Faust - streszczenie - strona 6

do dwóch dyskutujących filozofów, prosząc o pomoc w uzyskaniu pełnej, ludzkiej postaci. Tales prowadzi człowieczka do bożka Nereusa i Proteusa, który zabiera go w głąb morza. Po wpływem działań bogów fiolka z Homunkulusem rozbija się u stóp bogini Galatei.

Akt III

Po latach niewoli do domu męża Menelaosa wraca uprowadzona przez Parysa Helena. Kobieta, w towarzystwie sług chce wejść w progi rodzinnego domu. Pałac jest opuszczony, na dziedzińcu stoi trójnóg przygotowany pod złożenie przebłagalnej ofiary. Kobiety zostają przywitane przez tajemniczą staruchę, która przypomina Helenie jej tragiczną przeszłość. Forkiada uświadamia królowej, że z woli Menelaosa to ona ma być złożona w ofierze. Jedynym ratunkiem może być spotkanie z tajemniczym władcą sąsiedniego królestwa. Faust – bo o nim mowa – przybywa Helenie z pomocą, ofiarowując jej swoje usługi. Doktor wielbi urodę kobiety, ofiarowuje jej tron i przepędza wojska mściwego męża. Helena i Faust zostają kochankami, po jakimś czasie rodzi się ich syn – Euforion. Piękny chłopiec niespodziewanie ginie, wraz z nim w zaświaty odchodzi zrozpaczona matka.

Akt IV

Faust wyznaje Mefistofelesowi, że nadal nie doznał pełni szczęścia. Tym razem pragnie władzy i sławy, chciałby dokonać wielkich czynów. Nadarza się okazja, by spełnić tą zachciankę. Trwa wojna pomiędzy cesarzem i jego zbuntowanymi poddanymi. Faust, za radą diabła wspiera władcę. Sam Mefisto mnoży cesarskie oddziały, a potem z pomocą bożków wodnych doprowadza do zatopienia wojsk przeciwników. Cesarz jest zadowolony z rad Fausta. Po ogłoszeniu zwycięstwa obdarowuje wszystkich swoich współpracowników rozmaitymi dobrami. Faust otrzymuje w nagrodę wielką posiadłość ziemską.

Akt V

Upłynęło wiele lat. Faust, jako sędziwy człowiek, spełnia swoje ostatnie marzenie. Mieszka w pałacu i jest właścicielem wielkiego, ziemskiego księstwa. Radość umniejsza fakt, że mały skrawek ziemi należy do pary staruszków. Filemon i Baucis żyją w swej chatce od lat i nie zgadzają się na przeprowadzkę. Faust skarży się Mefistofelesowi na zachowanie starców, prosi o przeniesienie ich w inne miejsce. Poplecznicy diabła nocą napadają na mieszkańców nocą, staruszkowie giną, a domek zostaje spalony. Faust rozpacza nad bezmyślnością własnego rozkazu, ale nie może odwrócić tego, co zostało już zrobione. Tymczasem w pałacu pojawia się niespodziewany gość – Troska, wieszcząc mędrcowi kres jego życia i oślepiając go. Doktor robi obrachunek ze swego życia, żałuje popełnionych czynów i wciąż czuje wielki niedosyt.

Faust umiera. Duszy doktora pilnuje Mefisto, przekonany, że wreszcie może odebrać swoją „należność”. Nad zmarłym pojawiają się jednak chóry anielskie, śpiewając hymny i sypiąc kwiecie na martwe ciało doktora. Zatrwożony diabeł wzywa na pomoc swych piekielnych druhów, ale ci nie potrafią zmierzyć się z anielską miłością. Dusza Fausta zostaje zabrana do nieba. Według aniołów mędrzec zasłużył na zbawienie, gdyż całe jego życie było trudem ciągłego poszukiwania. Duch zmarłego zostaje przyjęty do nieba na prośbę Małgorzaty, która rozpoznaje w Fauście swego ukochanego.

Polecamy również:

 • Faust - plan wydarzeń

  1. Zakład o duszę doktora Fausta pomiędzy Bogiem i Mefistofelesem.2. Rozpacz i bezradność Fausta wobec ciągłego niedosytu wiedzy.3. Wywołanie ognistego Ducha Ziemi.4. Rozmowa z Wagnerem na temat wartości wiedzy. Więcej »

 • Faust - opracowanie (geneza i czas i miejsce akcji)

  „Faust” jest powszechnie uważany za największe dzieło Goethego. Utwór powstawał na przestrzeni kilkudziesięciu lat (1773-1832). Pierwsza część dramatu ukazała się drukiem w 1808 roku, druga dopiero po śmierci autora – w 1833 roku. Więcej »

 • Faust - interpretacja

  Problematykę „Fausta” stanowi zmaganie się człowieka z własnymi ograniczonymi możliwościami i własną skończonością. Faust odczuwa ciągły głód wiedzy. Nie może pogodzić się z tym, iż jest wyłącznie człowiekiem, który podporządkowany został prawom natury. Chce przekroczyć granice ludzkiego... Więcej »

 • Faust - bohaterowie
 • Faust - najważniejsze motywy

  Mistrzem jest Mefistofeles, zaś uczniem - Faust. Mefistofeles pragnie nauczyć go czerpania satysfakcji z ziemskich przyjemności. Chce, by skupił on się na zaspakajaniu potrzeb i kierowaniu się w życiu niskimi pobudkami. Jednak Faust wyciąga z tej nauki całkiem odmienne wnioski. Dzięki temu, co pokazał mu... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 5 + 2 =
Ostatnio komentowane
Ola jest fajną dziewczyną i lubi się bawić z dziećmi i jest w ogóle fajną kobietą....
• 2022-08-09 19:00:20
Rosja nadal jest państwem totalitarnym, a Polska sie nim staje.
• 2022-08-02 19:37:03
Ef. 6:12 [ 11 - 20]. 1Tes.2:13 ; 4: 8..... w tedy i dziś. Łuk.10: 16 .....
• 2022-08-01 16:36:20
To bardzo ciekawa historia godna uwagi każdego.
• 2022-07-12 15:12:25
@cotymowisz - dziękujemy za zwrócenie uwagi, wpis został poprawiony. Pozdrawiamy eszkol...
• 2022-07-07 11:03:54