Faust - charakterystyka bohaterów drugoplanowych

Bohater główny

Faust

Był uczonym, który doszedł do granic ludzkiego poznania, geniuszem pragnącym pokonać to, co niemożliwe. Zdobył całą dostępną człowiekowi wiedzę i nie mógł pogodzić się z tym, iż poznanie ludzkie jest ograniczone. Zdobywając wiedzę pragnął jej coraz więcej. Wciąż było mu jej mało. W końcu stał się rozgoryczony i zawiedziony wiedzą i jej ograniczonymi możliwościami.

Nie mógł pogodzić się z tym, iż jest tylko człowiekiem Chciał być równy duchom. Pragnął więcej, niż mógł osiągnąć. Chciał przekroczyć ludzkie granice poznania. Ceniony zarówno przez zwykłych ludzi, jak również przez uczniów pragnących zdobyć wiedzę pod okiem swojego mistrza i nauczyciela.

Faust próbował nawet targnąć się na własne życie wypijając kielich z trucizną, jednak w ostatnim momencie wycofuje się, a chęć życia zwycięża. Rozczarowany nauką, zaczął interesować się czarną magią, w której upatrywał możliwość przekroczenia barier ograniczających ludzką wiedzę. Nie dowierzał nawet Mefistofelesowi obiecującego mu podróż, podczas której miał dać mu poznać wszelkie ludzkie rozkosze, z których Faust będzie czerpał radość. Cechował go pesymizm. Był sceptykiem, choć zachował odrobinę nadziei, iż podróż w towarzystwie

Polecamy również:

  • Charakterystyka Fausta

    Faust to główny bohater dramatu Johana Wolfganga Goethego. Postać ta na trwałe weszła do historii literatury, stając się synonimem postawy aktywnej i poznawczego nienasycenia. Faust to z pewnością bohater fascynujący i niejednoznaczny, rozdarty pomiędzy demonizmem i świętością. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 5 =
Ostatnio komentowane
.
H • 2021-11-26 16:53:22
Spoko
Kowal • 2021-11-24 18:52:36
Dzięki za to
Niewiadomym:) • 2021-11-24 17:45:42
dzk
mnie • 2021-11-23 20:42:14
Przydatna informacja, pozdrawiam
janek • 2021-11-23 13:00:25