Faust - streszczenie - strona 6

diabła, po wypiciu płynu Faust młodnieje i czuje w sobie pragnienie miłości. Po powrocie do miasta momentalnie zakochuje się w pięknej mieszczance Małgorzacie. Chce zdobyć dziewczynę, prosząc o pomoc Mefista. Diabeł zauważa, że Małgorzata jest młoda (ma czternaście lat) i cnotliwa, ale obiecuje pomoc. Proponuje wizytę u sąsiadki dziewczyny i zjednanie młodej panienki poprzez cenne dary.

Wieczór

Małgorzata zastanawia się, kim był piękny, nieznajomy mężczyzna, którego spotkała na ulicy. Tymczasem Mefisto wprowadza Fausta do sypialni dziewczyny, po to by ukryć w nim szkatułkę z klejnotami. Mężczyzna wyobraża sobie Małgorzatę usypiającą na łożu. Zachwyca się niewinnością dziewczyny, marzy o tym, by ją zdobyć. Mefisto ukrywa skarb w skrzyni i w pośpiechu opuszcza pomieszczenie. Wchodzi Małgorzatka, otwiera skrzynię i ze zdumieniem wyjmuje z niej drogocenne klejnoty. Zachwycona stroi się przed lustrem i narzeka na to, że nikt nie może jej podziwiać.

Przechadzka

Wzburzony Mefistofeles informuje Fausta, że Małgorzatka oddała klejnoty matce, a ta – niepewna pochodzenia skarbu – przekazała je księdzu. Kapłan z chęcią przyjął dar, chwaląc zachowanie roztropnych kobiet. Według Mefista dar

Polecamy również:

 • Faust - plan wydarzeń

  1. Zakład o duszę doktora Fausta pomiędzy Bogiem i Mefistofelesem.2. Rozpacz i bezradność Fausta wobec ciągłego niedosytu wiedzy.3. Wywołanie ognistego Ducha Ziemi.4. Rozmowa z Wagnerem na temat wartości wiedzy. Więcej »

 • Faust - opracowanie (geneza i czas i miejsce akcji)

  „Faust” jest powszechnie uważany za największe dzieło Goethego. Utwór powstawał na przestrzeni kilkudziesięciu lat (1773-1832). Pierwsza część dramatu ukazała się drukiem w 1808 roku, druga dopiero po śmierci autora – w 1833 roku. Więcej »

 • Faust - interpretacja

  Problematykę „Fausta” stanowi zmaganie się człowieka z własnymi ograniczonymi możliwościami i własną skończonością. Faust odczuwa ciągły głód wiedzy. Nie może pogodzić się z tym, iż jest wyłącznie człowiekiem, który podporządkowany został prawom natury. Chce przekroczyć granice ludzkiego... Więcej »

 • Faust - bohaterowie
 • Faust - najważniejsze motywy

  Mistrzem jest Mefistofeles, zaś uczniem - Faust. Mefistofeles pragnie nauczyć go czerpania satysfakcji z ziemskich przyjemności. Chce, by skupił on się na zaspakajaniu potrzeb i kierowaniu się w życiu niskimi pobudkami. Jednak Faust wyciąga z tej nauki całkiem odmienne wnioski. Dzięki temu, co pokazał mu... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 5 + 3 =
Ostatnio komentowane
Ładnie napisane ale nie wiem czy młody umysł ogarnie tyle nowych pojęć. Myślę, że ...
Sandra Rydzewska • 2021-10-24 15:00:48
.
z • 2021-10-24 14:48:34
O
O • 2021-10-24 13:18:33
xd
twojstary • 2021-10-24 12:18:46
"Asymptoty to proste, do których wykres funkcji zbliża się dowolnie blisko ale nigdy ic...
Mich • 2021-10-24 10:21:02