Leopold Tyrmand, Dziennik 1954 - streszczenie

Dziennik 1954 to dziennik stanowiący zapiski z codziennego życia autora. Są one również podstawą do rozważań na tematy społeczno-obyczajowe, w których sam Tyrmand uczestniczył. Pisarz dokonuje w nim również analizy swojej osobowości, decyzji i życiowych wyborów. Wiele miejsca poświęca również opisowi sytuacji politycznej Polski pod rządami stalinowskimi. Leopold Tyrmand dokonuje w książce deklaracji ideologicznej – opowiada się po stronie antykomunistycznej choć nie podejmuje na kartach Dziennika jednoznacznej polemiki z założeniami tej ideologii. Co ciekawe, na kartach książki znajdziemy również wypowiedzi świadczące o pozytywnym stosunku do komunistycznych przywódców, np. do Włodzimierza Lenina. Tyrmand krytykę ówczesny ustrój panujący w kraju, rozwija w tym zakresie rozważania o charakterze cywilizacyjnym, ale również estetycznym, żali się np. na miejskie warunki higieniczne panujące w Warszawie. W Dzienniku 1954 Tyrmand licznie wymienia swoich znajomych i przyjaciół, których postawy otwarcie ocenia. Zazwyczaj nie są oni wymienieni wprost ale ukryci pod inicjałami. Pisarz pokusił się również na krytykę, popularnych wówczas, osób publicznych, twórców, polityków, publicystów. Polemizuje z twórczością Ernesta Hemingwaya, opisuje swoje relacje z przyjacielem Stefanem Kisielewskim. Znane nazwiska ukazane zostają w codziennych, prozaicznych sytuacjach np. Zbigniew Herbert cierpiący na brak środków do życia, zmuszony do pracy w Zarządzie Torfowisk czy Jerzy Turowicz poszukujący pracy w firmie produkującej dewocjonalia.

Leopold Tyrmand bogato opisuje swoje życie miłosne i erotyczne – przez jakiś czas spotykał się z osiemnastoletnią Bogną, których relacja początkowo rozwijała się na zasadzi mistrz-uczeń. Z czasem stała się jednak bardziej intymna, a kobieta stała się dla pisarza powodem do męskiej dumy i spełnienia. Dużą część książki zajmują ciekawe opisy miejskiej przestrzeni Warszawy. Tyrmand zwraca uwagę na nowinki architektoniczne oraz fałsz PRL-u wypływający z tamtejszego stylu budowlanego. W pewnym sensie Dziennik 1954 ma charakter „plotkarski”, przez co barwny i niezwykle pociągający.

Polecamy również:

 • Leopold Tyrmand, Dziennik 1954 – opracowanie

  Dziennik 1954 to książka stanowiąca zapis trzech pierwszych miesięcy roku 1954 oraz wydarzeń, których uczestnikiem był sam autor. Prace nad pisaniem Tyrmand rozpoczął po odejściu z redakcji „Tygodnika Powszechnego” w 1953 roku. Więcej »

 • Leopold Tyrmand, Dziennik 1954 – bohaterowie

  Głównym bohaterem Dziennika 1954 jest sam pisarz Leopold Tyrmand – opisuje trzy miesiące ze swojego życia w roku 1954. To z jego perspektywy obserwujemy warszawskie życie lat 50. Autor wyraża w opisach swoje zmęczenie życiową sytuacją. Więcej »

 • Leopold Tyrmand, Dziennik 1954 – problematyka

  Książka stanowi pole krystalizacji poglądów polityczno-społecznych Leopolda Tyrmanda. Autor umieścił w niej refleksje dotyczące degradującego się społeczeństwa, kultury, otaczającej architektury. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 4 =
 • Najnowsze
 • Losowe
Ostatnio komentowane
Błąd w roku urodzenia. Jesienin urodził się w 1895 roku.
• 2024-04-14 15:08:13
lub9ie życię m0i dr0dz3
• 2024-04-14 11:30:33
Co za wstyd pomyśleć, że ja nie istnieje.
• 2024-04-12 15:30:23
supier
• 2024-04-11 18:27:13
bardzo pomocne
• 2024-04-09 17:22:24