Gloria victis - streszczenie - strona 2

wiedzę. Z siostrą był bardzo związany – rodzeństwo było prawie nierozłączne i bardzo się kochało. Maryś i Anielka pomagali sobie wzajemnie i dzielili zainteresowania. Nie mieli żadnych krewnych.

Zaprzyjaźnili się z Jagminem, który z biegiem czasu stał się dla młodego Tarłowskiego niczym brat. Być może z Anielką mogłoby go połączyć coś więcej niż przyjaźń, jednak czasy, w których żyli, sprawiły, że uczucie musiało ustąpić miejsca obowiązkom względem ojczyzny. Niemniej jednak trójka młodych ludzi spędzała razem wolne chwile. Gdy przyszedł rozkaz do wymarszu, Jagmin wraz z Marysiem podążyli do Dziatkowicz, gdzie zbierali się powstańcy.

Anielka na wieść o wymarszu powstańców, który miał się odbyć dopiero za dziesięć dni, rozpłakała się. Nie wstrzymywała jednak brata, gdyż wiedziała, iż powstanie jest sprawą nadrzędną wobec jej uczuć. Martwiąc się jednak o niego, prosiła Jagmina, by był przy bracie w tych trudnych chwilach. Jagmin obiecał spełnić jej prośbę:

(…) Tam gdzie nikogo swego mieć nie będzie, ja będę mu swoim. Przyjacielem mu będę, bratem, w potrzebie obrońcą. I tak razem odchodzimy, tak razem tam będziemy, pierś z piersią, dusza z duszą... I razem powrócimy... albo... (…).

Nawet

Polecamy również:

 • Gloria victis - plan wydarzeń

  1. Wiatr dociera na Polesie Litewskie, do lasu w okolicach Kanału Królewskiego 2. Wiatr zauważa na leśnej polanie bezimienną mogiłę z małym krzyżykiem 3. Drzewa podejmują smutną opowieść o batalionie powstańców, który stacjonował na polanie przed pięćdziesięcioma laty Więcej »

 • Gloria victis - opracowanie (geneza, czas i miejsce akcji, znaczenie tytułu)

  Cykl nowel pod wspólnym tytułem „Gloria victis” należy do późnego okresu twórczości Orzeszkowej. W opowiadaniach, mających formę wspomnień, autorka oddaje nastrój, jaki towarzyszył powstaniu styczniowemu, a więc wydarzeniu sprzed pięćdziesięciu lat. Więcej »

 • Gloria victis - bohaterowie

  Marian Tarłowski - Maryś - młody chłopak, około dwudziestoletni, drobnej budowy ciała: (…) był wątły, drobny, na twarzy różowy i biały, a oczy miał jak u dziewczyny, łagodne, nieśmiałe, czyste i tak błękitne, jak te niezapominajki (…). Więcej »

 • Gloria victis - problematyka

  „Gloria victis” to nowela Elizy Orzeszkowej, która wchodzi w skład tomu zatytułowanego w ten sam sposób. Na początku nazywać miał się on „1863”, co dobitnie sugeruje tematykę związaną z powstaniem styczniowym. Sama autorka napisanie tego dzieła uważała niemalże za swój... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 4 =
Ostatnio komentowane
git k
kkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkk • 2021-05-14 20:27:26
Dziękuje
Zuza • 2021-05-14 15:53:42
JD
JD • 2021-05-14 14:44:06
k
k • 2021-05-14 10:37:06
Nie opisali różnic mitologi greckiej a rzymskiej.
Uczennica • 2021-05-14 06:23:31