydzi podążali okrężną drogą przez pustynię ku Morzu Czerwonemu. Faraon jednak wysłał za nimi pościg w postaci 600 uzbrojonych rydwanów. Nad brzegiem Morza Czerwonego Mojżesz wzniósł laskę ku... Więcej »

 • Kain i Abel - streszczenie

  Biblijna historia o Kainie i Ablu pochodzi z Księgi Rodzaju. Obaj bracia byli synami Adama i Ewy. Kain, starszy z rodzeństwa, zajmował się uprawą roli. Abel z kolei był pasterzem owiec. Obaj bracia składali Bogu ofiary, każdy z tego, co udało mu się zgromadzić. Ofiara Abla, jako bardziej okazała, spodobała się... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 5 =
Ostatnio komentowane
okej nikt nie pytał
Dawid Struczyński • 2021-10-23 17:37:30
Dziekuje
MajMos • 2021-10-20 14:36:02
Dziękuję :)
:) • 2021-10-19 17:04:53
po jakiego uda ktoś to wymyślał
czarnypjes • 2021-10-17 16:53:04
doobry artykuł
Jan Marcalik • 2021-10-15 16:22:46